Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

En düşük maaliyetle uzun bir turu nasıl yapabilirim.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Gezgin Berduş tarafından paylaşıldı.

1. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    300 - 400 Tl gibi bir bütçem var ve gereksiz teçhizatlara harcayacak param yok. Bana en gerekli hayati önem taşıyan ekipmanlar lazım sadece. Mesela aklıma şöyle fikirler geldi. Pahalı ekipmanların yerine ucuz altarnetiflerini tercih edicem; Gps yerine, harita ve pusula almayı düşünüyorum. Bagaj ve heybe yerine okul çantamı kullanıcam. Sadece kask alıcam. Bana bu bütçeye uygun çok gerekli ekipmanlar önerebilir misiniz? Bu arada turum 400 km olucak (İstanbul-Balıkesir)

özgür atalay bunu beğendi.
  2. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    fazla pahalı olmayan 25 TL ye satılan bir eldiven mutlaka alın diye düşünüyorum. ellerinizin sağlığı açısından...

3. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    akıllı telefonuna navigasyon yükleyerek istediğin yere en kısa zamanda gidebilirsin

4. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ayrıca sırt çantan ile uzun yolda belli bir süre sonr belin ağrımaya başlayacaktır

Ömer Bingöl bunu beğendi.
  5. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    40-50 TL ye bir bagaj ve yine 40-50 Tl lik bir heybe al derim ama, bütçen kısıtlı, değerlendiremeyebilirisn. ama okul çantan alper arkadasın da yazdığı gibi 400 km de seni mahveder...

6. mehmet ertuğrul duyan

mehmet ertuğrul duyan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    sakın ama sakın uzun yola çıkarken sırt çantası alma omzunda sakatlanmalar bile meydana gelebilir bütün ömrün boyunca omuz ağrısı çekersin yanına alıcaklarını söyleyeyim
    1yada 2 adet iç lastik çok kaliteli olmasına gerek yok bisikletçilerde 5 tlye satılandan al
    akıllı telefonun varsa ona navigasyon yükle
    yola çıkmadan önce yanına abur cubur al çıkolata al tuzlu şeyler al
    alet seti varsa ondanda al
    aklıma gelenler bunlar zaten uzun yolda çok bir şeye gerek olmuyor yolda karşılayabiliyorsun ihtiyaçlarını

7. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Turun kaç gün olacağını bilemediğimden konaklama için çadır tercih edilebilir.Husky bizam çadırlar ortalama 190-260 tl arası satılıyor.

8. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    Daha detaylı bilgi verirsen daha iyi yardımcı olabilriz misal turun kaç gün sürecek anayollardan mı gideceksin çadırda yoksa pansiyonda mı konaklamayı düşünüyorsun ardaşlarında dediği gibi sırt çantasıyla bu iş olmaz illaki ucuza kaçacam dersen ikinci el terke al 20-25tl'ye çantanı onun üzerine koyarsın heybe almamış olursun.

9. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Turumu bir hafta gibi uzun bir zaman sürecine yaymaya çalışıcam. Çadırda kalıcam. Ve köy yolları, deniz kıyıları tercihimdir.

10. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    Peki elinde hangi malzameler var.?

11. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    terke nedir acaba ? heybe gıbı bıse mı yoksa yanlıs mı yazdınız adını

12. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bagaj ve heybe olmadan kesinlikle cikmayin. Cantaya giysi koysaniz sirtinizdaki ter onlarada gececektir. Cadirda kalmak istiyorsanizda cadiri bagaja koymak sart

13. Anıl Öztürk

Anıl Öztürk Yeni Üye

Seviye:
    Büyük AVM'lerin kampçılık bölümlerinde yaz sezonu sona erdiği için çadır, uyku tulumu fiyatları indirimde (İzmir'de Kipa'da öyle örneğin). Mutlaka kamp ocağı alıp akşam vaktin de olacağı için domates soslu makarna vs. yap, çok ucuza gelir. Öğlen yemeği için BİM'in Yurt Konservesini (400 gr barbunya pilaki 2.5 lira) + kazandibi (1.5 lira) + Rus salatası (1.5 lira) bir iki domates ve bir ekmek ile en fazla 6-7 liraya öğle yemeğini halledersin. Kahvaltı ise bilindik.

Heybe ve bagaj almanı öneririm. Sırt çantasıyla ben 140 km.lik bir turdan dönüşte inanılmaz sırt, bel ve karın ağrıları çekmiştim. GPS ise bence lüks, harita bile yeter. Yanına fazladan fener al bir de. Ben heybe+bagaj+ kask+ eldiven+ çadır+ mat+ kamp ocağı+BİM ile 1100 km.lik tur yaptım bu yaz, yaklaşık 350 lira harcadım. Bırak pusulayı, GPS'yi; formam bile yoktu. İhtiyaç duymadım. Sağlığı etkileyecek olumsuzluklardan korun yeter, gerisi bence lüks ve pazarlama taktikleri sonucu göz önüne sunulan sözde zorunluluklar.

14. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    uygun fiyata "arka bagaj" alıp sırt çantanızı veya herhangi bir eşyanızı lastikli kancalarla bagaja sabitleyebilirsiniz.. bu yöntem günübirlik turlarda iş görür ama uzun turda çadır vs olacağından heybe şart

15. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    Bagaja terkede denildiğini biliyorum yanlış biliyor olabilirimde.

16. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok tesekkurler icimi rahatlattiniz gercekten ben de kara kara dusunuyordum bu paraya tura mi cikilir diye pusula ve harita alsam yeter demek ki bagaj arti heybeyi de sordum adama orta boy heybe 70 ve bagaj da 50 toplamda 120 tl yapiyor bu da. Cadir ve tulumuda 100 tl ye aldik diyelim 250 bisiklet lastigi tamir seti arti pompayi da elliye kitledik arti bir de kask kirka 340 eksik bir seyim varsa tamamlayin lutfen.

17. Anıl Öztürk

Anıl Öztürk Yeni Üye

Seviye:
    Bence eksik bir şey yok, yeterli. Orta boy heybeyi pazarlıkla 60'a, bagajı da 45'e indirebilirsin bence. Bir de şunu söyleyeyim, ben uyku tulumu bile kullanmadım. Çadırın içine çarşaf vs. serip uyumuştum. Eğer paran artarsa uyku tulumu alabilirsin ancak nerede konaklayacağına bağlı olarak da değişir zira ben konaklamayı hep yumuşak zemin üzerinde yaptım.

Gezgin Berduş bunu beğendi.
  18. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kamp ocağı ormanlık alan olmadığı yerlerde,odun bulamayacağın yerlerde önemli olacaktır ancak kamp ocakları çok pahalı.Ucuz olanlar(nurgaz) çok kullanışlı değil.İnternetten kamp ocağı yapımını araştırıp,kola,deodorant şişesinden kamp ocağı yapımını izleyebilirsin.Sana maliyeti 5 lirayı geçmez.Yakıt olarak bimde satılan ucuz kolonyağını kullanabilirsin.1/20 u ile menemen yapıldığı bir video izlemiştim.Bunun dışında çadır konusu önemli.Hangi ayda düzenliyeceksin turu ? kışa denk gelecekse 100 liraya satılan yazlık çadırlar seni üzer.Biliyorum az paraya ve hatta parasız gezmek ortak noktamız ama çadır önemli.Hiç değilse karrimor x lite 1 e bakmanı öneririm.Tek kişilik tabut gibi ama 3 mevsimdir seni üzmez.Uyku tulumunu kesinlikle avmlerdeki kamp bölümlerine bak kipadan 30 tl ye alınan tulum duymuştum(dandik değil ayrıca).Yemek konusuna değinilmiş.Bim ve türevi marketlerin konserve ürünleri karın doyar ama anadolu insanı misafiri aç bırakmaz.Geçen ay hiç tanımadığım bir ailenin evine gittik(manisanın bir kasabası) bana yurt bakmak için yardımcı olacaktılar.Yolda sanırım 10 kere gelin bize bir soluklanalım yemek yedirelim çay içirelim dediler.

19. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba genç arkadaşım. İstanbul-Balıkesir demişsin. 400 km. demişsin. 400 tl.'de para var demişsin. Bu kadar sıkıntı yapmana, malzeme almana gerek yokki..:) Hatta hiç gerek yok. Atla bisiklete. Bagaj'a, eşya ya gerek yok. Boş bisiklet ile günde 200 km., ikinci gün Balıkesirdesin. Bir gece arada bir yerde Öğretmen evinde konakladınmı tamamdır.:) Sana 100 tl. yeter. 300 TL.'de cebinde kalır. Nasıl hesap.:) Kolay gelsin. Düşün bunu. Yaparsın.

20. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ama bir hafta gibi uzun bir sürece yaymayı düşünüyorum turumu ve şu da var ki ben pro bir bisikletci degilim gunde en fazla 50-60 km gidebilecegime inaniyorum.