Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

En küçük kaç yaşınızda uzun tur bir yolculuk yaptınız?

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Mesut Barlak tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Merhaba abilerim(ablalarım) 16 yaşımdayım.(1.85 boy 89 kilo fit vücut)Yaşıma aldanmayın fiziğim olsun psikolojik yönden olgunluk disiplinim benden yaşca büyük abimlerimle aynıdır ve genellikle kimse 16 yaşımda olduğuma inanmaz. Bu kadar uzatmamın sebebi o yaşta bişey yapamazsın diyenlerden dolayı.
    Konuma geleyim. Üç ay sonra ve ya seneye yazın Afyon'dan Muğla'ya Muğla'dan sonra İzmir Balıkesir üzerinden tekrar Afyon'a şehirlerarası tur düzenlemek istiyorum tek başıma bütün ne gerekiyorsa hesap ettim pedal çevirirken pişik olursam diye pudraya(krem vb) kadar en ince detayını hesap ettim :)Neden böyle bişey yapmak istiyorum diye sorarsanız. Yaşam denen muallakta gidip gelirken koşuştururken insanlar unutuyorlar çoğu şeyi, hatta kendilerini de. dalıyorsun hayat keşmekeşine, çark dönüyor sen de dönüyorsun. mesela sabahtan akşama kadar çalışıyorsun bir miktar para için. zaten hep toplama kampları gibi görmüşümdür işyerlerini hemen girdiğimde oraya ait değilsin diyor içimdeki ses(OKUMUYORUM BİR İŞ HAYATIM VAR). sabah köleler servislerle getirilir, akşam da tabiri caizse suyu çıkmış bir halde bırakılır ait oldukları yere. ertesi gün ve ondan sonraki gün ve ondan sonraki gün devam eder ben yarın ne olacağını tahmin etmek istemiyorum sonu yoktur bunların. servislere hiç göz attınız mı takıldı mı bilmiyorum ama özellikle akşam iş dönüşü bir göz gezdirin yorgun, bitkin, duyguları körelmiş ve onu heyecana getiren tek şeyin fenerbahçe, galatasaray veya başka bir takımın galibiyeti olan insanlar göreceksiniz belki de eşi ve çocukları bilemeyiz belki de mutlular ama yanlış yerde asıl mutluluk yakınlarda hemde hiç umulmadık bir yerlerde. Ve ben oralara gitmek için büyümeyi beklemek istemiyorum Benim bile bu yaşta röntgenini çektiğim bu dünyanın diğer insanlar tarafından görülememiş olması ve ya görülüp birşey yapmamaları nedendir Herşey para mı okul mu iş mi siyaset mi bilemiyorum birşeyleri yanlış yapıyoruz... Sizlere sorum şu daha önce benim gibi yaşlarda ve ya daha küçükken bu tip turlar yaptınız mı başınızdan ne gibi olaylar geçti? Yapacağım şey hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ceyhun Özkan, Ozan Cansel ve Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  2. ayhanakbuga

ayhanakbuga Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    7 yaşımda köyümüzden (Artvin-Yusufeli-Morkaya Köyü'nden Artvin-Yusufeli-Kınalıçam Köyü'ne) başka bir köye kaçmıştım. İlk uzun turumdu :)

İbrahim Yurtseven bunu beğendi.
  3. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Ağaç yaşken eğilir tabii abicim ozamanlardan belliymiş demek ki :)

4. Bektaş Duran

Bektaş Duran Sram & Vasalları

Adı:
    Bektaş
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    15 Yaşında Bakırköy Sahilden Eminönü taksim :)

5. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Arada ki mesafeyi bilmiyorum ama cesaret ettiğiniz için bile tebrik etmek gerekir :)

6. Bektaş Duran

Bektaş Duran Sram & Vasalları

Adı:
    Bektaş
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    1.85 boyundaysan 29 bisiklet al :) gayet ideal olur sana

7. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Öyleyim :) Ama daha ne bisikletim var ne diğer ekipmanlarım hepsini çalışarak kendi paramla alacağım. Belki bu sebebten ilk defa severek gideceğim işe. Ayrıca bisiklet seçimi için konu açmayı düşünüyorum gitmeme yakın. Yorumunuz için teşekkürler.

8. Enes nlfr

Enes nlfr Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    14 yaşımda bursadan yalova bursa yapmıstım

9. N. Burak Önder

N. Burak Önder Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    4 yaşımda 3 tekerli plastik motorumu alıp tahminen evimizden 4km uzaklıktaki dükkanımıza gitmişim evdekiler arayıp durmuşlar daha sonra dükkanda pide yedikten sonra oradan kaçıp tekrar eve dönmüşüm bu kez dükkandakiler aramaya başlamışlar beni. Anlıcağınız 8kmlik bir pide turu yapmışım :p tabii hiç bir şey hatırlamıyorum annemler anlattı bana daha sonraları.

10. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    iyi bir deneyim olsa gerek :)

11. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Hemde 4 yaşında çok iyi abi ya :D

12. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Ben bu spora(spor olarak antreman yapmaya) başladığımda 13 yaşındaydım.16 yaşında gayette iyi turlar yapılır kimseye bakma sen.Önemli olan bu yaşlarda dizlerine yüklenmemek için ağır vitesler yerine daha yüksek devirlerde pedal çevirmen.Tura çıkmadan önce kendi kondisyon durumuna göre bir tur programı oluşturman.

İlk uzun gezimi ne zaman yaptım diye sorarsan?7 yaşında Mardin Mazıdağı-Diyarbakır yolu arasında 20" bmx ile 50+ km ile.PKK patlağı zamanında arabayla bile kimsenin dolanamadığı yollarda bisikletle gezmek galiba bizim gibi kafadan kırıkların işi.Genlerimde var dünyanın her yerini görme isteğim,zor durumlarla başa çıkma isteğim ama yolu hissetmem,kendi gücümle olması lazım.Motorlu araçla gezmek bana göre değil;daha doğrusu geziyormuş gibi de gelmiyor.Sadece A'dan B'ye ulaşım,sen sadece oturuyorsun.

Zor durumlarda bile kendi çaremi, kendim buldum.Yorgunluktan,açlıktan,susuzluktan,yaralanmalardan,vahşi hayvanlardan(not: iki ayaklılarla mücadele etmesi en zoru) ya da mekanik sorunlarda hep kendi başımın çaresine baktım.İnsan gerçekten yaşamayı beceriyor,ne olursa olsun.Bu yüzden cesaretini kıran insanlara kulağını kapatacaksın.

MUSTAFA ŞEKER bunu beğendi.
  13. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    300 kilometre yaptım antalya alanya antalya
    14 yaşındayım

Raven_35 bunu beğendi.
  14. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Çok şanslısın diyebilirim,senin için.İnşallah ilerde iyi bir sporcu olursun.Bizler yapamadık,gençler yani sizlerden bir şey bekliyoruz.

Bu arada Dünya'nın en genç olimpik bisikletçi rekoru da bize ait.(Hazıra konmayın, araştırın biraz Türk Milli Bisikletçiliği'ni)

Türkiye durdu senelerce,geriye gitti;gelişemedi.

15. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Güzel tavsiyelerin için teşekkürler öncellikle abicim. Aynen bende öyle düşünüyorum pedalladığım her metrenin doyasıya tadına varmak, zorluk çıkarsa kendim halletmem bunlar bana hem tecrübe hem güzel anılar olarak kalacaktır eminim. İnsanlara gelince insanlar yapamazlar ve başkasınında yapamayacağını düşünürler bu yüzden kararım da eminim hayallerimin peşinden koşacağım.

Raven_35 bunu beğendi.
  16. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    10 yaşında Kadıköy-Kaynarca gitmiştim(daha doğrusu gitmeye çalışmıştım) tabi ozamanlar hiçbir şey bilmiyordum arkadaşımla yarışarak gidiyorduk ve suyumuz yoktu 23.km de tıkanıp geri önmüştük :)

17. Mesut Barlak

Mesut Barlak Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Yine de size ilerisi icin tecrube olmustur :)

18. Onurcan Ökse

Onurcan Ökse Kıdemli Üye

Adı:
    Onur Can Ökse
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    13 Yaşında Evden Spor Yapıcam Diyip Döküntü Frenleri Tutmayan Vitesleri Bozuk Çift Amortisorlu Orta Göbekten Bozuk Afedersiniz Kıçı Ayrı Başı Ayrı Oynuyan Bisikletle İnişli Çıkışlı 2-3 Molalı 40 Km Yapmıştım B Noktasına Varınca Çok Sevinmiştim Maceralı Heyecanlı Bi Tur Olmuştu :D

19. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    İnanan ve isteyen insan için tura çıkmak kolay kısmı bence önemli olan turdan önce yeterli donanım bilgi ve kondisyon sahibi olmak ben ilk turuma 19 yaşında çıktım konya-antalya 620km bu tura çıkmadan 1 ay önce hergün minumum 2 saat bisiklete bindim bu 2 saatte yokuş çıkarak antreman yaptım nitekim turda bunun faydasını gördüm çünkü o zamanki turumda günde 200km ortalama tutturmuşdum,tur öncesi önemli olan malzemeleri 1 yıl içinde yavaş yavaş topladım buna bisiklette dahildi.Senin inanç ve isteğe sahip olduğu inanıyorum geriye sana düşen malzemelerini tamamlayım güzel bir rota belirleyim isteğini gerçekleştirmek.

20. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Evdekilerin kesin itirazına rağmen habersiz şekilde ilk şehirler arası yola 17 yaşında çıkmıştım. Öyle aluminyum kadro falan hak getire, Bianchi XC Aspid sf ile çıktım. 40 km gibi bir mesafeydi, 2,5 saat sürdü. Annem otobüsle geliyorum diye beklerken bisikleti apartmana kilitlerken gördüğünde inanamamıştı bisikletle geldiğime. Otobüse nasıl koydun koca bisiklet diye soruyordu. :) Ondan sonra bisiklet turlarıma yasak koymak yerine tedarikli olmam konusunda destek olmaya başladılar.

Tabi daha önceki turlar da var. 13-14 yaşlarında 15 km civarı turlara çıkıyorduk arkadaşlarla. Ama model olarak ne ararsanız vardı o zamanlar: Pinokyo, şehir bisikleti, dağ bisikleti... Hep beraber çıkıyorduk. İşin ilginci, o Pinokyo bisikletin falan tekeri de patlamazdı ha. :)