en ust model vites sistemlerinin ömürleri ne kadar ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkadaşlar duyduklarıma göre shimano xtr veya sram xx vites ve fren sistemlerin ömurlerinin çok az olduğu fakat şahsen beş altın bin lira verip en üst düzeybi sistem alıp 100 200 km kullanıp bozulmasını saçma buldum peki sevgili arkadaşlar bu doğrumudur söylenenin aksına uzun ömürlü bi kullanıma el verişlimidir en üst modeller teşşekürler herkeze
shimano xtr
ano xtr (link)
sram xx
(link)

Scudo

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
bence her bisiklet parçası kusursuz olarak tamir edilebilir
mekanikte ömür denen şeye inanmıyorum
sonuçta pas tutsa yıllarca toprağa gömsen
yinede çıkartıp işler duruma getirebilirsin :)

burak özgüng

Daimi Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
tamamen kullanımla alakalıdır.eğer ayakta tam gaz vites değiştirirseniz veya vitesi çapraz kullanırsanız veya yokuş yukarı vites değiştirirseniz yarışlara katılmanız tamamen kullanım ömrünü etkiler.
örneğin acera arka değiştirciyle düzenli bakım ve düzgün bir kullanmayla biiinlerce km yapabilirsiniz.fiyatı sanırım 40 lira 50 lira falandır.
100 200 km sonra ömrü biten tesisatlar doğru evet.ama onlar pro yarışçılar kullanıyor.yani bu forumdaki 1000 kişiden 1 i böyle kullanıyordur.
eğer güzel sorunsuz bir model istersende deore yada alivo çoğu kullanıcı için oldukça sorunsuz ve kullanışlı olucaktır.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
100-200 kmde bozulduğunu kim söyledi bu çünkü çok az rakam o zaman xtr ve xx serisi için günlük demek yanlış olmaz :D. Bence sizin bilgide yanlışlık var. Parçayı kullanım alanına göre kullanıp bakımlarını aksatmassan çok uzun kmler kullanırsınız. Sıfırları eksikmi koydunuz acaba ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
az çok benimde bisiklet bilgim var işte 100 200 km digince tuhafıma gitti ben normal bi kullanıcım taş çatlasa asfat yolda 60anca yapıyorum arada arazıyede çıkıyorum 2ci el sram xx fren almayı düşünuyodum fiyatıda uygundu am ha dediler çabuk bozulur onları bir kaç yarış kullanıp atıyolar diyince vaz geçtim elimde patlar diye :D ama ng 650 de
biçim dururdu be :D

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@ibt1990

Ama sizin söylediğiniz olay farklı o sistemi zorlu bir yarışta kullanırsanız ve o işi profesyonel anlamda para kazanarak yapıyorsanız . Bir dahaki yarışa o kullandığınız parçadan %100 verim alamamaktan dolayı parçayı değiştirmek başka . Sonuçta sponsor var para var neden %80-90 verim alacağı parçayı kullansın adam . :)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bu söylediğin şeyler yarışlar üzerine kurulu,ondan dolayı fazla ömürleri yok deniyor.Yarışlara katılan bir abimiz;bırakın Xt'yi x9'u Xtr'nin X0'ın parçalananını gördük diyorlar,onlar bile yetmiyor diyor.