Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enerji içeceği seçerken...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hakan Yazman tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bilindiği üzere piyasada bir çok enerji içeceği çeşitleri mevcut, elbette iyi olanları da var kötü olanları da. Enerji için karbonhidrat gerekmektedir, Şimdi çokça kullanılan karbonhidrat çeşitlerine basitçe gözgezdirelim.

Fruktoz: mevye şekeri olarak geçer, kan şekerini daha yavaş yükselttiği söylenir. Ancak yüksek performans aktivitelerde kan şekeri yükselme sorunu yaşanmamaktadır, bu da fruktoz sağlıklı gibi görünse de gereksiz kılmaktadır. Ayrıca bazı sporcularda kramp sorununa yol açabilmektedir (Joe Friel)

Glukoz: İyi bir enerji sağlayıcıdır.
    Dekstroz: Glukosa çok benzer, benim tercihimdir dekstrozdur.

Maldodextrin: sıvı kompleks karbonhidrat olarak geçer, enerji içeceklerinde olması tercih edilir, glisemik indeksi gene de yüksektir, toparlanma açısından birebirdir, en iyi sporcu karbonhidratlarındandır ancak enerji içeceklerinde dektroz (veya glukoz) ile beraber bulunmalıdır.

Diğer elementler:
    Deniz tuzu: Bildiğimiz tuz yerine kullanılır, ancak rafine sofra tuzundan (sodyum klorür) çok daha iyi mineral özelliklere sahiptir.
    Potasyum : Kas kontraksiyonu için gereklidir.
    Sodyum bikarbonat: Çok iyi bir laktik asit tamponlayıcısıdır olması tercih edilir.

Jeller ne durumda ?
    Ben şahsen jel kullanmıyorum artık, dekstroz, maldodekstrin, deniz tuzu, potasyum klorid den hazırladığım enerji içeceğini kullanıyorum ve çok memnunum, jeller çok konsantre ve o kadar fazla konsantre karbonhidrata ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum belki elite seviyede gerekir ancak master ve elite b seviyelerinde çok gerekli olduğunu sanmıyorum.
    Hakan Yazman...

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Maldodestrin Hardline da "Carbopure" adı altında mevcut sanırım 1 kg lik poşet paket 25 ytl idi. Dekstroz da İstanbul Tahtakale de kimyacılardan bulmuştum.

Fatih Ertörün bunu beğendi.
  3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    O un çuvalı gibi satılan maldodextrin Hardline dan aldığımız kadar saf ve kaliteli olmayabilir, zaten bir kiloluk paket dünya kadar yetiyor, sadece çok sert antrenman ve yarışta kullanıyorsunuz, bir sene bile yetebilir belki, tabii çok fazla kullanımda çuvalla çok daha ucuza gelebilir...

4. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Ben ucuzluğu bakımından Powerade yerine hazır limonataları kullanmaya başladım. Gerçi Powerade çok daha iyi ama limonatalar oldukça ucuz. İçerisine tadını bozmayacak kadar tuz katıştırdım mı gayet iyi olabilir.

Limonata, çay, azıcık tuz ve şekerin karışımı da benim kimi zaman yaptığım basit bir enerji içeceğinin tarifini oluşturuyor.

Kimyasal ürünleri bilemeyeceğim. Ben yarış değil, keyif amaçlı biniyorum. Doğru beslendiğim sürece enerji içeceklerine gerek kalmaz.

murty bunu beğendi.
  5. Mahir Erdogan

Mahir Erdogan Aktif Üye

Seviye:
    +1 :in:

6. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Zaten normal yaşantıda ve günlük bisiklet kullanımında bu tür içecek ve yiyecek takviyeleri çokta gerekli değiller. Normal beslenme ile her türlü açık kapatılabilir ancak iş yarışlara ve yarışlar için yapılan çok ağır antremanlara geldiğinde malesef ne kadar yerseniz yeyin ihtiyacınız olanları alamıyorsunuz.. Özellikle vitamin ve mineral takviyesi şart. Bunun yanında yarışlar için yapılan çok yoğun ve peşpeşe antremanlardan sonra vücudun bir an evvel toparlanması ve ertesi günki antremana/yarışa hazır olabilmesi içinde takviyeler şart bence.. Özellikle şu sıralar çok yoğun antreman yapıyorum ve takviye olarak protein tozu kullanıyorum bazı günler. Haftada 5-6 gün ağır antreman yaparken vücuduma zarar vermemek adına bu tarz ürünleri ve mineral/vitamin takviyesini önemsiyorum ve kullanıyorum..
    Ayrıca takviyelerle konsantre olarak aldığınız ihtiyaçlarınızı günde 10 öğün yesenizde alamayabiliyorsunuz.. Ayrıca çok yemekte kolestrol,kilolanma veya başka türlü zarar vereceğinden hiçte mantıklı değil..

Fırat Dizman ve Hakan Yazman bunu beğendi.
  7. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Burada satılan protein tozları kaliteli değiller. Alacaksan yurtdışından Optimum, Cytodine gibi daha dengeli markaları tercih et. Ama ne kadar kaliteli olsalar da protein tozu yerine sadece belli aminoları almanı öneririm. Tozlar isolated oldukları için "sindirimleri 30-45dk civarında" çok hızlı yağa dönüşüyorlar :( yüksek miktarda protein tozu kullanarak yağ oranını ciddi şekilde düşüremezsin. İhtiyacın olan sadece belli amino asitler.

Hızlı toparlanma için : Glutamin 5gr "1 çay kaşığı" antremandan önce, 5gr ise antremandan sonra.

Güzel bir uyku için : Akşam yatmadan 1 saat önce ZMA denilen Zing + Magnesium kombinasyonu ve BCA amino asitleri.

Enerji içeceklerine boşuna para verme.

Fırat Dizman ve d.berkay bunu beğendi.
  8. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Güney abi Hardline'ın protein tozu bendeki Glutaminli olandan ancak zaten haftada en fazla 2 kere kullanıyorum.. Enerji içeceği konusunda da sadece yurtdışından getirdiğim isotonik içecek tozunu kullanıyorum. Bende sevmiyorum fazla kimyasal vs. kullanmayı. Düzenli olarak kullandığım bir tek multivitamin vardı onuda 10-15 gündür kullanmıyorum.. Hayırlısı bakalım :)

9. kubilay toka

kubilay toka Aktif Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    powerade ter ile kaybettiğimiz mineralleri ve elektrolitleri hızlı bir şekilde yeniden kazanmamızı sağlıyor.bu da ne demek oluyor?terleyince bile mineral ve elektrolit kaybımız en aza indirgenmiş oluyor.ben genellikle powerade'in mountain blast türünü kullanıyorum(mavi olanı).sunrush'tan nefret ederim:)cıtrus charge antrenmandan sonra ilaç gibi geliyor.:):)

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Yukarı ... :)

11. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Hakan abinin tavsiyesi ve benim kişiselleştirdiğim bir tarifi paylaşayayım;

600ml'lik bir matara için;
    100ml %100 Şeker ilavesiz üzüm suyu
    200ml %100 Şeker ilavesiz Elma suyu
    100-150ml Maden Suyu (soda değil)
    150-200ml Su
    2gr sodyumu azaltılmış diet tuz
    1gr normal iyotsuz sofra tuzu
    İsteğe bağlı olarak çeyrek limonun suyu

Afiyet olsun..

Hakan Yazman bunu beğendi.
  12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Gayet güzel Berkay, ancak meyva şekeri yüksek eforlar için çok uygun bir "yakıt" değil. Genelde basit şekerler daha iyi iş görüyor. Joe Friel e göre de meyva şekeri bir çok atletde kramp sorununa yol açıyor. Ben bazen yukardaki karışıma meyva suları yerine kola katıyorum. Onun dışında oranların gayet güzel ve tabii hiçbirşey kullanmamaktan iyi ...