Elektronik sistemle çalışan analog km saati var mı?

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında SPEEDY CYCLER tarafından paylaşıldı.

1. SPEEDY CYCLER

SPEEDY CYCLER Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak. Piyasada bisikletler için halatsız, elektronik sistemle çalışan analog yani ibreli km saatleri var mı? Bugün yeni nesil araçların birçoğunun km saatleri tekere bağlanan halat olmadan elektronik sistemle çalışıyor. Böylece hız ölçüm hatası en aza iniyor. Belki aynı saatlerden bisikletler için de yapılmıştır. İçinizden bana neden dijital saat kullanmıyorsun diye soru soranlar olabilir. Analog km saatleri görüntü olarak çok hoşuma gidiyor. Ancak halatlı sistem göbeği bisikletin hızını azalttığı için kullanmıyorum.
    Eğer bahsetiğim km saatlerinden varsa satıldıkları yerleri yazmanızı bekliyorum. İyi pedaller.

2. silas

silas Üye

Seviye:
    Söylediğiniz şekilde bisiklet için üretilmiş bir saat var mı bilmiyorum ama konu ilgimi çekti. Sistemin nasıl çalıştığını merak ettim. Konuyla ilgili ufak bir araştırma yapacağım. O sırada belki üretip satan yerlere de ulaşabilirim. Ulaşabilirsem gene buradan sizi bilgilendiririm.

3. SPEEDY CYCLER

SPEEDY CYCLER Kıdemli Üye

Seviye:
    Örnek olarak Mercedes Benz O304 serisinden sonra O304 de dahil olmak üzere şehirlerarası otobüslerde bu sistemi kullanıyor. Zaten otobüs ve kamyonlar çok fazla yol yaptığı için km saatlerinin halatları olsun km saatlerinin içerisisindeki çok ince yay sistemi olsun çok fazla yıpranıyordu. Böylece km saatleri hız ölçümünde hata yapıyordu. Daha sonra bu sistem geliştirildi ve böylece halat yıpranması ve yay gevşemesi sorunları giderildi. Ancak bisikletlerde bu sistem uygulanırsa sistemin çalışması için pil de gerekli olur. Ancak bu sisteme sahip km saatleri piyasaya çıkarsa estetik yönden dijital saatlerden üstün olurlar diye düşünüyorum.

4. S26

S26 Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    SPEEDY CYCLER bunu beğendi.
  5. enderyigit89

enderyigit89 Kıdemli Üye

Seviye:
    semih bey böyle bir gösterge olduğunu sanmıyorum.ama güzel gerçekten ayrıyeten tek hız ibresi olmasın, yanında pedal tur sayısnıda başka bir ibres göstersin, aynı arabadaki gibi devir ve hız nasıl olur;) .
    ya aslında biraz kafa yorsam araçtan çıkma bir sistemi bisiklete uyarlayabilirim ama küçük ve estetik olmaz

6. Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence halatlı sistemle göbek arasındaki problemi çözmeye çalışmak daha mantıklı... İnşallah bulabilirsiniz? :)