Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elixir R pistoller @ yardım.

Konu, 'Frenler' kısmında SerkanNamazcı tarafından paylaşıldı.

1. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    selam arkadaşlar ön balataları değiştirirken bir tarafın sabit diğer pistolün calıştığını gördüm sorun nedir acaba?

2. SerkanNamazcı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arka tarafta balatayı her 2 taraf sıkıyor . Değişik bir sistem galiba.

3. Baran Saldanlı

Baran Saldanlı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hidrolik diskler çift taraflı mekanik diskler tek taraflı sıkıştırma yapar. Pistoller dediğiniz galiba pistonlar. Eğer fren kolunu siktiginizda 1 taraf sabit kalıyorsa sistemde büyük ihtimalle hava vardır. Havayı bosaltirsaniz sorun cozulecektir.

4. SerkanNamazcı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler ferhat bey hayırlı akşamlar diliyorum birde rulmanlı göbeklerde mavic crossride gibi jant setlerinde rulman ve bakımı ne kadarda olmalı rulman biterse ne olur? Zincirleri mazot temizlermi?

5. Baran Saldanlı

Baran Saldanlı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Abi bende deoreyi soktum en kucuk noktasına kadar xtr kol bağladım deore kalplere. Suan frenler boşta ben mi yanılıyorum diye baktım ama fren kolunu sıkımda 2 pistonda çok bariz hareket ediyor. Zaten mantıken de pistonlar hareket etmek zorunda. Sıvı basinciyla ilgil birsey.

6. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    bisikletlerdeki hidrolik frenlerde iki taraftada piston bulunur ve koldan gelen komutlarda ikiside hareket eder. eğer pistonlardan birisi hareket temiyorsa bunun farklı sebepleri olabilir, sistemde hava olabilir, pistonlardan birisi frenler temizlenmediği için toz ve kir sebebiyle hareket edemez hale gelmiş olabilir. araba ve motorlardaki sistem farklıdır, bisikletlerde sabit kaliper vardır ancak motorlu taşıtlardaki kaliperler hareketlidir ve tek taraflı psitonları vardır diğer taraf sabittir pistonun hareketiyle bütük kaliper hareket eder, bunu şuna benzetebiliriz mekanik disk fren kaliperleride tek taraflı çalışır ve piston tek taraftan basınç yapar. ancak hidrolikte(bisikletler için) kaliper sabittir ve pistonlar iki taraflı olarak fren diskini(rotorunu) sıkışıtırır, eğer bu sıkıştırma iki taraftada eşit olmazsa yani fren ayarı tam yapılmazsa bir taraftaki piston diske daha yakın olacağı için diğer taraftaki piston daha çok çalışır ve yakın olan psiton çalışmaz. bu bir müddet sonra toz ve pisliğinde etkisiyle normalde de hiç hareket edemediği için daha zor hareket eder. işin sonunda bir taraftaki pistonu hiç çalışmayan tek taraflı bir fren sisteminiz olur. disk frende frenin ayarıve temizlik bu yüzden çok önemlidir.
    herkese iyi akşamlar

Mert KURT ve Baran Saldanlı bunu beğendi.
  7. tugkela

tugkela Üye

Seviye:
    Hidrolik diskler çift taraflı mekanik diskler tek taraflı sıkıştırma yapar. Pistoller dediğiniz galiba pistonlar. Eğer fren kolunu siktiginizda 1 taraf sabit kalıyorsa sistemde büyük ihtimalle hava vardır. Havayı bosaltirsaniz sorun cozulecektir. Kessinlikle doğrudur

8. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bilginize xt m765de çift taraftan hareket ediyor..denemesi aşırı basit bir yöntem pistonları elinizle sabitlediğimiz de fren kolunu sıktığımızda karşı piston hareket ediyor... yanlışım varsa düzeltin.. şuanki fren setimde de iki pistonda hareket ediyor..

9. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    bendeki avid juicy 3 bile çift taraflı sıkışma yapıyor ama marka ve modele göre değişebilir. sanırım avid çift taraflı sıkıştırıyor.

ya hava vardır yada balatanın biri adaptöre takılmıştır buda frenlemeye etki etmiştir. benim başıma gelmişti.