Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elleri bırakarak bisiklet sürmek

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Elleri bırakarak bisiklet sürenlere küçük yaşlarımdan beri hep imrenerek bakmışımdır. Bazen bende denemek istiyorum ama bisikletin yolunda gitmediğini görerek hemen gidona yapışıyorum. Bisiklettemi bir kusur var yoksa bendemi. Maşa açısının dik olmaması mı gerekiyor, daha dik bir sürüş pozisyonundamı bisikleti sürmek gerekiyor, yada bisikleti hızlımı sürmek gerekiyor. En az bisikletin kendisini dengede tutmak kadar elzem bir konu. Hatta bisikleti ellerini bırakarak süremeyen bir bisikletçinin bisiklet sürmek noktasında yetkin bir sürücü olmadığını düşünüyorum.

Tahir Keskin ve Cem Tunç bunu beğendi.
  2. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    :) :D :islik: bence o kadar takma kafana bende bırakamıyorum.

Asıl neden bu kadar önemsediğinizi anlayamadım

3. Abdullah T.

Abdullah T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şunu bilesinki özellikli veya ayarlı bisiklete gerek yok fırlama bisikletlerle bile bırakanlar var.Ama bazı arkadaşlarım var elleri bırakmaya geç gidondan değil gidon kökündan tutup ön kaldırıyor yetenekmi desem başka birşeymi.

4. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Ben çok eskiden bir kere denedim, düştüm. Arkadaşım bir km bile gidiyordu, hatta viraj bile alıyordu, sadece düz yol değil. Aynı bisikletle. Sorun veya iş sürücüde bitiyor.

Geçen Medeu ya çıkarken elleri serbest inen mtb li çocuklar vardı, hız 50 km nin üzerindeydi. Hayret. Vallahi kursu olsa giderim. Arada gözüme giren terleri temizlemek gerekiyor.

arayanbulur bunu beğendi.
  5. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bursa-İnegöl arası sürüşlerde,emniyet şeridinin oldukça geniş olduğu yerlerde kilometrlerce gidebiliyorum.Arada çekirdek kuruyemiş falan yiyorum.Baş parmaklarımı sırt çantamın askılarına takarak dik bir sürüş ile yolun ve cevrenin keyfini çıkarıyorum.Marifetmiş gibi de anlatmıyorum kimse denemesin.Elleriniz gidonda olsun.

6. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öncelikle biraz hız lazım. Hızınız düşükse bisiklet sağa sola gider dengeyi kuramazsınız hızınızı 15-20 civarına çıkarınca bırakırsanız dengeyi sağlamanız daha kolay olabilir. Boş, düz ve geniş bir alanda pratik yapmanızı tavsiye ederim.
    Ama pek akıl karı bir şey olduğunu söylemem millete artistlik olsun diye bırakayım durumu olmasın hem sizin için hem karşı taraf için tehlikelidir.

OsmaniyeRehber bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Temmuz 2014
  7. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bence hiç akıl vermeyelim bizim yaptıgımız tehlikeli hareketi baskasının da yapmasına yol vermeyelim. :)

can onur ve Cem Tunç bunu beğendi.
  8. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ellerim boştayken tümsekden geçip viraj alabiliyorum, pedal çevirebiliyorum. Tamamen dengeyle alakalı. Öncelikle gidonu tutarkenki gibi kambur değil dimdik oturuyorum ben elleri bırakmışken. Virajlarda vesaire bisikleti dizimle sıkıştırıp vücudumla kontrol ediyorum, motorsiklette kullanılan yöntem :)
    Önce tek elle sürün, sonra solu bırakıp bir kaç sonra sağ ile tutun filan bir şekilde yaparsınız inanın hiç zor değil :)

düzeltme: Yukarıdaki arkadaşa hak veriyorum :alkis: Yazdıklarımdan sorumlu değilim, denemenizi önermiyorum.

9. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Valla ben korkarım bırakmaya, küçük bir taş bile dengeyi bozar, ondan sonra nerde yakalıycaz gidonu nereye sapacağımı kim bilebilir ?

arayanbulur ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  10. LeventK.

LeventK. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    o kadar da önemli bir şey değil , ben küçükken yapardım daha çok , pedal çevirerek bile sürerdim . Şimdi gereksiz tehlikeli bir durum gibi geliyor açıkcası :D

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O da bir şey mi :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ocak 2015
  12. Demir C.

Demir C. Aktif Üye

Seviye:
    Küçükken bende yapabiliyordum. Ama şimdi nedense yapamıyorum:( Nedir bunun ilmi?

arayanbulur bunu beğendi.
  13. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    "Küçük olmak " sanırım. :D

arayanbulur ve Enis Arslan bunu beğendi.
  14. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  15. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Şunu not olarak yazayım, 7 yaşımda iki el bırakırken düşüp kolumu kırmıştım. :)

emrah9700 bunu beğendi.
  16. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Püf nokta olabildiğince ağırlığı arka tekere vermek de. Arka kısım oynamadığı için dik bir sürüşle ağırlığı arkaya doğru verirseniz sürüş esnasında yaptığınız dengesiz güç etkisi öne fazla yansımaz.Ayrıca gidon sağa sola kırılıyorsa bunu da pedal atarak dengelemeniz lazım.

Ama her yeteneği kazanmada olduğu gibi en önemlisi bir anlık cesaret :) yüzme öğrenirken kendini su üstüne bırakmak gibi :)

17. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Bisiklet yolunda ortaseker kalabaliklik varken, bir cocuk elleri havada surerek benim bisikletime carpti. Dik bir aci ile jant a carpti ve cift kat 15mm profilli jant cemberi kirildi. Gidon da o yone dogru muthis bir hizla dondu, kolum dirsekten cikti. 1 ay boyunca is goremez raporu almistim. Baska bir travma ile ayni noktadan kemigin ayrilma ihtimali oncesine oranla daha da artti. Bu sebepten tahmin edersiniz ki ellerini gidondan kaldirarak surenlere pek sevgi ile yaklasmiyorum.

18. Oğuz han T

Oğuz han T Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Her ne kadar tehlikeli bir hareket olsada uzun sürüşlerde uyuşan ve terleyen elleri rahatlatmak için elleri bırakmak kan dolaşımını hızlandırmak için bir iki değişik hareket yapmak mükemmel rahatlatıyor şahsen beni.

Hüseyin Külcüoğlu bunu beğendi.
  19. ermang

ermang Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bisiklet ile yapılan tüm akrobatik hareketler gibi, tarfiğe ve yayalara kapalı alanlarda, kask, dizlik dirseklik gibi güvenlik ekipmanları ile çalışılması, öğrenilmesi veya uygulanması uygundur. Bunun dışında hem sürücü hem çevresi için tehlikeli ve bir o kadar da gereksiz bir harekettir.

emrah9700 ve Cem Tunç bunu beğendi.
  20. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisiklet ayarı olarak etkisi ön akort ayarı bozuk ise ve gidon göbeği çok sıkı değilse etkiler. Fakat alışmış olan kişi için sorun olmaz. Denge tabii ki önemlidir. Ben küçük yaşlardan beri alışmışım. Her türlü zeminde her türlü virajda ister düşük hız ister yüksek hız olsun ellerimi kullanmadan gidebiliyorum. Geçen yenibosnadan eminönüde giderken zeytinburnundan sonra sahilde 6-7 kilometre hiç kullanmadım. Sana faydası oluyormu derseniz ellerimi kullanmadığım zaman belime destek verip ağrıyı giderebiliyorum onun dışında övülecek önerilecek bir hareket değil.

yavuz öztürk ve Cem Tunç bunu beğendi.