Elleri bırakarak bisiklet sürmek

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
Valla ne yalan söyliyeyim bende bırakamıyorum, ama bırakanlarada imrenerek bakıyorum hatta elini bırakıp viraj felan alana helal olsun diyorum,

Bırakmak istiyomuyum hava olsun diye değil dolaşmaya çıktığımızda arkadan gelen arkadaşlarla iletişimi daha rahat sağlamak için istiyorum

Scudo

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En azından yayaların ve diğer bisikletlilerin yakınında el bırakmayalım, ben açıkcası el bırakan bir bisikletçi gördüğümde en az 1 metre yanından geçiyorum...
İstediği kadar pro olsun, düşmeyeceğinin bir garantisi yok...

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
düşürmek içinmi 1 metre yakınından geçiyon :D

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Berke Kazankaya

Peter Sagan candır :) Marco Aurello ile düet yapmışlardı, o çok fena.. :)

Enis Arslan

Daimi Üye
Tepki
46
Bisiklet
Sedona
@Oguz_

İlk Yazıgına Kesinlikle katılıyorum..Fakat Ellerini bırakanlar PRO degil Buna emınım...''artıslık'' olsun dıye bırakıp gezen TİPLER..Cok basit gibi görülebilir ama Lastigin bir tasla dönmesi veya düz yolda dönmesi durumunda ''agır sekılde hastanelık '' olacagını adım gıbı bılıyorum..Tek el bırakırsın kontrollusundur sıkıntı olmaz..Ama cıft el PRO olan bır ınsan bırakıpta gezmez zaten...25km hızla elleri bosta yere cakılırken bırakın kendısını korumayı olayı bıle kavrayamaz...

EDİT:Söylediklerim Sporcular icin degil..Kalabalık insanların arasına hem kendını hem baslarını tehlıkeye atan tıpler icin...

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben sadece sağdaki yolda boş olunca el bırakarak sürüyorum antrenman yapmak için öneririm. :D

http://i61.tinypic.com/2qm2rn6.png

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ben o el bırakarak viraj alabilen arkadaşlardan biriyim :) Benim de beceremediğim konu ön kaldırmak.
Tabi bunların hepsini büyük düzlüklerde, yayalara ve insanlara ayrılmış, patenli veya bisikletli kişilerin rahatlıkla takılabilecekleri alanlarda yapıyorum.

Yolda ne ön kaldırırım, ne de el bırakırım. İki el gidondan asla ayrılmaz. Daha önceden arkamdan duran trafikte araba bile çarptı. Ellerim gidonda olduğu için arkaya düşmedim.

• Beğen
Tepkiler: T. Yıldırım

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Ne el bırakabiliyorum, ne ön kaldırabiliyorum, 35-36 yaşında bisiklete başlayınca böyle oluyor mecbur :D Buraya 8 ay önce yazmışım, 8 aydır ara araq çalışıyorum, pek bir gelişme yok:hihi:

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Bir arkadaşımın ısrarı üzerine x markalı bisikletiyle ön kaldırmamı isteyince kaldırdım çıtır çıtır ses geldi devam et deyince devam ettim ruble bozuldu :) gösteri bisikleti harici bisikletlerde yaparsanız sizinde başınıza gelebilir.

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
el bırakma olayı cesaretle oluyor birde bisikletinize biraz alışık olmalısınız sanırım yol bisikletimde yapabiliyorum mtb de yapamıyorum artistlik olsun diye yapıyorlar diyenler olmuş ama bazen gerçekten ihtiyacınız oluyor sırtınızı gerip rahatlamak olsun sırtınızdan yiyecek vs çıkarmak için gayet iyi bi yöntem

ön kaldırmaya gelince yol bisikletinde dişli oranı biraz ağır olduğu için başaramıyorum birkaç cm kalkıyor herhalde ama mtbde 2 pedal mesafesi gidebiliyorum gerek var mı derseniz yok ama bunny hop lazım olabilir bi kasisi geç farkederseniz falan üstünden atlamanız iyi olabilir

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
@Berke K.
bisiklet camiasının haylazı peter sagan ne yapsa yeridir :D

- Ek olarak rüzgârlı havada yapildiginda ani düşüşlere sebep olacak hareket.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Açıkçası yol bisikletine ilk başladığım zamanlarda bende ellerimi gidondan ayıramıyordum çok fazla denge sıkıntısı yaşıyordum ama birkaç denemeden sonra yapabildiğimi anladım yani olmaya başladı. Öncelikle düşük hızlarda değil biraz daha yüksek hızlarda denemek gerek çünkü bisiklet daha dengeli olur diye düşünüyorum. Ayrıca bunu yapabilmenin faydalı olduğunu düşünüyorum çünkü ben bunu şahsen artislik olsun gibisinden değil belimi kollarımı ve ellerimi dinlendirmek biraz derin nefes alabilmek rahatlamak için yapıyorum. Ama ellerinizi bırakırken çok dikkatli olmak gerek yanınızdan hızla geçecek olan bir araç bisikletinizin dengesini bozup düşmenize neden olabilir yada hiç bir şey yokken kendiliğinizden dengenizi bozup düşebilirsiniz ve yapacağınız hiçbirşey olmayabilir. Uygun şartlarda yapıp ekstra dikkat göstermekte fayda var diye düşünüyorum.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Bazen sırf dengemi denemek için hızım 5 8 kmye inene kadar elimi bırakıyorum. El bırakarak viraj döndüğüm de oluyor 8 metre genişlikteki yolda u dönüşü yaptığım da oluyor.
Hatta 30 35 km hıza el bırakarak çıktığım da... Tabi bunu yaparken öne eğilmezsem büyük ihtimalle bisiklet uçar gider:)
_____
1.40" lastikten 1.35"e geçtiğimde dengem bozulmuştu ve neredeyse el bırakamıyordum.
Öğrenirken elleri biraz gidondan ayırıp gitmeye çalışınca öğrenmiştim.
Öyle hop diye elleri kendine çekip gitmeye çalışınca kendini yerde bulur insan heralde.

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Ben 15 yaşlarındayken yani yaklaşık 1988-90 yıllarında bisan gibi bisikletlerde çok rahat ellerimi bırakarak sürebiliyordum, hatta birkaç mahalleyi sokak aralarından geçebiliyordum o şekilde ve hızım da çok değildi, tahminen 15 km hızla sürüyordum zaten mahalle arası olduğu için fazla hızlanamazdım. Şimdiki bisikletlerin yapılarından dolayı o zaman ki gibi ellerimi rahat bırakamadığımı düşünüyorum. Maşa açısıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Örneğin 25 km hızdan sonra ellerimi daha rahat bırakabiliyorum. Tabi ki riskli bir hareket. Bir keresinde yaklaşık 40 km hızla yokuş aşağı giderken arkadaşımın bisikletinde fotoğraf çekmeye çalışırken ellerimi bırakmıştım az kalsın düşüyordum zor toparladım. Düşünsenize o anda düştüğümü, birkaç kemiğim kırılırdı ayrıca bisikletin de birçok aksamı ciddi zarar görürdü. Mümkün olduğunca risk almamak lazım.
Yine de bunu deneyecek olanlar olacaktır onlara tavsiyem yapmamaları, yok illa yapacam nasıl olacak diyenlere söyliyeyim, seleyi bacakları arasına sıkıştırıp bisikleti seleden dengelemeye çalışsınlar. Ön tekeri kaldırmayı hiç beceremedim, hiç de anlamış değilim. :)

endurocu17

Aktif Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
Hzınızı hiçbir zaman düşürmeyin dahada zorlaşıyor ve lastik kalınlığına göre değişiyor şahsen 8-9 yaşımdan beri bırakırım hatta yollar boşsa telefon falan oynarım ama ama yinede tehllileli

Ön teker kaldırmakta biraz uğraş istiyor sürekli çalışırsanız oluyor kaldırıp gitmek istiyorsanız vites çok düşük olmamalı 2-2 2-3 falan olmalı ve giderken pedal yukarıdayken aniden gidonu kendinize çekip aynı anda pedala yülenin tabi yazıyla anlatmak zor herkesin şekli farklı olabiliyor

Xc500

Dosyalar

Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
30'un da bisiklet sürmeyi öğrenen biri olarak daha o level'a atlayamadım. ;) O günü iple çekiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hem dağ, hem de yol bisikletinde boş yol olduğu sürece el bırakarak sürebiliyorum oldukça kolay.
Yapmanız gerekenler ileriye bakın, tamamen dik oturun, pedal çevirin. Hızınız düştükçe zorlanırsınız 20-25 km gibi hızlarda daha kolaydır.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
uyuşan ellerimi ovarken gayet basit sadece kendinize güvenin yerer :)
1919638_349062531966506_4125767902292033703_n.jpg