Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Erciyes Fatihi Manitou FS Bisikletim

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Gürsel A. tarafından paylaşıldı.

1. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar..
    Geçen gün dükkana 1995 yılında beni Erciyes Dağı'na çıkartan bisikletim geldi.. (6-7 yıl önce 1500 dolara satmıştım)Şimdiye kadar böyle bir bisiklet gördüğünüzü sanmıyorum..Dağ bisikleti tasarımında bir kilometre taşıdır. hayatımda özel bir yeri vardır..
    Erciyes Dağı (Kayseri), 3500 m.'de. Bu noktadan aşağı binerek indim. İniş yarım saat sürmüştü. Yaya olan 3 arkadaşım (Fotoğrafçı Manuel Çıtak, Ayşe Yurttaş, Özdal Güngör)saatler sonra gelmişti dağ evine..Son bölümde ciddi sürat yapmıştım taşlı arazide...Daha sonra Kapadokya ve Tuz gölünde devam ettirdik turu..Erciyes fotoları Manuel Çıtak'a aittir..

Nereden "saldırsam" acaba diye düşünüyorum. (2500 m.)

Zamanında sadece ön amortisörü ve kadrosu 2500 dolara satılan Manitou FS'in yapımcısı dağ bisikleti dünyası meşhurlarından Doug Bradbury..'nin eserlerindedir.Kendine özgü bir tasarımla klasik kadro görünümde ön arka amortisörlü bir bisiklettir..(arkada ön amortisöre benzeyen bir yapısı vardır. Borular Easton aluminyumdur.Sele borusu kelepçesinde conta vardır, içeriye kesinlikle su girmez..Ön ve arka amortisörler elastomerlidir.. (Öndekiler malesef çürümüş.) Ben sonradan tek tarafa hidrolik kartuş takmıştım. Bu bisikletten (Kadrodan) 4 adet satmıştık. (2 ad. İzmir'e, 2 ad. İstanbul'a)
    Bu da son hali..

Bu bisiklet toplanan malzemeye göre 10-10,5 kg'a kadar inebiliyor..Benimki 11,5 kg. idi.(20" kadro)
    Arka çatalın başlangıcı tek parça aluminyum bloktan CNC oyulmuş bir taç.Frenler "bol boşluklu" ilk üretim paralel itme XT'lerden..

Sele kelepçesindeki conta burada görülebilir. Boru adeta bir motor pistonu hassasiyetinde girip çıkıyor..Seleyi tutan sistem de çok özel bir tasarımdı.

Manitou'lu bir Form/sante dergisi çekimi(dergiden)
    Manitou ile dergide..Çok komik bir foto olduğunu düşünüyorum..:)(yıl 1996)Oradaki "kurt" bendeniz.. Kovaladığım da Hollandalı fotomodel:)
    Manitou kendine yakışır bir bisikletçi bulmuş (Zırhın İçindeki benim):)
    Yine Manitou ile çekilmiş ender fotolardan. (ayna dişli: XTR krank-52 veya 53 büyük yaprak)Çekilen yer: Polonezköy civarları. Orada dağlar arasında kocaman gizli bir göl vardır.. (nerede olduğunu söylemem:) )

Doruk Atay, heng, İsaAlp ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    harikaymış gerçekten...
    özellikle arka amortisörün tasarımı daha önce hiç görmemiştim:)

3. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    sistem mükemmel.20" ve arka amortisörü olan bir kadroya göre de şaşırtıcı derecede hafif bir bisiklet.paylaşım için teşekkürler Gürsel abi.

4. aylin-bisiklet

aylin-bisiklet Üye

Seviye:
    ya orada kovaladığınız holandalı foto modele ne oldu acaba yani bisiklet hızlı geliyorda:D

5. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Gürsel abi enteresan bir bisiklet bu; arka amortisörü demek ki eskiden böyle oluyormuş all mountainLarın.

6. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    Ahah fotolar ve açıklamalar süper olmuş elinize sağlık :D Bu dizaynı ben düşünüyodum böle bi bisiklet var mıdır acaba gibisinden, demek ki varmış :)

7. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Gürsel bey merhaba

Bisiklet hem çok ilginç hemde süper ötesi bir şeymiş. :eek:
    Ama sizin yanınızda bisiklet biraz sönük kalmış. :)

Sizi, böyle anlatım ve gezilerinizde daha çok bisiklet forum sayfalarında görmek , tüm forum severleri ve beni çok mutlu edecektir.

sevgi ve selamlarımla.

8. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    boyunuza göre sanki büyük kadro kullanıyormuşsunuz gibi geldi resimlerden bana yada hollandalı model çok uzun boylu bir hatunmuş:D

9. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    gürsel abi sende ne maceralar varmış yaa...
    başka bu tür şeyler varsa gene yaz..

10. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    :) Bir kaza olmadı neyse ki..Bir fotomodel daha vardı, Romen. Onu da bisikletimle kapak yapmışlardı. Dergiyi bulursam tarar koyarım fotoyu. Bisikletim kapak olmuştu yani:)

11. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Selam Selim. Bu tasarım bu bisiklete özeldi.. Başka bir markada böyle bir tasarım yoktu.. Şimdi adını hatırlayamadığım biri de bu bisikletle downhill şampiyonu olmuştu..Tabii o zamanlar travel falan hak getire..:) 5-6 cm civarındaydı..Bunu yapan adam (Doug) çok önemli bir adamdır. İlk manitou amortisörü garajında yapmış.. Sonra Answer firmasına ortak olmuştu..(nedense hep garajdan çıkar bunlar:) ) Yani Manitou marka amortisörlerin yaratıcısıdır bu Doug...

Şahin Bulut bunu beğendi.
  12. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Çok teşekkürler Ender bey..
    Haklısınız, ben de paylaşmaktan çok zevk alıyorum.. Ama biraz zaman sorunum var .. Bu yüzden yazılarım az oluyor.. Yoksa yazacak o kadar çok olay, macera var ki..Dikkat ederseniz yazılarım hep sabaha karşı falan.. Bir de 9.30 da gelip dükkan açıyorum..:)
    Selamlar..

13. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Evet birazcık büyüktü. Ama o zamanın şartlarında gelen sadece 5 kadro vardı. Tam boyları müşteriler için ayırmıştık.. Bana kalan bu olmuştu. Ama çok fazla bir sorun olmadı..O model(foto) evet uzun boyluydu..(Sulak yerde yetişmiş ne de olsa:) )

Alper Temircan bunu beğendi.
  14. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Evet, çok var tabii. 12 yaşlarımdan beri dağ tepe gezdim. Bir kere yazmıştım: İlk evden, ailemden uzakta (dağ başında) kampım (2 çocuk !!) Delmece taraflarındaydı..(Yıl: 1972-73)Sonra Türkiyede ayak basmadığım il kalmadı gibi..
    İzcilik, atletlik, dağcılık, rehberlik, dağ bisikleti, arkeolojik kazılar, bisiklet turları derken bir yığın anı/macera oluştu tabii.

Asıl macera 2000 de Borneo adasındaki 520 km. 12 gün non-stop macera yarışıydı.. Forumda bir yerlerde olacak.. (Doğa/outdoor bölümünde sanırım)

H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  15. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    Gursel abi Erciyes fotograflari gercekten cok hos :) Tam da yapmak istedigim bir seyin fotograflarini gorunce oldukca hosuma gitti :)

Bisiklete kesinlikle soz yok.. O zamanin teknolojisiyle bile o kadar yenilikci bir tasarim yapilabilmis gercekten cok hos tasarimi var :)

Tesekkurler paylasim icin Gursel abi vakit buldukca devamini bekliyoruz :)

16. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Gürsel bey merhaba,

Paylaşım için teşekkür ederim.Gerçekten arka amortisörü ilginç.Sağlamlığına diyecek yok...

17. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    çok güzelmiş hakikaten resmen harika sistem bayıldım diğer fotolarda süpermişsiniz bisiklet sevdası böyle olsa gerek:)

18. ReSuL

ReSuL Forum Demirbaşı

Seviye:
    walla süpermiş gürsel abi ilk defa böyle bir arka amartisör gördüm...çok şaşırdım

19. silvercloud

silvercloud Yeni Üye

Seviye:
    Hayal edip kafamda resmettiğim fakat gerçek hayatta hiç göremediğim "acaba neden böyle bir arka amortisör üretmek kimsenin aklına gelmez" diye düşündüğüm arka amortisörlü bu bisikleti görmek değişik birşey...

20. oğuz tüm

oğuz tüm Kıdemli Üye

Adı:
    Oğuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    heyt be ne güzel bi aletmiş cok olmus ekleneli ama yinede fark etmem iyi bi tesadüf