Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji içecekleri?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Serden Us tarafından paylaşıldı.

1. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    arkadaşlar,

şu enerji içecekleri hakkında beni biraz aydınlatsanız...

-tam olarak ne işe yarar
    -ne zaman içilir
    -yoksa zararlı da içilmez mi
    -susatmaz diye bişeyler duymuştum, pedal çevirirken su alımını kesmek doğru olur mu

yada aklınıza gelen başka şeyler varsa...?

2. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Enerji içeceğinden kasıt Redbull, Burn, Lion King vb. içecekler ise hiçbir zaman tüketilmemesi gereken türden içeceklerdir.
    Çünkü içeriklerinde yüksek oranda kafein ve guarana benzeri bağımlılık yaratan maddeler, vücudun normal işleyişine fazla müdahalede bulunurlar.Özellikle sporcular için daha fazla zarar sözkonusudur.
    Zaten birçoğunun üzerinde yoğun fiziksel aktivite esnasında içmeyiniz şeklinde uyarı yazısı bulunur.

Eğer enerji içeceğinden kasıt, İsostar gibi izotonik (vücut sıvılarıyla eşdeğer oranda mineral içeren) içecekleri ise, sporcular için, antreman sırasında ve sonrasında, su içmekten daha fazla fayda getirecekleri şüphesizdir.

Kendiniz de evinizde spor yaparken veya bisiklete binerken içeceğiniz ve size faydalı olacak bir içecek hazırlayabilirsiniz.
    limon (sevdiğiniz yoğunluğa göre yarım veya 1 limon)
    su (1 litreye yakın su)
    şeker (tatlı tadını verebilecek kadar şeker)
    tuz (1çay kaşığı tuz, çok terleyen biriyseniz ve yazın biraz daha fazla)

Pedal çevirdiğiniz sürece susuzluk çekmemelisiniz.Birden çok içmemeli fakat sık sık azar azar içmelidir.

bora_jb bunu beğendi.
  3. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    paylasım ıcın cok tesekkurler isostar gibi derken marka verebılır mısın ???

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim, Bildiğim tek marka İsostar, Tansaş'larda bulunabiliyor.Ben genelde hazır ürünleri kullanmadığım için fazla marka bilmiyorum, en yaygını İsostar'dır.

5. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    cok tesekkurler gercekten bu bılgılerle baya bır seyler ogrettınız ...:)

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    hımmm.. sanırım oldukça aydınlatıcı oldu, teşekkürler.

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Isostar'a eş değer Gatorade var ve ardından da Powerade geliyor.

8. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    cok saolun saglıklı yasam vsvs :)

9. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet binerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biriside sıvı kaybının önüne geçilmesidir.Vucut bir süre sonra yağ yakmaya başlar.Yağ yakmaya başlanması kandaki şeker oranınında düşmesi demektir.
    Çok önemli iki konu sıvı kaybı ve kanımızdaki şeker oranıdır.
    Terlemeden hiç çekinmeyin ve terleyin derim zira vücudumuz zararlı toksinleri terlemeyle dışarı atar.
    Ben bisiklet binerken yanıma su ve ayrıca pekmez alıyorum.Hava şartlarına göre su ve pekmez oranını ayarlıyorum.Hava sıcaksa az pekmez,eğer soğuk ise pekmez oranını artırıyorum.Şimdiye kadar hiçbir enerji içeceğini kullanmadım ve düşünmüyorum.Sizede kesinlikle pekmez ve su öneririm.Sağlıklı pedallamanız dileğiyle...

Serden Us bunu beğendi.
  10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Enerji içeceklerinin öncelikle kullanımı müsabakalarda performans arttırımını sağlamaktır. Normal bisiklet kullanıcılarının çoğunlukla kullanması gerekmemektedir.

Piyasada bulunan bir çok "enerji içeceği" zararlı toksik ve alışkanlık yapıcı performans arttırıcı kimyasal maddeler içermektedir. Daha da kötüsü sağlığa zararlı boyar maddeler içermektedir (mesela masmavi renkteki powerade brillant blue boyar madde içeriyor), ayrıca yine sağlığa zararlı korucu maddeler (sodyum benzoat, potasyum sorbat vs vs) içermektedirler. Sağlık açısından bunları tüketmemenizi tavsiye ederim.
    Bu tür içeceklerin en sağlıklısı olarak Isostar marka içeceklerin olduğunu gördüm içerik olarak kayda değer çok zararlı bir madde içermiyor ama son yıllara göre içeriğin biraz kötüleştiğini söyleyebilirim. Isostar ı da sadece çok yoğun efor harcadığınızda kullanabilirsiniz ancak genel de kullanmak önerilmez, kaybettiğiniz mineralleri salata ve su içerek rahatlıkla alabilirsiniz.
    Isostar isotonik bir içecektir yani mineral takviyesi sağlar ayrıca karbonhidratta sağlar, yine de doğal içeceklerle bunlar geri almak hem daha sağlıklıdır hem de çok daha ucuzdur...

Önerilebilen içecekler (yine de çok fazla olmamak kaydıyla): %100 elma suyu, % üzüm suyu ve benzeri türevler. Bunları gazı alınmış sade soda ile karıştırarak mineral içeriğini zenginleştirebilirsiniz. Yine en faydalı ve kana en hızlı karışan sıvı su dur bunu da belirtmek gerekir...

11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    ben pekmez olayına girmesem iyi olur. fazladan yağ içermekteyim zaten :)

bu içecekleri normal şartlarda almak için değil de, bazen kendimce uzun yollara çıkıyorum, faydası olursa diye düşünüyodum.