Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji İçecekleri

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Fatih Karakoç tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Karakoç

Fatih Karakoç Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar selamlar..

Uzun yola çıkacaklar için enerji içecekleri faydalı olur mu? Tavsiye ediyor musunuz? En iyisi ve etkilisi hangisidir?

Şimdiden teşekkürler

2. TahaSezer

TahaSezer Yeni Üye

Seviye:
    çukulata al hocam.sınikırs mesela,çok daha etkili enerji. :D

3. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    adrenalin artırıcılara ihtiyaç yok daha zararlı olur kanımca.Sadece enerji değeri yüksek besinler daha yararlı olur düşüncesindeyim.

4. Bahadır Budak

Bahadır Budak Aktif Üye

Seviye:
    mesir macunu.. işine de bakar turuna da :)

bal, pekmez, çikolata, fıstık, fındık, ceviz, kuru üzüm ve meyve gibi yiyecekler enerji içeceklerinden daha iyi bence

5. chari

chari Üye

Seviye:
    Çıkacağın yola göre de değişir ama yolda karşılaştığın meyve satan amcalardan alacağın taze meyvelerle enerji depolayabilirsin. Hem de ayaküstü iki muahbbet güzel oluyor:) Bunun dışında tabi bar, yol çok uzunsa kuru üzüm falan olur. Powerade türünden şeyler de yararlıdır sanırım

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Powerade hakkında bilgi vereyim ben. Sanılanın aksine Powerade'in amacı enerji vermek değildir. Çoğu kişi bunu yanlış biliyor.
    Peki nedir bunun amacı? Vücudun kaybettiği mineral ve şekeri geri kazandırmak.

Powerade'in içinde vücudun spor yaparken kaybettiği mineraller bulunuyor. Bu mineralleri almak hayati önem taşımakta. Powerade yerine soda içerek de bu mineralleri alabilirsiniz geri.
    2. olarak şeker. Spor yaptıktan sonra vücutta kan şekeri düştüğü için bu içecek ile dengeleyebiliyorsunuz bunu.

7. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bence bu tür içeceklerden daha çok kuruyemişler ve bol su işimizi daha iyi ve doğal görür kanımca..
    Sevgiler.

8. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    dogal enerji veren gıdaları tercih edin derim. her turlu enerji içecegi veya o tarz başka şeyler kimyasal kökenli oldugu için vucuda ilerleyen zamanlarda zarar veriyorlar. dogal olmayan bir şey tüketmeyin.

Fatih Karakoç bunu beğendi.
  9. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Kendini zihnene hazırlarsan gerek bile kalmaz bence :)

Talha Ateş ve Fatih Karakoç bunu beğendi.
  10. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben uzun sürüşlerde kuru kara üzüm, kayısı, ceviz vb tüketiyorum. Mümkün mertebe bu tür market harikalarından!!! uzak duruyorum. Forumdan bir arkadaşımızın yazısı verdiği bir beslenme linki diyebilirim ki beslenme alışkanlıklarımı tamamen değiştirdi, yanlış hatırlamıyorsam beslenmebulteni.com gibi bir ismi vardı. Oraya bir bakın derim.

11. Alper Sarıkaya

Alper Sarıkaya Yeni Üye

Seviye:
    konu acilmisken, eskiden isostar falan vardi. uzun zamandir supermarketlerde gormuyorum. satilmiyor mu artik?

12. ali bayrak

ali bayrak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bencede kuruyemiş işinizi görür fazlasıyla badem,ceviz,dıstık,fındık :)

13. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben açıklamasını yapayım bu enerji içecekleri neye yarıyor.Normalde vücut spor anında kanı sıvılaştırır ve daha hızlı pompalanmasını sağlar.Buda enerjiyi daha çabuk yakmamızı sağlar.Enerji içeceklerinin içindeki maddeler ise beyne bu uyarıyı vererek kanı sıvılaştırmasını sağlar.Ama vücut zaten bunu yaptığı için kan uzun süre sıvı kalır.Spor sonrasında ise beyin tekrar kanı eski haline döndürmek için kanı koyulaştırıcı bir madde salgılar.Ama siz enerji içeceğini içtiğiniz için kanın koyulaşmasını engellemiş olursunuz böylece kan uzun süre sıvı kalır ve beyin kanın koyulaşmadığını anlayarak daha fazla madde salgılar.Sonrasında ise fazla salgılanan koyulaştırıcı madde vücutta laktik aside ve kalp krizine neden olur.

14. Ali Hekimoğlu

Ali Hekimoğlu Bisikletkolik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kafein gibi uyarıcılar , etki süresi boyunca ciddi performans artışı sağlarlar , amaca göre, bilinçli bir şekilde kullanılmaları mümkündür. Örneğin uzun yol yaparken vücutta yorgunluk bitkinlik olmuşsa varılması istenilen yere ulaşmak için kafeinli içecek içilebilir. Bilinçli bir şekilde kullanılırsa bir sakınca yaratmaz.

Fatih Karakoç bunu beğendi.
  15. Fatih Karakoç

Fatih Karakoç Yeni Üye

Seviye:
    o zaman aldığım cevaplardan çıkan ortak sonuç: red bull, powerade, burn gibi içeceklerden uzak duruyor, ceviz, kuru üzüm vs gibi doğal besinler depolayarak yola çıkıyorum..haa fındığı da unutmayalım:D

16. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hepsi doğru 1 nokta yanlış :D Powarede bir sorun çıkartmıyor içen çok tanıdığım var o sadece su ve kaybedilen minerallerin geri kazanımını sağlıyor.Onun da nasıl yapıldığını anlatırım isterseniz ama uzun sürecek :D

Talha Ateş bunu beğendi.
  17. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Cevap veren bütün arkadaşlara teşekkür ediyor ve mantıklı düşündükleri için hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Bu cevaplar beni gerçekten çok mutlu etti. Ben yukarıda yazılanların tamamına katılıyorum ve sadece şunu ilave etmek istiyorum.

Enerji içecekleri aslında biradan önceki basamaktır. Bazıları buna katılmayabilirler... Dikkat edin enerji içeceği = AROMALI MALT!!!!

Aromalı malt denen karışımı anlatmak uzun sürebilir. Sadece anlayanlar için şunu yazalım.

Aroma = Hoş koku ve tat,
    Malt = Bira içeceğinin ana maddesi. (Arpanın filizlendirilip bu filizlerin yeşermeden kurutulması ve mayalanması ile....)

Alkolsüz ve sigarasız bir hayata....

Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  18. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    ilk olarak yazının sahibi arkadaşım ,bu yaznın başlığı ile sizin mesajınızın ne ilgisi var anlayamadım!!ikinci olarak konuyu açan için ise enerji içeceğinden senin anladığın ve beklentin nedir? şöyle kısa bir cevap vereyim senin düşündüğün anlamada bir içecek olsun ,içince için içine sığmıyor,atp ,cp ve cho metabolizması çıldırıyor ,kana karışıyor ve patlama ,hayır daha böyle bir içecek yok ,yani normal olarak,örneğin eskiden 91 oktanlı benzinler varde şimdi yükseldi,katkılar geldi,ama onların çalıştırdıkları motorlar standart,herşeyi,beygir gücü,şasesi,tekerlekleri,bunu kaladırabiliyor,peki sen öyle bir içeceği bulursan vücudun bunu kaldıracakmı,biraz yolum uzun oldu ama,böyle birşey arama düzenli dengeliimümkün olduğunca organik beslenmeye çalış,antrenmanını yap,bak ozaman buzdolabındaki yiyeceklerin birer doping olduğunu farkedeceksin:)

Kenan YALNIZ bunu beğendi.
  19. Kadir Lighta

Kadir Lighta Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Öneri balı da kapalı kaplarda alma paran varsa 40 ve 160 lira arasında kaya balı var Van'dan geliyor onlardan alabilirsin diğer ballar ise arılar şeker yediriyorlar. Meyveleri ise mevsimine göre yemen şart :)

20. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    En güzeli ve en sağlıklısı organik beslenmek. Beraberinde de antremanlar geldimiydi bundan iyisi yok. Ha bir de powerada kullanman enerji patlaması yaratmıyo zaten diğer arkadaşalr da belirtmişler. Kan ve mineralleri dengeler , kaybettiklerini geri kazandırır az da olsa. Bol pedallamalar.