Ellektrikten Anlayan Arkadaşlar Yardım

arif sarı

Aktif Üye
Tepki
61
2 adet a4 pille çalışan mp3 hoparlörleri var onlar gayet güzel ses cıkartıyor teknoloji marketlerinde bulabilirsiniz işinizi görebilir

• Beğen
Tepkiler: özgür çetin
Scudo

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@Dogukanaksu

biliyorum da konuşuyorum arkadaşım ! miliamper değil benim bahsettiğim. eğer sen bu işten anlasaydın miliamper diye iddaa etmezdin. RC araçlarda kullanılan lipo yani lityum polimer piller senin aklına hayaline gelmeyecek akımı verebilirler. yani mesajımda yazdığım miliamper değil! AMPER !

30-40 amper akım verebilen (hatta daha fazlasını) piller mevcuttur, RC uçakların pillerine bakarsan anlarsın.

inanmıyorsan şu sayfaya bak, amper mi mili amper mi gör.
(link)

ayrıca şu linkteki pile bakarsan 150 amper verebildiğini görürsün.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
@özgür çetin

mp3 yada cd calarlarda cıkışında anfi sitemi olmadıgından ses çıkışları kulaklıga göre ayarlanmıstır o yüzden ses alamazsın

Yasin Kukur

Forum Bağımlısı
Tepki
391
Bisiklet
Scott
kısaca açıkliyim. sesi artırmak için araya bi amfi lazım arkadaşım. ses dalgalarını yükseltmek için ;)

qalip53

Üye
Tepki
1
arkadaslar delphi 3.0 kullanan varsa qalip12 hotmail ekleyebilrmi lutfen

heng

Forum Demirbaşı
Tepki
296
sllmlar size bi çözüm de ben sunabilirim... pille çalışan tripod denilen cihazı (suluk kafesinize sığıyor) mp3 ile uzun kablo bağlantı yaptığınızda işinizi görecektir...Bi çözüm..

Saygılarımla...

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
Arkadaşım mp3 çalarının çıkışları malesef senin istediğin güçte ses veremezler dışarıya.Onun için yüksek güçte hoparlör kullanabilmen için araya mutlaka bir yükselteç(amplifikatör) koyulması gerekir.Evde deneme yapıyorum dediğin pc hoparlörünün içinde 2x1 watt rms güç veren küçük bir amplifikatör var.(%90 ında TDA2822M entegresi kullanılarak yapılır,istersen söküp bakabilirsin 8 bacaklı küçük bi entegre.)Anladıgım kadarıyla bu işlerden pek anlamıyorsun,onun için yakın çevrende bir anlayan varsa bence ona bi danış.

Biraz tecrüben varsa elindeki pc hoparlörünü sökersin içindeki amfi katını çıkarırsın ve küçük bi kutuya koyarsın.O amfi katı 9v ac(doğrultulup filtre edilince yaklaşık olarak 12v dc yapar) ile çalışıyor.Ama sen onu marketten bi tane 9 v luk pil alıp 9v dc ile de çalıştırabilirsin.Fakat ne kadar süre çalar bilemem.Bir kaç tane pili paralel bağlayarak çalma süresini de uzatabilirsin. Bu şekilde çok ucuza mal etmiş olursun amfini.Tekno marketlerden alacağın hoparlörlerde bundan farklı olmayacak.İçinde pille çalışan küçük bir amfi katı ve küçük bir hoparlör.Düşük omajda hoparlör kullanmak teorik olarak daha fazla ses çıkmasını sağlar ama bu pratikte biraz değişir.Hoparlörün omajı düşünce müzik çaların çıkış entegresinden geçen akım da artacağı için çıkış entegresine zarar verebilir.Ben 4 ohmdan düşük hoparlör kullanmanı tavsiye etmem.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Hiç uğraşmayın böyle bir aleti her yerde bulabilirsiniz hatta suluk kafesine bile giriyor.

http://img.teknosa.com/pimages/product_format7_110360605.jpg

• Beğen
Tepkiler: emre güven

emre güven

Daimi Üye
Tepki
749
4 pille calışan kücük.ipotlar icin hoborlörler var onlardan almanı tavsiye ederim

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
para önemli değilse tabiki arkadaşların önerdikleri aletlerden birisi alınabilir.(gerçi ne kadar oldugunu bilmiyorum ama çok ucuz olacağını düşünmüyorum)

Ama ben olmuş olsam bakır plakete basarım bir tane tda 2822m li devre kafama görede bir kutu yaparım keyfime bakarım.Bana göre onu yapması da ayrı bir zevk.El beceriniz varsa çok güzel sonuçlar elde edersiniz.

Tercih sizin...

Tepki
1
Bisiklet
Trek
Dayanamayacağım yanıtlayacağım. İlla bisiklette biraz ses olsun diyorsan Karaköy e git abi...
Selanik Pasajı na girmeden sağda zeminden biraz altta merdivenden inerek girilen bir dükkan var. Burada pilli hoparlörler var. Bisikletin önüne de şu siyah ağ gibi olan hafif sepetlerden monte et. Hoparlörü güzelce yerleştir. Sonra zavallı mp3 çaları bu özel pilli hoparlörün girişine bağla. Bunun için tam hoparlörün kutusuna giriş yapacağın yerde ince kulaklık girişi değil de büyük hoparlör jack ına çeviren özel aparatlar var. Yine aynı dükkanda mevcut. Umarım derdini anlarlar.(Bazı esnaf kıt anlıyor da.)
Böyle bişey yaparsan ilerlerken ses arkaya doğru süzüldüğünden hem ses kaybı yaşamazsın hem de yeteri yükseklikte ses elde edersin. Evde şaj et şarj et dinle yolda.
Ha "Yok ben illâ elimdeki pıonner hoparlörleri bisiklette kullanmak istiyorum" diyorsan, benim yukarda tarif ettiğimin benzeri olan ama daha yüksek bir amfilikatörlü düzeneği, özellikle uygulamak gerekir. Hatta arabalardaki gibi teker döndükçe Hoparlörün pilleri şarj olur. İstanbulda olsan sana yardımcı olmak isterdim ama bi yandan da bu kadar masrafa değer mi bilmiyorum... Bir de bunun yazı var kışı var abi. Elektronik bi düzeneği bisiklet üzerine sabitlemek ya da portatif bi şekilde konuçlandırmak filan bunlar pahalı işler... Kendi bisikletim için de böyle çılgınlıklar düşünmüştüm fakat bisiklet için hususi parkedebileceğin, kimsenin dokunamayacağı bi alan lazım. Bir nevi küçük bir garaj gibi yani :)

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
@herbil

sen ne yaptın hocam 11volt 30-40 amperi 1 pilden çekiyorsun. hele 330w çekebiliniyorsa 1 pilden olay bitmiştir . elektriklede çalışan bisikletlere hucum. koca koca akülere ne gerek bağla 3tane pili paralel araba çalıştır. laptoplarda kullanılan pillerde bile 1.2v 25a gördüm en son. 11v pillerin seri bağlanmasıyla elde ediliyor.

bisikletine hoparlör takacak arkadaşım pilli amplifikatör ve hoparlörleri aynı kutuda olan sistemler var. içine 2700ma lik şarjlı pillerden alırsın . kalem pil olsun yanlız ince kalemlerden değil. işini görür. bana kalırsa cep telefonu ile çöz o işi .

tavsiye edermiyim diye sorarsan etmem. bana kalırsa cep telefonu ile çöz o işi .
bisiklette bu tarz aksesuarlar işin ruhuna ters. trafikte dinleyemezsin, kırda bayırda zaten ya muhabbet yada kuş seslerine karışmış zincir şıkırtısı eşliğinde lastik ve rüzgarın sesi şiir gibi gelir........

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin ARICAN