Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

en düşük nabız

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında iconaclast tarafından paylaşıldı.

1. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    genellikle en yüksek hız, maksimum nabız gibi sorular altındaki konularla karşılaştım.bir kaç gün önce okuduğum bir yazıdan sonra benimde aklıma böyle bir soru takıldı... normal spor yapmayan kişilerdeki en düşük nabız ortalama 50-60 arası.amatör sporcularda 40-50.profesyonel sporcularda bu oran 30-40 aralığına kadar düşüyormuş.buna örnek benim bildiğim armstrong'un minimum 32 indurain'in ise 28.ben en düşük nabzımı 45 olarak bu sabah ölçmüş bulunmaktayım.bu konuyla ilgilenen arkadaşlara paylaşımları için şimdiden teşekkürler.

2. Şafak Atilla Akpınar

Şafak Atilla Akpınar Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    ben uyurken 216 yı gördüm :eek: Bu gece bi ölçüm daha yapıcam bakalım durum ne olcak yarın paylaşırım

3. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Ölçümde yanlışlık olmalı.

4. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    En düşük nabız bir başkası ile değil, kendimizin farklı dönemleri ile kıyasladığımızda bir bilgidir. Fizyolojik farklılıklardan dolayı, aynı antrenman düzeyinde bile aynı nabızı göremeyebiliriz. Ama kendi nabzımızı, antrenman düzeyimiz arttıkça biraz daha düşük görebiliriz.

nime ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  5. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
    sporcuların nabzı neden düşüktür?

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çünkü kalp damar sistemlerinin vücuda taşıyabildiği oksijen ve diğer öğlerin miktarı sporcu olmayan insanlara göre daha fazladır...

Yani normal bir insanın vücudunun ihtiyac duyduğu öğeleri 80 atımda karşılarken, sporcuların ki daha az atımda karşılamaya imkan tanır... Bu da nabız atımının düşmesine sebep olur...

Ayrıca normal nabız atımının azalması yüksek performans sırasında nabzınızın aşırı yükselmemesine ve kalp damar sisteminin yorulma süresinin uzaması sebebi ile daha uzun süre aynı performansı gösterebilmeye sebep olur...

Daha bilgili olan abililerim (ki biri cevap vermiş) yanlışım var ise düzeltsinler lütfen...

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Benim gözümle gördüğüm en düşük nabız Ankaralı Ahmet Hocanın (Hidayet Akyürek) nabızıydı, geçen sene Alanya yarışı sonrası bende misafir kaldığında akşam uzandığında 30-31 gibi birşeydi (sabah bile değil akşam!) Kendisi 57 yaşındadır ve sayısız millilikleri balkan şampiyonluğu vs vardır, geçenlerde Sakarya kapanış yol yarışında da 30 ve 45+ kategorilerinde de herkesin önünde bitirmiştir ;)

8. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Bunun sağlıklı sporcularda bir kaç nedeni var;

Kalp kasının normal insanlara göre daha güçlü olması ve kardiak out-put (tek bir kasılmada kalpden fırlatılan kandan fırlatılan kan miktarı) miktarının fazla olması.

Akciğerlerin normal insanlara göre alveol (kirli havanın temiz havayla değişim yapıldığı yer) yüzeyinin fazla olası.

Damar elastikiyetin iyi olması. Kalbiniz kasılsıdığında boynunuzda hissttiğiniz nabız vuru zamanı ile ayaktaki nabız vuru zamanı aynı değildir. Nabız kalbin kanı itme basıncıyla kanın damar içinde yaptığı dalgalanmadır. Sporcularda bu dalgalanma daha uzun olması damar elastik yapısının çok iyi olmasındandır.

Spor sırasında dokulardaki tüketimin çok hızlı olmasından dolayı kanda hücrelerin ihtiyaçlarını ve hücrelerin artıklarını karşılamak için normalden daha yüksek miktarlarda kompanent taşıyıcıların olması. Yani hücrelere besin ve oksijen taşıyıp yine bu hücrelerin sentez atıklarınıda toplayan kan yapılarının normalden fazla olması.

Hücrelerin oksijensiz enerji üretimine alışkın olması.

Vücudun beslemesi gereken fazladan kiloların ve uğraşması gereken zararlı artıkların (sigara, alkol, kafein, kola artıkları gibi) olmaması.

uguryilmaz144 ve tuninger_haa bunu beğendi.
  9. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    oldukça tatmin edici bir cevap olmuştur teşekkürler

10. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende ağır antrenman yaptığım dönemde 42 yi görmüştüm.