Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji içeceklerine sağlıklı alternatif: Çikolatalı süt

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

1. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Spordan sonra içilen çikolatalı az yağlı sütün enerji içeceklerine göre çok daha sağlıklı bir alternatif olduğu ve yorgun düşen kasları daha iyi onardığı belirtildi.

James Madison Üniversitesi'nde yapılan araştırma, Amerikan Spor Hekimliği Koleji'nin yıllık toplantısında sunuldu. Çalışmada, egzersiz sonrası aynı miktarda kaloriye sahip yüksek karbonhidratlı içecekle karşılaştırıldığında az yağlı çikolatalı sütün daha üstün kas iyileştirme sağladığı bulundu.

Çalışma için kolejden 13 erkek futbol oyuncusu, 1 haftalığına normal egzersize katıldı. Bu gruba 4 gün boyunca yoğun egzersizden sonra az yağlı çikolatalı süt ya da karbonhidratı yüksek içecek verildi. 2 hafta aradan sonra, atletler normal egzersizin ikinci raunduna başladı.

Atletlerin hepsi yoğun egzersiz süresince günlük çalışmalarını artırdı. Çikolatalı süt içenlerin kreatinkinaz (kas hasarının belirtisi) seviyeleri önemli ölçüde düşük çıktı. Sonuçlar az yağlı çikolatalı sütün, yoğun egzersizden sonra kasların iyileşmesinde ve onarılmasında etkili olduğunu gösterdi.

Çikolatalı sütün birçok geleneksel sporcu içeceğinde bulunmayan ilave besin avantajı var. Çalışmalar, egzersizden sonra tüketildiğinde sütteki yüksek kalitedeki protein ve karbonhidrat karışımı, bitkin olan kaslara yeniden yakıt ikmali yapıyor. Sütteki proteinler, yağsız kas inşasına yardımcı oluyor ve egzersize bağlı kas hasarını azaltıyor. Süt aynı zamanda rehidrasyon için sıvı ile kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller sağlıyor.

Zaman Online BUGUNKU HABER

2. alper kabran

alper kabran Yeni Üye

Seviye:
    peki neden cikolatalı süt onu anlamadım. ulkemizde az yaglı cikolatalı sut yok sanırım. bende yarım yaglı süt kullaniyorum ertesi gune yorgun hissetmemek icin protein ihtiyacimi karsilamis oluyor.

3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba yabancı bir forumda bu testlerin detaylarını okumuştum, daha sonra öğrendikki bu araştırmayı yapan firmanın sponsoru bu çikolatalı sütlerin üreticisi firmaymış ;)

kubilay toka, Mert Kabtan ve murty bunu beğendi.
  4. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yani sonuclar icin sahibeli mi diyorsunuz?
    Baktigini yabanci sitenin adresini verebilirmisiniz ?:in:

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sitenin adresini veremiyorum, ama bir kaç yerden duyduğum kadarıyla bu çikolatalı süt ve soya sütü vb. araştırmaların finansörlerinin bu ürünlerin üreticileri olduğunu okudum.

Zaten genel olarak spor beslenmesi bilgimle bu tür gıdaların sporcuya pek fazla yarar sağlamayacağını biliyorum.

Bildimiz kendimiz hazırlayabileceğimiz en iyi enerji içeceklerini ve antrenman sonrası en iyi toparlanma yöntemlerini çeşitli konularda yazmıştım, bilimsel veriler eşliğinde bunları kullanmak en neticeleri verecektir.

kubilay toka ve Mert Kabtan bunu beğendi.
  6. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    internette baktım da biraz, evet çikolatalı süt için epey bi şey demişler. özellikle çikolatalı olmasının sebebi anladığım kadarıyla tatlandırmayla ilgili ayrıca şeker desteği ile ilgili.

yanlız aklıma şu takıldı, sütte daha çok kompleks proteinler ve karbonhidratlar bulunuyor. bu da doğal olarak kana karışma sürecini geciktiriyor. ayrıca süt konsantre olmadığı için daha çok içilmesi gerekiyor.

sporcu içeceklerinde ise daha çok basit bileşenler vardır. şeker genelde glikoz halde bulunur, protein yerine ise aminoasitler vardır. dolayısıyla da kana karışma hızı oldukça hızlıdır. ama hızlı olduğu için sıvının da dışarı atılma hızı bi o kadar hızlı olacaktır. fakat gereken enerji ve dinçlik daha kısa sürede sağlanacaktır.

sütte ise, emilim yavaş olduğu için sıvının dışarı atılması da yavaş olacaktır fakat bunun yanında gereken enerji hızlı bi şekilde sağlanamayabilir.

iki türün de (süt ve enerji içecekleri) farklı özellikleri var. biri diğerine göre kötü değil bence genelde manada.

hangisine ihtiyaç duyuyorsanız onu tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

mesela spora devam edilecekse, sporcu içeceği seçimi daha doğru olur, fakat sporun sonunda ise süt tüketimi uzun vadede (1-2 saate) daha yararlı olacaktır.

benim yorumum böyle.

7. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bence çikolatalı sütten ziyade muzlu süt daha yararlıu olabilir :) Tadınada hastayımdır söylemesi ayıp :D

bisikletcanavari bunu beğendi.
  8. Ekrem Özarlsan

Ekrem Özarlsan Yeni Üye

Ben genelde bisiklet sürdüktenn sonra gatorade içiyorum ama devama etmiyorum ozmn çikolatalısütmi içiyim yani.??!!!XD

9. kubilay toka

kubilay toka Aktif Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    ben bisiklet kullaırken powerade içiyorum.ama bırakıcam galiba.çünkü çikolatalı sütü denedim ve şahit oldum.performansa da etkisi var.benden söylemesi:in:

10. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Bende kolesterol var sut bana uymaz. Bisiklete binmeden once ve bisiklete binerken Gatorade iciyorum ve hic susuzluk cekmiyorum. ozellikle bu yaz sicaklarinda cok ise yariyor.

11. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar en güzeli en doğal ve naturel besinleri tüketmektir (hangi zamanda ne zaman nekadar tüketeliceğini öğrenip) bence bizim ülkemizde çoğu besini bulmak mümkün yani çok şanslıyız birde mevsimine göre yetişen besinleri tüketmek en doğrusu

murty bunu beğendi.