Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji veren besinler

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında mert aygün tarafından paylaşıldı.

1. mert aygün

mert aygün Üye

Seviye:
    Enerji Veren Doğal Besinler
    Yorucu şartlarda kendinizi iyi hissetmeniz için sağlık reçeteleri...

SOĞAN: Soğanın içerisinde yer alan aliin maddesi vücutta kan akışını hızlandırır, nabzımızı düzenler. Vücudumuzdaki bu değişimler bizim kendimizi daha genç hissetmemizi sağlar.

SARIMSAK: Yüzyıllardır Avrupa'dan Mısır'a eski Roma'dan Çin'e ve Japonya'ya kadar birçok ülkede tedavi amaçlı kullanılan sarmısak mide asidini düzenler sindirime yardımcı olur ve kan akışını hızlandırır.

SAFRAN: İçerdiği maddeler sayesinde derinin kendini yenilemesini hızlandırır sağlıklı ve canlı bir görüntüye sahip olmamızı sağlar.

MİDYE: Midye demir ve çinko bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Demirin vücuttaki görevi oksijeni hücrelere taşımaktır. Çinko ise metabolizmanın gelişmesini sağlayan ana elementlerden biridir. Ayrıca midye 18 mikrogram B12 içerir.

ÇİKOLATA: Çikolata çok çabuk enerji veren ve insanın psikolojik durumunu çok çabuk değiştiren bir maddedir. 2 adet alkoloid içerir. Teogramin ve kafein içeren çikolata insanlarda rahatlık hissinin yanı sıra hafif bir gevşeme ve olaylara daha olumlu bakma hissi uyandırır. Çikolatanın içerisinde amfetamin düzeyinde bağımlılık yapabilecek phenylethylamine (PEA) bulunur. Aşırıya kaçmadan yeteri kadar yenilmelidir.Portakal Elma Yoğurt: Yavaş sindirilen karbonhidrat grubunda bulunurlar. Bu sayede vücut için uzun süreli bir besin kaynağı olarak kullanılırlar ve enerji verirler.

Ay çekirdeği: İçerdiği magnezyum ile kas ve sinir sisteminin normal düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Kalp ritmini düzenler ve kemikleri güçlendirir. Vücutta gevşeme ve dinginlik duygusu yaratır.

Ton Balığı: Beden sağlığı için en faydalı yiyeceklerden biri olan ton balığı içeriğinde protein bulundurur. Bu sayede vücuttaki kasların yenilenmesini sağlar ve enerji seviyesini yükseltir.

Kivi: İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacının yüzde ellisini karşılar. Bu sayede kendinizi daha enerji dolu hissetmenizi sağlar.

Kuşburnu Çayı: Kuşburnu meyvesi taze ya da kuru olarak tüketildiğinde vücuda C vitamini sağlar. Günde 2 fincan içeceğiniz taze demlenmiş kuşburnu çayı hem sinirleriniz gevşemesine hem de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Çilek: Yaz mevsimin en güzel meyvelerinden biri olan çilek içerdiği vitamin ve minerallerle vücuda sayısız fayda sağlıyor. En önemli özelliklerinden biri ise kendinizi bitkin hissettiğinizde hemen enerji verebiliyor olması. 1 kâse çilek yiyerek aradaki farkı siz de görebilirsiniz.

Yeşil Biber: Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde yüksek oranda C vitamini alabilirsiniz. Salatalarınızın içine ekleyerek yediğinizde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Çikolata: Yapılan araştırmalar göstermiştir ki çikolata mutluluk hormonunu tetikliyor ve enerji veriyor. Akşamüzeri kendinizi yorgun hissettiğinizde ya da kan şekerinizin düştüğünde bir parça çikolata yemek iyi gelecektir.

Su: Hayatın olmazsa olmazı… Günde 2 litre su içmek formunuzu kemiklerinizi cildinizi ve kas sisteminizi korur. Masanızın üzerinde hep bir bardak su buldurun ve her fırsatta için. Hafif soğuk su enerji seviyenizi yükseltecektir.

2. Güney Mertkan

Güney Mertkan Aktif Üye

Seviye:
    Ben bisiklet sporundan sonra genellikle karpuz bulundurmaya çalışrıım. İçinde bol şeker bulunuyor. Enerjimin hemen toparlanmasını sağlar diye düşünüyorum. Acaba ne kadar doğru yapıyorum . Belkide çilek bulup yemem gerekir.! Ayrıca midye konusunda , midye civa içerdiği için yasaklanacakmış yararı kadar zararıda var civa vücuda çok zararlı!

mert aygün bunu beğendi.
  3. Çınar Daş

Çınar Daş Aktif Üye

Seviye:
    çok kısa sürede kana karışan enerji jelleri satılıyor internetten siperiş edebilirsiniz arkadaşlar

4. Hüseyin Külcüoğlu

Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bal ve pekmezi unutmayalım

berktx ve mert aygün bunu beğendi.
  5. MehmetErtuğrul

MehmetErtuğrul Kıdemli Üye

Seviye:
    evet hele pekmez çok güzel

mert aygün bunu beğendi.
  6. Hüseyin Külcüoğlu

Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Kışın sürekli pekmez yedim hiç ama hiç hasta olmadım bağışıklık kazandırıyor sonuçta :) Vücut direncini arttırıyor ve vücut hasta olmuyor.

mert aygün bunu beğendi.
  7. Adm Sglm

Adm Sglm Yeni Üye

Seviye:
    Kana karışımı dengeli uzun süre idare edebilecek ve ucuz bir besin kuru üzümü de herkese tavsiye ediyorum.

mert aygün bunu beğendi.
  8. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    ne bulursam yiyorum
    ama sebze ve et ağırlıklı çok beslenityıorum

mert aygün bunu beğendi.
  9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    herşeyi, zamanında, yeteri kadar.....

mert aygün bunu beğendi.
  10. abidin89

abidin89 yanlizsürenadam

Adı:
    Abidin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba ;

ben yarış bisikleti kullanıyorum ve genlede 100 km uzerı sürüşler yapıyorum bana yolda enerji verecek yiyecek ve içecek tavsiyesinde bulunabilirmisiniz ? şimdiden teşekkür ederim.

11. 7haiku

7haiku Kıdemli Üye

Adı:
    Ömür
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    abidin89 bunu beğendi.
  12. abidin89

abidin89 yanlizsürenadam

Adı:
    Abidin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  13. Gökhan Kuş

Gökhan Kuş Çavuş

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sabah turlarında bir adet muz patlatabilirsin, ya da süt,bal,çikolata, tarçın tarzı bir karışım yapıp çift suluk kullanarak birini enerji deposu olarak yanında taşıyabilirsin. ayrıca bu karışıma da muz karıştırabilirsin.

abidin89 bunu beğendi.
  14. abidin89

abidin89 yanlizsürenadam

Adı:
    Abidin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Gökhan Kuş hocam teşekkur ederım ama bişey duydum bısıklet surmeden once veya surüş sırasında sut ayran yogurt vs. tuketmeyın diyolar acaba nasıl bı etkısı olur bır zararı olurmu yoksa bu bılgı gereksızmıdır

15. Gökhan Kuş

Gökhan Kuş Çavuş

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @7haiku bahsettiği gibi bir karışımda yapabilirsin, soda iyidir tam bomba. Ayran, yoğurt filan bilmemde sütü yıllardır karışımlarda kullanırım bir zararını görmedim. Diğer spor dallarında da bu tarz karışımlarda süt kullanılır ve hiç zarar göreni duymadım. Muhtemelen şehir efsanesi olabilir. Spor yaparken ayran içtim, kolum kırıldı filan :D. Yine de daha tıptan anlayan birilerinden def yardım almak daha iyi olabilir.

abidin89 bunu beğendi.
  16. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sut ve sut urunleri (ozellikle ayran) vucuttaki laktik asit oranini yukseltir. Laktik asit uzun sureli yuruyus ve sporlardan sonra ozellikle bacaklarda biriken ve agriya sebep olan maddedir( yorgunluk asidi olarak bilinir). Siz zaten spor yaparak bu asidi uretiyorsunuz sut urunlerini de tuketirseniz bu orani yukseltirsiniz.

poet, abidin89, cagdas81 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  17. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kimisi ayran içince uykum geldi der, kimisi ayran içince pedal çeviremez oldum der ama ben ayran içince canlanıyotum, kahve içince uykum geliyor :)

abidin89 bunu beğendi.
  18. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sindirmesi zor besinler bisiklet surerken tuketilmemelidir. Sindirebilmek icin kan midede toplanir ve kaslarinizi kan ile besleyemezsiniz.

Dolayısıyla kana cabuk karışan, mideyi yormayan seyler yemek gerekir.
    Soda gibi gazlı, salatalık gibi kalirisiz ve sindirmesi zor seyler yememeli sut urunleri gibi zor sindirilen yiyecek icecekler tuketmemeli.

Muz, hurma, müsli bar, sporcu jeli gibi şeyleri tavsiye ederim. Yine pirinç keki, kuru meyve vs de cok uygun. Enerji barlari da yine uygun.

Bisikletciler genelde yukarida saydiklarimi yanlarinda tasir. Ben hurma ve kuruyemisli kuru meyveli karisik enerji bari tasiyorum. Hem hafif hem sindirmesi kolay hem de enerji veriyor. Bolca da su tuketiyorum elbette.

Siz siz olun, yagli(cikolata abur cubur cips) veya proteinli veya cok lifli seylerden uzak durun.

Et süt yumurta salatalik vs bisiklet ustunde yenmez. Bisiklet sürdükten sonra ise kesinlikle tavsiye ederim.

abidin89, mersault ve Mennan bunu beğendi.
  19. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Soda değil o maden suyu olmasın soda yapay bir içecek hemide abd icadı

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abidin89 bunu beğendi.
  20. mersault

mersault Kıdemli Üye

Adı:
    İlhan G.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ozan k. neyi yemememiz konusunda gerçekten tatmin oldum ve açıklama için teşekkür ederim. ama neyi yiyebileceğimiz konusu biraz can sıkıcı. Musli Bar vs bulmam biraz zor. Sizce sürerken başka ne yenebilir ?

abidin89 bunu beğendi.