Makale Endomondo, MapMyFitness, Sports-Tracker ve Strava İncelemesi

Cihan Şar

Aktif Üye
Tepki
132
Bisiklet
Scott
@Mutu S.
Endomondo,Sports-Tracker ve Strava internet bağlantısı gerektirmiyor, GPS (Konum Servislerinin) açık olması yeterli yalnızca kayıt bittikten sonra verileri kaydetmek için internet gereksinimi duyuyor onu da eve gittiğinizde wi-fi üzerinden halledebilirsiniz.

MapMyFitness'i denemediğim için net bir şey diyemeyeceğim ama onunda aynı mantık olması gerek.

Scudo

emre gülaydın

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Merida
Birşey takıldı aklıma. Sports-Tracker programı güncellemeden önce Bluetooth açmamızı istiyordu. Güncellemeden sonra programı başalattığımda Wi-fi açın uyarısı veriyor. Sizde de böyle mi=?

Tepki
1
gps imini açtım inşallah olur . Endomondo da canımı sıktı bugün.bi önceki turda sadece hareket halinde olduğum zamanları süre olarak göstermişti.Bu defa tüm geziyi gösteriyo zaman olarak.Tabi böyle olunca ortalama 4 km/saat çıktı :) hiç bi ayar falan da kurcalamamıştım halbuki.Baktığımda da bununla ilgili bi ayar bulamadım... şu oruxmaps e bakıcam bidahakine telefonda 6 tane bu tarz program yüklü oldu :)

mucoist

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
@ramazanedis
GPS'in çekmediği yerden sonra ilk çektiği noktada yeniden hesaplama yapınca bazan bu tür sapıtmalar olabiliyor. Telefonunuzu daha görünür bir yerde taşırsanız sorun büyük ölçüde hallolur.

Altgeçit çıkışlarında bu tür sapıtmalar olabiliyor maalesef.

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Telefon cebimdeydi bundan olabilirmi gittiğim yolun 2 tarafıda tarlaydı ev felan yoktu alt geçittende geçmedim

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ramazanedis

Ramazan Bey, GM discovery mi kullanıyorsunuz. Bu telefonun MTK chipsetinden ötürü gps verisinde ani pik sıkıntısı var.

Tepki
1
@kkazim

Bugün gps imini açıp denedim.dediğiniz gibi fotoğraflara konumbilgileri eklendi ama .ben bunu hangi harita üzerinden görebiliyorum ki acaba.endomono da olmadı malesef..

@emre gülaydın

bende s4 var öyle bişey istemiyor.ama ilginçtir bugün map my ride istedi...Geçenlerde kendini güncellemişti.Gps ile bluetooth u mu karıştırıo acep :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
GPS imi olan fotoğrafı Picassa programı üzerinden google earth programında görebilirsiniz.

Ayrıca Oruxmaps programında kayıt devam ederken "create photo waypoint" diyerek fotoğrafı otomatik tracklog içine kaydedebilirsin. Sonrasında rotayı google earth de veya diğer sitelerde fotoğraflı olarak görebilirsin..

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Çoğunu denedim güzel programlar ama temelde hepsi rotayı google maps üzerinde var olan yollardan çiziyor. Bense uydudan gördüğüm ancak haritada yol olarak tanımlanmamış yollardan rotamı çizmek istiyorum. Bu sanırım garmin tarzı gps cihazlarında var ama onlarda da işlevsel harita bulunmuyor. Bu tarz bi program önerebilir misiniz?

mucoist

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
@sezgindurmus

MapMyRide haritasında "Auto follow roads" tikini kaldırırsanız tanımlanmamış yollardan güzergâh çizebilirsiniz.

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
@mucahidy apıcı

Teşekkürler tam olarak aradğım şeydi daha önce denedim ama demek ki dikkatli uğraşmak gerekiyormuş.

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
Runkeeper da dediğiniz şeyi yapıyor, yol olmayan yeri de kayıt altına alıyor.

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
@ejder eldek

Diğer konularda çok şey yazılmış zaten de ben fotoğraf meselesiyle ilgili bir şey yazmak istedim. Strava'da uygulama içinden fotoğraf çekme özelliği yok, ama Instagram'la yaptığı bir entegrasyon konusu var. Instagram'a üye olup, telefona Instagram kurup, Strava web sitesi üzerinden tek seferliğine Instagram'la entegrasyon özelliğini aktif hale getirirseniz, gelecekteki Strava aktiviteleriniz sırasında, sürüş veya koşu her ne ise aktivite esnasında, telefonda Instagram'ı açıp fotoğraf çektiğinizde, çektiğiniz fotoğraf Instagram'ın yanısıra Strava'da da görünür hale geliyor. Sanırım akvitenin olduğu saatlerde Instagram'da çekilmiş bir fotoğraf var mı diye kontrol edip saati uyuşan fotoğrafları bu aktivite sırasında çekilmiş diye Strava'da gösteriyor.

Ben birkaç kez denedim, fena bir özellik değil, ancak benim telefonda nedense Instagram'la fotoğraf çektiğimde Strava kapanıyor. Hatta o sırada Sports-Tracker açıksa o da kapanıyor. Telefonla veya Instagram'la ilgili bir sorun olabilir. Fotoğrafı çektikten sonra Strava'ya geri döndüğümde yarım kalmış aktiviteniz var, devam etmek mi istersiniz sonlandırmak mı diyor, ben de devam et diyorum, kaldığı yerden kayda devam ediyor. Kapanmasıyla ilgili bir sorun olmuyor böylece. Ancak Sports-Tracker kaldığı yerden devam ettiremediği için Sports-Tracker aktivitesi orada kesilmiş oluyor. Devamı için kaydı tekrar başlatırsanız o ayrı bir kayıt olarak yer alıyor. Her fotoğraf çekiminde aktivitenin kesilmesi, bitireyim mi devam mı ettireyim sorusuyla karşılaşılıp devam et demek zorunda kalınması biraz sıkıcı olsa da yine de devam et diyince Strava'nın kaydı sorunsuz sürdürmesi güzel. Instagram'da fotoğraf çekince Strava'nın kapanması da telefonla ilgili bir sorun olabilir belki. Gerçi bende iPhone 4S var, pek sorun da olmaması gerekir, ama iPhone 5 ve sonrasında sorun yaşanmıyor da olabilir. Belki de Instagram yazılımıyla ilgili bir sorundur, ileride güncellemelerle çözülür.

@Bahadır Gürel

Evet uzun aktiviteler için fazla gösterebiliyor. Sports-Tracker da böyle fazla gösterebiliyor. Strava daha tutarlı kalori hesabında. Bu baharda kendi rekorum olsun diye 13 saat sürüş 3 saat mola ile bir günde 311 kilometre yol yapmıştım, Sports-Tracker 10094 kalori göstermişti, Strava 6343 kalori yazdı. Devasa bir fark var arada. 10000 kalori pek olacak bir şey değil zaten. Strava'nınki daha mantıklı.

Nabza göre kalori hesaplayan site de nerede lazım olur diye düşünüyorum da, nabız ölçer varsa o nabzın görülebildiği cihazın (telefon uygulaması olur, kol saati olur, bisiklet saati olur) kalori hesaplama özelliği de illa ki oluyordur. Ortalama nabzı gösterip de kaloriyi göstermeyen bir cihaz var mıdır bilmiyorum. Yani site pek lazım gelen bir şey de değil de genel bilgi olsun diye yazmıştım. Şu nabızda şu kadar saat spor yaparsam kaç kalori yakmış olurum acaba gibi kağıt üzerindeki hesaplarda kullanılabilir belki.

Tepki
16
Bisiklet
Carraro
map my ride+ bu programı ipod touch tada kullanabilirmiyim acaba sonucta dısarda internetiyok aletın sanırım cps ide yok olmaz dıye biliyorum

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@RAMAZAN COKGOREN

Ramazan Bey, bu konu için de ben bir ara şöyle bir şey yapmıştım :)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Ramazan Cokgoren
Tepki
16
Bisiklet
Carraro
valla sanırım enkolayı benim eski iphone 3gs in icine sirketin data hatlarından birini tıkıp onu kullanmak cokdaha basit olcak tabi once telin bataryasını deyısmek gerekecek yada battary kılıfta alsam olur

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Incelemeye ekleme:
Strava uygulaması toplam süre hesaplarken duraklama sürelerini hesaptan çıkartıyor.
Inceleme esnasında bu özellik yoktu sanırım, son geliştirmerde bu sorunu ortadan kaldırmışlar.

• Beğen
Tepkiler: MustafaNR