Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji toplamak istiyorsanız !

Konu, 'BMX' kısmında egehan tarafından paylaşıldı.

1. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar :)

Anlatmak istediğim konu BMX lere atlamadan önce enerji toplamak :)

Bisiklet üstünde çok fazla enerji harcıyoruz ve enerjimizin bir sınırı var. Bu sınırlı enerjiyi nasıl arttırabiliriz bunu anlatıyorum , kendi deneyimlerim doğrultusunda :)

Ben BMX'e atladığımda en az 4 sat aşağıya inmiyorum ve her saat için bir çikolata ve yarım avuç kuru üzüm incir vb. şeyler alıyorum bu gıdalar inanılmaz derecede enerji sağlıyo ve enerji kaybını daha aşağıya çekiyoruz yalnız önemli bir nokta var binmeden bu besinleri tüketirsek kilo olarak dönecektir :D

1 Haftadır testlerimi yapıyorum ( Masamın üstü her markadan çikolata ile dolu :D ) ve faydasını gördüm sizede öneririm arkadaşlar :)

Aldığım enerji verici besinler ise 4 saatlik antreman için şu Şekilde ;

1 ; 4 Paket Beyaz çikolata kaplı sütlü gofret :D

Çikolata olarak Alpella ve Ülker gofretleri tercih ediyorum , akabinde

2 ;Yarım avuç kuru üzüm

- Ve bol bol su içiyorum tabikide ve bu besinlerin daha çabuk sindirilebilmesi içinde etkili.
    - Daha fazlasını da tüketmeyi planlıyorum enerji patlaması :D

( Arkadaşlar sadece yaptığım enerji beslenmesini paylaşıp başka arkadaşlara yardımcı olmak için paylaştım başka herhangi bir amacım yoktur )

Hurkan Kartal ve nihat yildir bunu beğendi.
  2. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    snickers'ı tek geçerim..enerjisi filan hikaye lezzeti yetiyor :D evet ülker'in çikolataları iyi süt ve kakao oranı yüksek ... bir ara bende kare fıstıklı çikolata bağımlılık olmuştu günde 2-3 tane yemeden duramıyordum :D:D Çok şükür azalttım ama şimdide snickers bağımlığı başladı :D

egehan bunu beğendi.
  3. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben gofretleri sevdiğim için gofret odaklı besleniyorum enerji için :D Ama snickersıda deniycem :D

4. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şakası çikosu bir yana sürmeye başlamadan önce 1-2 saat öncede olsa makarna , pilav vs türevi şeyler yemen şart..Daha önceden kaslarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi , karbonhidratı depolaman lazım..Sürerkende arada bir kaç tane çiko iyi gelir...

egehan bunu beğendi.
  5. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Basit karbonhidrat kullanmaktan kaçının ;) Şeker çikolata vb. gibi. Antrenmandan min. 2.5 saat önce pirinç pilavı ya da makarna yemeniz gerekli. Antrenmandan hemen sonra da kana çabuk karışacak karbonhidratlara ve proteine ihtiyacınız olacaktır. Karbonhidrat olarak çikolata yerine muz ya da kırmızı elma tercih edin. Protein için de antrenmandan hemen sonra 20 gr kadar whey proteini içmeniz gerekir.

Kilonuza göre yarım yağlı ya da tam yağlı sütle yulafı da kahvaltınızdan eksik etmeyin derim. Günde min. kilonuz başına 1.5 gr protein almalısınız. Yani 60 kilo bir insanın 90 gr protein alması gerekir.

Yanlış beslenme sonucu adelelerinizin küçülmesine sebep olabilirsiniz. Eksik beslenme sonucunda da kaslarınız ihtiyacı olan protein ve karbonhidrat için kaslarınızı yakar ;)

sonEr´´ bunu beğendi.
  6. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Yorum için teşekkürler ama siz bir Body Builder ' ın beslenme tarzını yazmışsınız
    :) Makarna pilav olayını deniycem :D ama protein birazdaha abartı biz sadece enerji toplamak için bahsediyorduk :)

7. Hakkı Özen

Hakkı Özen Forum Bağımlısı

Seviye:
    Red bull yeter...!

egehan ve Hurkan Kartal bunu beğendi.
  8. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Protein abartı olduğunu düşünmemek lazım. Gün boyu oturan birinin bile kilogram başına 0.75 gr protein alması gerekli. Spor yapıyorsanız bu miktarın elbette artması lazım :) Whey proteini hem ucuz hem de kolay kullanımı var. Spordan sonra 1 ölçek içtiğiniz zaman yarım saat içinde kana karışmış 1 saat içinde de yıpranan adeleler tarafından emilmiş oluyor :) Protein eksikliği kasların daha güçsüz olmasına neden oluyor. Daha fazla enerji harcıyoruz.

Kreatin kullanımı da atp sentezine destek verdiğinden çok daha uzun süre yorulmadan spor yapabilmemizi sağlar aslında. Kreatin de kolaylıkla bulabileceğimiz bir maddedir. Tüm bunları yaparsanız kondisyonunuzun çok çok arttığını görürsünüz zaten ;)

Antrenmana ara verdiğinizde de limonata ve elma derim ;) Yaz ayları için çok daha uygun olur.

9. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Arkadaşın bahsettiği protein her sporcunun ihtiyacı olacak ölçektedir. Bir insanın alması gereken miktar. Bisiklet sürdükten sonra bacak kaslarımız yıkıma uğrar, eğer sonra yeteri kadar protein alınmazsa kaslar erimeye başlar. Body builder lar bu miktarın çok çok üstünde protein alırlar.

egehan ve Hurkan Kartal bunu beğendi.
  10. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler ben protein olarak kahvaltıda 5 kibrit kutusu beyaz peynir tüketiyorum :D günlük taze en az 1 yumurta ve gün boyu 1,5 litre süt içiyorum sanırım yeterli olacaktır bana ? :) RedBull'uda deniycem Hakkı abi :D

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sütü, light süt hatta (pınar'ın sanırım) laktozsuz süt öneririm (tadı benim çok hoşuma gidiyor =) ), normal süt çok fazla yağ içeriyor..

egehan bunu beğendi.
  12. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Arkadaşın dediği gibi yağsız süt için. Birde çok fazla süt tüketmenizde midenizi yorabilir düşüncesindeyim.

Redbull gibi kafein içeren fişekleyici içecekleri önermem. Bunun yerine muz, kuru üzüm veya meyveli müsli gibi gıdalar daha iyi olur bence. Enerji içecekleri nabzı da artıracağından belli bir süre sonra sizi daha halsiz bırakacaktır. Ben artık kola bile içemez oldum, içtiğim zaman direk çarpıntı yapıyor. Oturduğum yerde enerji harcıyorum. Kafeinli ürünlerden uzak durun derim.

Son olarakta spor yaptıktan sonra da protein almayı unutmayın. Spordan önce karbonhidrat almak daha enerjik olmanızı sağlar.

egehan bunu beğendi.
  13. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    birçok alternatif var.

snickers
    metro
    enerji içecekleri
    badem
    fındık

vs.

egehan bunu beğendi.
  14. bakırkadro

bakırkadro Üye

Seviye:
    buradaki yorumları okudum ve gerçekten üzüldüm. bu kadar şeker ve zararlı karbonhidrat vücudunuzu korkunç bir yükün altına sokuyor ve yaşlanmanızı hızlandırıyor. ayrıca şekerin kanser dahil birçok hastalığa davetiye çıkardığını da biliyoruz. genç arkadaşlara önerim şekerden uzak durmaları. ben yıllardır doktorumun tavsiyesi ile hiç şeker tüketmiyorum. enerji istiyorsanız müsli gibi yararlı enerji kaynaklarına ve meyveye yönelmelisiniz. spor yapacağım, enerjik olacağım derken hem korkunç bir yükün altına sokuyorsunuz bünyenizi hem de çok kötü hastalıklara davetiye çıkarıyorsunuz.

Oğuz Taş ve egehan bunu beğendi.
  15. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Haklısınız zarar kısmı hiç aklıma gelmedi :)