Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Epicon için doğru psi

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Cem Özkeser tarafından paylaşıldı.

1. Cem Özkeser

Cem Özkeser Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhabalar

2011 Epicon RLD maşam için doğru basıncı öğrenmek istiyorum ancak Suntour'un sitesindeki manuellar dahil hiçbir yerde bulamadım. Önceden 70 psi idi sonra 110 yaptım ancak bu da çok fazla gibi geldi. 60 kiloluk bir sürücü için ideal psi kaç olmalıdır?

Teşekkür ederim :eek:

2. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Epicon maşaları kullanmadım ve doğru hava basıncını bilmiyorum ancak genel yöntemle ayarlayabileceğinizi düşünüyorum, şöyle;
    siz bisikletin üzerinde ve dururken ağırlığınızla içeri giren kısmın, sonuna kadar bastırdığınızda içeri giren kısmın yüzde 15 - 25 i arasında olması gerekiyor.
    Yani eğer maşanızın pratikteki hareket aralığı 100 mm ise , siz üzerindeyken 15 - 25 mm içeride olması gerekiyor.
    Bu aralığı bir plastik kelepçe yardımıyla ölçebilrsiniz.
    Forumda detaylı anlatımlar mevcut.
    Buna göre deneyerek doğru basıncı bulabilirsiniz.
    Tabi biraz da sizin kullanım tarzınızla alakalı.
    Hassasiyetini yitirmeyecek kadar yumuşak, en sert atlayışınızda dibine vurmayacak kadar da sert olması gerekir.
    Yanlışım varsa konuyu bilen arkadaşlar düzeltir.

Cem Özkeser bunu beğendi.
  3. Cem Özkeser

Cem Özkeser Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Teşekker ederim cevabınız için. 70 psi'deyken dediğiniz gibi ağırlığımla %10 %20 kadar esneme yapıyordu aslında. O zaman performansından da gayet memnundum ancak ağırlığımın neden olduğu esnemenin maşanın havasının yetersiz olduğu anlamına geldiğini düşünmüştüm. Demekki doğru olan oymuş zaten :) Şimdi ise fazla sert, hassaslığını da keybetmiş durumda. Ancak biraz sert kullanım görüyor maşa. Doğru olan 80 - 90 psi kadar öyleyse. Bir de böyle deneyeyim bakalım..