Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ellerde ağrı oluşması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hasan Saylık tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, sürüşlerim genelde 40-50 km civarı oluyor jelli eldiven kullanıyorum, gidon bandım da kaliteli fakat sürüş yaptıkça hatta ilk 5-10 km de sağ elimin kasları özellikle baş parmak kası ağrı, krampa benzer bi durum oluşuyor, biraz sonra sol elimde de başlıyor, sürüş sonunda kadar gitmiyor. Bisikletten inince ağrı devam etmiyor kesiliyor. Bu neden olabilir ? Tutuş şekli mi havalar soğuk olduğunda mıdır ? Teşekkürler...

2. Melih Gürle

Melih Gürle Üye

Seviye:
    Bisiklet bedeni size büyük olabilir. Oturduğunuzda çok fazla eğilmek durumunda kalıyorsanız bileklerde baskı oluşur ve parmaklarda uyuşmaya neden olur. Gidon boğazını kısaltmanızı ya da mümkünse daha açılı bir boğaz kullanmanızı tavsiye ederim.

Hasan Saylık bunu beğendi.
  3. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Yanlış sele ayarı yüzünden, öne gereğinden fazla eğilip ağırlığı ellerinize veriyor olabilirsiniz.
    Gidonu fazla sıkmak da kan dolaşımını zayıflatır. Farkında değilsinizdir, stres benzeri durumlarda da gidonu daha sıkı tutuyor olabilirsiniz.

Başka nedenleri de olabilir.
    "karpal tünel sendromu" Demem doğru olmaz, tecrübeli arkadaşlar bu konuda yardımcı olacaktır.
    Veya ön araştırma yapabilirsiniz.
    Kendi kendinizin doktoru olmayın, veya önerilerle hareket etmeyin. Sorun kısa sürede çözülmüyorsa mutlaka doktora başvurun.

4. Bekir T.

Bekir T. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İmzanızdaki Specialized Allez Comp M2 yazısına dayanarak dropbar gidon kullandığınızı düşünüyorum.

Öncelikle şunu sormak istiyorum; ne zamandır dropbar kullanıyorsunuz?

Bunu neden sordum; ilk başlarda benim de bahsettiğiniz şekilde ağrılarım oluyordu. Fren sıkmaktan baş parmaklarımın el ayası ile birleştiği kısımlar yanıyor ve ağrıyordu. Aynı tutuş pozisyonunda uzun süre kalmaktan dolayı da bir kısım ağtı oluşuyordu. Fren olayına baş parmaklarınızın kısa sürede alışıyor. Tutuş pozisyonunuzu sık sık değiştirmenizi öneririm.

Ayrıca Sedat Bey'in bahsettiği gibi selenizin gereğinden yüksek olmasından dolayı vücut ağırlığınız öne biniyor olabilir. Sele ayarınız doğruysa (pedala topuğunuzla bastığınızda bacağınız düz bir çizgi gibi oluyorsa) gidonunuz çok aşağıda olabilir. Bu durumda spacer ile yükseltmeyi deneyebilir, buna imkânınız yoksa gidon boğazınızı kısaltmayı deneyebilirsiniz.

Umut SÜRÜCÜ ve Hasan Saylık bunu beğendi.
  5. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    kendi tecrübemden yola çıkarak bir şeyler söyleyebilirim. ilk bisikletimin kadro boyu bana bir beden küçük olduğu için ellerimde daha fazla baskı oluyordu. sele boyunu ve yerini ayarladığım halde üst boru uzunluğu benim boyuma göre kısa kaldığı için sürerken ellerimde ağrı olurdu. sürmeyince ellerim normale dönüyordu. boyunuz ve bisiklet kadro bedeni bu konuda açıklayıcı olabilir.
    bir de fren manetleriniz sertse bu durumda uzun sürüşlerde ve engebeli yerlerdeki sürüşlerde parmaklarda kramp benzeri ağrı olabilir. bu durumda gevşetmeniz fayda sağlayabilir.

6. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ağrılar uyuşma şeklinde değil daha krampa benzer şekilde, sanırım sert tutmaktan olabilir. Kadro boyunun yanlış olduğunu düşünmüyorum. Çok uzun araştırmalar ve bütün uzuvlarımı ölçerek aldım. Belki sele ayarlarından olabilir ama her sürüşte olmuyor bu durum ve sadece sağ elinde daha yoğun oluyor. Bisikletim 56 kadro ve sele yüksekliğini gösteren fotoyuda ekledim. Dropbar evet yeni kullanmaya başladım, fakat daha çok yokuşlu yerlerde kullandığım için STI kol kısmından daha çok tutuyorum. Kullandığım kollarda 105 STI kol.

7. Bekir T.

Bekir T. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Yeni kullanmaya başladığınıza göre bir süre sonra düzelecektir. Merak etmeyin.
    Ayrıca tırmanırken oturuyorsanız aşağıdaki pozisyonu kullanmanız hem ellerinizi rahatlatacaktır hem de rahat tırmanmanızı sağlayacaktır.

Ayakta tırmanıyorsanız bu pozisyon dengenizi bozacağından güvenli sürüş pozisyonuna geçmenizi öneririm.

Fotoğraflar http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=127717&p=1587739&viewfull=1#post1587739 adresindeki konudan alıntıdır.

8. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Gidonunuzu yükselterek deniyebilirsiniz.

9. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Genelde oturarak bu fotoda ki gibi tırmanıyorum ayağa kalksam da dengem bozulmuyor. Yeni başladım dropbar kullanmaya devamlı ağrılarım olmuyor zaten performans iyiyken ağrı olmadığı oluyor, mesela bu hafta sonu 15 km lik sürüş gerçekleştirdim ağrımaya başladım sağ elim sadece, hava soğuktu kısa parmak eldiven kullanıyordum...

10. Emre Cantürk

Emre Cantürk Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    El uyuşması normaldir uyuşma olabilir bendede oluyor antrenörümdede oluyor.Bende antrenörümden gördüğüm şeyi yapmaya başladıktan sonra uyuşma falan kalmadı.
    Elinizi elma toplar gibi seri bir şekilde yumruk yapıp gevşetin bunu seri olarak bir kaç dk yaparak uyuşmanın geçtiğini fark edeceksiniz.Ben uzun yollarda bu şekilde yapıyorum yıllardır yaptığım bir hareket bir sıkıntı yok.Amaç kan dolaşımın yavaşladığı eliniz ve parmaklarınızda kanı tekrar hızlıca pompalayıp uyuşmayı yok etmek.