Endurance Modası - CANYON Endurace CF 9.0 SL

Tepki
0
Bisiklet
Focus
Selamlar Alpaslan Bey, hayırlı uğurlu olsun Canyon'unuz uzun zamandır ben de düşünüyorum bir Canyon almak aklımdaki model Canyon Ultimate Cf SL 8.0. Yazınızda Alman vergisini de ödemeyeceğinizi söylemişsiniz ama bildiğim kadarıyla Almanya içindeki alımlarda Canyon o vergiyi ekliyor fiyata %20 gibi bir şey. Fabrikadan alınınca mı acaba vergi koyulmuyor? Ya da tax free gibi bir şey mi yapıyorsunuz detayını öğrenebilirsem sevinirim :)

Scudo

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Mart ayında almayı planladığım bisikleti benden önce almışsınız :) Hayırlı olsun güle güle kullanın.
Endurace CF 9.0 ile Ultimate CF SL 9.0 arasında kalıyorum ben de.Canyon ile hangisini alayım diye görüşmeler dahi yaptım. Hatta tartışmaya Ultimate CF SLX 8.0 da ekledim. SLX eğer profesyonel değilsen gereksiz, SL ile kadro yapısı aynı sadece malzemede ufak farklar var dediler. Eğer ayakta durduğunda dizlerini bükmeden ellerini yere dokunabiliyorsan SL'de Endurace kadar rahat edersin yok yapamıyorsan kasma Endurace'i al dediler. Hem bu nedenden hem de konforlu olması ve daha güzel gözükmesinden dolayı Endurace alacağım ben de. 7.3 kilo olarak yazıyor ama sanırım pedallar ve suluk ile birlikte 7.5 kilo olacak. Bu yazdıklarımdan SLX 6.7 SL 6.9 kilo.
Lütfen kullandıktan sonra izlenimlerinizi yazabilir misiniz. Aylardır deli gibi bu bisikleti araştırıyorum. Her gün Canyon sayfasındayım :)

Tepki
9
Bisiklet
Scott
dostum güle güle kullan makina güzel ama bende konu açtım resim ekleyemedim nasıl yapıyorsun :D

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Söylenecek bir şey yok. Güle güle kullanın :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba,

Canyon mağazasında bir form dolduruluyor, orada aldığınız bisiklet ve diğer tüm malzemelerin tutarını forma yazıyorlar. Almanya'dan çıkarken havaalanında pasaporttan önce gümrük polisine onaylatıyorsunuz formu. Bisikleti görmek isteyebiliyorlar, beni pek uğraştırmadılar, 2-3 dakikada halloldu. O belgeyi Türkiye'de bisikleti aldığınızda bagajdan, Türk gümrüğüne de onaylatıyorsunuz. Türk tarafında biraz anlatmak gerekiyor konuyu ilgiliye, Ankara'da çok uğraştırmadılar sağolsunlar, o da 5-10 dk sürdü. Bisikleti göstermeniz gerekiyor yine de.

Formu Canyon'a mail atıyorsunuz (3 hafta kadar sürüyor işlemler dediler oradaylen). Sonra sizin kredi kartınıza yatırıyorlar. Mutemelen %19'unu yatırırlar, zira araya aracı bir şirket girmiyor (Alpaslan para yattığında bilgi verir sanırım). Diğer bisiklet dışı ıvır-zıvır alışverişler için Almanya'dan çıkarken Tax Free formu ile faturaları onaylatınca %11 gibi bir miktarı nakit ödediler. İtalya'dan bisiklet getirirken de %12 gibi bir miktarı geri ödemişlerdi.

Almanya-İstanbul için Pegasus 40 Euro, Ankara için ekstradan 16 Euro alıyor. THY fiks 30 Euro, İstanbul Ankara farketmiyor. Daha önce THY ile taşımıştım, Pegasus'un daha özenli taşıdığını söyleyebilirim.

Canyon mağazasında oldukça ilgileniyorlar, bana tork anahtarı vs. hediye ettiler sağolsunlar. Mağazadan ziyade sanat galerisi gibi zaten :) Bisikleti kurulu olarak size anlatıyorlar 45 dk. Sonra çok özenli bir şekilde paketliyorlar. Adamlar tutku ile yapıyorlar bisiklet işini gerçekten. Bisiklet kutusunun içine birşeyler koymak istedim, olmaz çizilir diye koydurmadılar :)

Yardımcı olmuştur umarım.

Alpaslan.Savacı

Aktif Üye
Tepki
181
Bisiklet
Canyon
@mehmet c. uzak Eyvallah Mehmet Hocam, sağolasın.

@Barış TURAN Buradakilerin belki hepsi gibi bu tutkuyu iyi bilen adamlarımız di mi Barış :)

@Dorukhan Kellecioğlu Serkan Gazel yukarıda detaylı açıklamış, son bir detay ben vereyim, CANYON'dan bisikletle beraber alınan sonrasında Almanya ve Türkiye gümrüğünde damgalattırılan belgenin "orjinalini" göndermenizi istiyorlar.... Orada Almanya KDV'sini peşin ödüyorsunuz 90 gün içinde (3 hafta diyorlardı, 3 hafta mı 3 ay mı göreceğiz :) ) hesabınıza geri yatırıyorlar....

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

Alpaslan.Savacı

Aktif Üye
Tepki
181
Bisiklet
Canyon
@Çağrı Soylu

Çağrı Hocam, benim kafaya girmişsiniz :) Hemen söyleyeyim, dizlerimi bükmeden ellerimi yere değdirebiliyorum :) İlk gün 50 ikinci gün 30 km. sürdüm, 25 yıldır MTB süren biri olarak değerlendirin lütfen sözlerimi. Yol bisikleti alıyorum, rahatsız olacak, sert olacak, yoldaki herbir vırk zırkı hissetmek zorunda kalacağım gibi korkularla geçtim yol bisikletine, o sebeple daha rahat olması için uğraşılan, icatlar yapılan, geometrisi değiştirilen "endurance" seçtim... Sonuç? Sonuç beklediğimden de fazla rahat ettim. Ankara'daki klasik ODTÜ patika parkurlarındaki MTB zevki bir yana, sürüşümüzün çoğunun geçtiği yollarda "yol" bisikletinin akıcılığı, hızı, hafifliği, verimliliğini bariz bir şekilde ve zevkle hissediyorsunuz. Benim Canyon Endurace'i, MTB ile kıyaslayabilirim, "endurance" olma halini "olmama" haliyle kıyaslayamasam da korktuğum ancak korkutuğum gibi çıkmayan özelliklerinden bahsedebilirim. Mesela kocaman lastikleri ve disk freni olan MTB'me (karbon frame, xt/xtr vites, elixir R fren, shimano mt jant) kıyasla, CANYON'un frenlerinin güven vermeyeceğinden endişeliydim. Ancak Ankara'da dik bir yokuştan (İncek yokuşu) son viteste son sürat pedallayarak inerken, frenler gayet güvenilir bir şekilde olduğu yere çakabildi. Endurance'ın nisbeten geniş jant ve lastikleri belki etkendi, belki de yol bisikletinin zaten en büyük avantajı olan "stiffness", frenlemede de yol bisikletinin avanatajı haline geliyordu. Rahatlık konusu da öyle, fizik aliante vs sele, VCLS sele borusu gibi parçalar da mutlaka etkilidir ama, muhtemelen yol bisikleti benim korktuğum kadar rahatsız bir şey değilmiş sanki :). Geometrisine gelince drop barları üstten tutuşta oldukça "yukarıda" bir oturuş imkanı sağlıyor, ancak gene drop bar'ı ilk defa kullanmaya başlayan biri olarak da söyleyebilirim ki, aşağıda tutuşlar çok daha rahat bir sürüş pozisyonu sağlıyormuş :) Bu yazdıklarımı biraz, eski bir hobi mtb bisikletçisinin yol bisikletini keşfi olarak değerlendirin lütfen, bu forumda bu işi profesyonel olarak yapan, bilen değerli arkadaşlardan, daha doğru yorumlar alabileceğinizi unutmayın doğal olarak :) Ama özellikle düzde, inişte, hatta hafif eğimli tırmanışlarda bile alttan tutuşta daha rahat pedallayabildiğimi, rüzgarla daha iyi başettiğimi bariz bir şekilde fark edebildim. Boyum 188, bacak boyum (inseam) 89 bana L (58) önerdi. Ancak bacak ölçüsünü 90 girince bir üst ölçüye XL (60) geçti. Genel olarak bu tip arada kalınan durumlarda önerilen şu oluyor, yarış için küçüğü, endurance için büyüğü tercih edin... Ben o yüzden XL tercih ettim. İşte böyle, daha da sabaha kadar yazarım ben :)

@Hasan Kılınç

Hasan Kılınç, eyvallah dostum, çok naziksin :)

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@Alpaslan.Savacı

Ben de MTB'den CX'e geçmiş biri olarak dropbarın güzelliğini geç farkedenlerdenim. Fren konusu biraz kafamı kurcalıyordu. Çünkü CX'de normal yol bisikletlerinden değişik olarak cantilever fren kullanılıyor. MTB'deki disk frenlerimden sonra bana oldukça bu zayıf gelmişti. Ancak en son Ankara'da şu ((link)) antrenmanda yanımdaki arkadaşım yeni Cervelo R3 bisikletindeki(ki o da aslen MTB'ci belki tanıyorsunuzdur Gökhan'ı) frenlerin sizin de dediğiniz gibi MTB'den bile daha sağlam hissettirdiğini söyledi.

Lütfen uzun bir turunuzdan sonra da buraya izlenimlerinizi yazar mısınız. Biz burada 200km üstü turlara çıkıyoruz (her ne kadar ben en son turda 4.5 saat ormanda kaybolduğumdan 120km de bitirmek zorunda kalmış olsam da :) ) Uzun süreler selenin üzerinde kalınca rahatsızlık hangi boyutta olacak merak ediyorum.

Diğer bir konu ise para iadesi ile alakalı. Normalde Almanya'da tax free alışveriş yapıldığında bu ücreti havaalanından direk alabiliyorsunuz. Ancak bisiklet konusunda durum farklı. Burada bisiklet başka bir ülkeye ihraç ediliyor olduğundan vergisi geri veriliyor. Ama ben araştırmalarımda bu ücretin de havaalanında hemen alınabildiğini okumuştum. Size ise 3 ay demişler. Demek ki her okuduğumuza inanmamak lazım :)

Ben de aslen Ankara'lıyım bu arada. İncek yokuşunun inişinin tadı başka :) Şu manzarayı görünce insan yalnızca inişini düşünerek motive oluyor :)
https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10377986_10152621718003966_191641371657586085_n.jpg?oh=c5a81a50f7b6b586dd79bf3269dfa53b&oe=54ABEF9D

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Çağrı Soylu

İncek yokuşunu Ankaralılar bilir, çıkışı öldürür ama dönüşte inişi de muhteşemdir :)

Ancak resimlerden de görüleceği gibi son zamanlarda yolun her iki tarafında da inşaat çalışmaları hızlandı, yakında burayı da köpekler istila etmeye başlar...

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@Gün A.

Evet maalesef bir kaç yıl öncesine kadar bomboş olan araziler inşaat oldu. Teeee zamanında Angora Evleri bile yapılmadan önce yalnızca Beysukent vardı. O zaman ben o dağlarda binerdim kimbilir ne kadar dandik dağ bisikletime :)

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Öncelikle hayırlı olsun,güle güle kullanın. Ben de yakın zamanda kargo ile canyon bisiklet getirdim yine endurance serisi. Dün bir bisikletçi furç yatağımı kontol etti ve stabilizatör isimli bir parçanın çıkıp çıkmadığını sordu. Borunun içine yerleştiriliyormuş ve furç kapağı onun üzerine takılıyormuş. Tabi var ama belki de biz görmüyoruz dedi farklı bir yere farklı bir sistemle takıldıysa. Belki bu modellerde böyle bir şey hiç yok. Sizden böyle bir parça çıktı mı? Veya bu parçayı duyan bilen var mı? Almanca ismi de "lenker vorbau stabilizator"muş.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@edin

(link)
(link)

Edin Bey bu bisikletlerdeki furç sistemini linklerden görebilirsiniz. Ayarı bildiğimiz gibi üstten sabitlenip sıkılanlardan değil.

Arkın Şeker

Forum Bağımlısı
Tepki
232
Bisiklet
Canyon
Arkadaşlar Facebook'da Canyon Türkiye sayfasında da paylaşımlarınızı ve fotoğraflarınızı görmek isteriz =)

Alpaslan.Savacı

Aktif Üye
Tepki
181
Bisiklet
Canyon
@tunç tuncay

Cevap gelmiş bile :). Evet bizim furç sistemi, yandan "torx" anahtarla ayarlanıyor, sıktıkça iki parça birbirine zıt yönde, biri aşağıya biri yukarıya doğru hareket ediyor, ve maşayı sıkıştırıyor (tersi de gevşetiyor doğal olarak) O yüzden yukarı taraftan baktığınızda boşluk var :) Ben kapak da aldım, istersem kapatırım diye.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@edin
Nasıl getirdiniz? Ne kadar vergi ödediniz? Endurace CF 9.0 1511 Euro fiyatıyla "75 ile 1500 euro arası" kuralına uymadığından ben kendim gidip alıp gelmeyi planlıyorum çok fazla vergi ve teferruat isteyeceklerinden korktuğumdan.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Çağrı Soylu

Ben Cf 8.0 almıştım, fiyatı 1500 eu altında olduğu için standart vergisini ödeyip aldım. 1500 ve üzeri için nasıl bir prosedür vardır bilmiyorum ama benim sipariş Ups aracılığı ile gelmişti, detaylı bilgiye de sahipler, sizin yerinizde olsam Ups'in çağrı merkezini arayıp net bilgi alırdım. Ama açıkçası Shengen vizeniz veya almak için vaktiniz varsa bence gidip almak en mantıklısı. Hem daha uygun fiyata gelecek size hem de seyahat etmiş olursunuz. Eğer kargo ile almayı seçer ve ekstra farklı bir prosedür olmadığı bilgisini alırsanız tüm süreci detaylı aktarabilirim size.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@edin

Anlatabilirseniz sevinirim. 1500 Euro üzeri olunca da bisiklet için verginin %18 olduğunu öğrendim. Ancak bu şekilde olunca gönderim ücreti olan 200 euro da vergilendiriliyormuş. Yani 1511+200+16(kutusu :) ) olarak 1727 Euro üzerinden %18 vergi ile 2037 Euro'ya gelecek eğer onlardan alırsam.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@Çağrı Soylu

Çağrı Bey fiyat 1500 euro üzeri olunca Canyon için bir şey değişmiyor , tüm bisikletlerini gönderirler ancak 1500 euro üzeri olan ürünler Türkiye'ye girerken kişisel ürün olarak değil ticari ürün olarak vergilendiriliyor bildiğim kadarı ile. Bu durumda ek masraflar çıkabilir. Yoksa Canyon'dan EU içi ve dışı satın alma prosedürü belli. Ancak bu fiyat üzerindeki Türkiyedeki mevzuat nedir bilmiyorum. Ben gidip getirdim.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@tunç tuncay

Zaten aslında 200 euro gönderim ücreti bile gidip getirmek için yeterli bir neden. Vize 60 euro. 150 Euro'ya da bilet bulmak mümkün. En azından adamlarla tanışmış oluruz :) Ben de sanırım gidip getireceğim. Peki siz getirirken Almanya'nın %20 vergisini nasıl geri aldınız?