Elektronikten anlayan arkadaşlar lütfen?

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
Merhabalar.Bu günlerde aklımda bir proje var ama bir türlü tam oturtamıyorum aklımda elektrikli süpürge motorundan elektrikli bisiklet yapmayı düşünüyorum 220 V gerekiyor bu enerjiyi direk aküden saglayabilirmiyim yada süpürge motoru yeterli çekiş gücü saglar mı

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Zihni sinir projelerini severim. Ancak bahsettiğiniz olay için kit ler var ve fiyatı iki tane elektrikli bisiklet alacak kadar..

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
Evet biliyorum ama onların gücü cok düşük sanki ben kullanmıştım pedalsız zor cıkıyor 30 derece egimi bile

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Ayrıca 24 voltaj ile çalışan motoru bulamak daha pratik olur. 24v gerilimi 220v à çıkartmak Size fazladan çok çok masraf ve ağırlık getirir. Yine bir hatırlatma o motoru bir şekilde çalıştırmayı basarsaniz bile sizi taşımaz.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
Peki acaba bu kitlerden iki tane alıp bir tanesinide arkaya takmak mümkünmüdür yada çekiş gücünü bi şekilde arttırmak

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@tolsen92 Evet mümkün. Ancak ya çift batarya kullanacaksiniz yada daha kısa mesafe gideceksiniz.

30 derece eğim azimsanacak bir eğim değil.

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@tolsen92

Ben sadece 12 volt aküyü 220 volta yükseltecek cihazın adını yazıp kaçayım. Gerisi size kalmış.

(link)

• Beğen
Tepkiler: tolsen92

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@evrenozbilen ooo Bu iyiymiş ama supurge gerekli çekiş gücünü saglayamaz dye düşünyorum.Hiç bir yerde kaç watt oldugu yazmıyor

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@tolsen92
yapamazsın boşuna uğraşma
elektrikli bisikletlerin 70km hız yapanları var 2 kişi rampa çıkar.
sandığın kadar kolay değil motoru aküye bağladım on of tuşuyla motoru sürdüm tarzında olacak bir şey değil ve çok tehlikeli
http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/wp-content/uploads/arora-03Z250.jpg

arka tekere entegre motor var gördüğün gibi bunun versiyonları var. 200 watt 500watt 1000 watt olarak

200 wattlık olanı tabiki yavaş kalır

hkolay

Üye
Tepki
0
İsim
Hasan
Bisiklet
Carraro
Dostum bence bir elektrikli bisiklet al kurtul. Öncelikle elektrik süpürgesi motoru neden?
Elektrik motorları ve beslenme akımları hakkında derin bilgilere sahip olmak gerekli diye düşünüyorum.

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Aslında arkadaşın araştırma/geliştirme hislerini törpülüyorsunuz. Amerikanın veya diğer ülkelerin yaptığı gibi; 'ne gerek var bunu yapmaya, ben sana senin maliyetinden daha ucuza vereceğim' dedi ve arap ülkelerinden(tüketim toplumu) bir farkımız kalmadı.

• Beğen
Tepkiler: tolsen92

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@evrenozbilen
evde oynayacağı oyuncak araba için elektrikli süpürge motorunu arabaya takacağım dese yardım edilir.

fakat trafiğe çıkacak bunla
elektrikli bisikletler de gaz kolu kademeli veya frenler ona göre uyumlu.
motor kalkınırken çekilen güç fazla giderken düşük.
motoru yakar kısa devre yaptırır aküyü kaynatır asit dökülür.
bunlar çok sıkıntı olmasa bile,

trafikteki en tehlikeli araçlar e-bisiklettir çünkü motorun sürekli biskleti ittiği esnada frene basmanız pek işe yaramıyor
tekeri motordan ayıramıyorsunuz ve otomobildeki gibi motor freniniz iyi değil
frenlerde arkadaşın yapacağı sistemde çok yetersizkalacaktır
ayrıca ince lastikler de frenleme anında kızaklayıp tırın altına girme gibi sıkıntı olabilir

o yüzden tavsiye etmiyoruz
yoksa yapabilir

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
Hocam 3 sene önce henüz bisikletim yokken istanbul demirkapıda bir adam sanayide hem elektrikli hemde pedal gücüyle şarj edilebilir bbisiklet yapmıştı.Adam istese o yaptıgı masrafın yarısı kadar masrafla elektrikli bisiklet alabilirdi.Demek istedigim bu hazır bir sürü şey var onemli olan bizim yapmamız

@halil halil motorların üstünde güç secenekleri oluyor onu ayni fren veya vites mantıgıyla önden kontrol edebilirsin diye düşünüyorum

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@tolsen92
bunu yapmayı marifet olarak düşünüyorsan bence yapma
çünkü piyasadan alacağın hazır parçaları bir araya getireceksin
yoksa oturtamazsın zaten sistemi
akü motor sürücü kontrol devresini alıp montaj yapacaksın
elektrikli süpürgeyle de akü 220volt motor invertör kontrol devresini yine montaj yapacaksın

otomobile lpg montajı gibi
hazır kit var sen diyorsun "ben mutfak tüpünü silidire kendim vana ile püskürteceğim"

püskürtsen de başarı sayabilir misin

hobi olarak sıkılıyorum vakit geçirmek istiyorum küçük atölyem var diyorsan tabi ki

ama ben elektrikli bisiklet sahibi olmak istiyorum dersen uğraşma sıfırını al derim

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@halil halil Einstein yıllar yıllar önce E=mc2 formülüyle atomu parçalayarak, ne kadar 'tehlikeli' bir buluş yapmıştır bilir misiniz?

http://www.alidemirci.net/wp-content/uploads/Albert-Einstein-Sozleri-1.jpg

Konu farklı yerlere yöneldiğinden benden bu kadar. ;)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@tolsen92

30 derece eğim %50'ye karşılık gelir. Hiç bir yol bu kadar dik değildir zaten...