Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elektrikli bisikletler ya da elektrikli tehlike makineleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Buğra Celayir tarafından paylaşıldı.

1. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar selamlar.

Bu elektrikli bisikletlerin iyice ayağa düşmesinden sonra sürücülerinin yaşıda bir hayli düştü. Tahminimce ağırlığı yüksek olan bir icat ve 20 30 km/h hıza kadar çıkabiliyor. Son zamanlarda bisiklet yollarınıda işgal etmeye başladılar ve gereğinden fazla tehlike arz ediyorlar. Bu tehlikeyi yaratan da bu bisikletleri kullanan ufacık çocuklar.

Bu elektrikli bisikletler için bir kask takma zorunluluğu, bir yaş sınırı ya da girebileceği alanlara bir sınırlama getirilmedi mi? Bilgisi olan arkadaşlarım burda bilgilerini paylaşabilirlerse sevinirim.

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bunlar bizim kullandığımız bisikletle aynı kategoride , kanun çıkmadığı için çoluk çoçuk kullanmaya devam edecek . Bu yaz ,bunlar yüzünden birkaç kişinin düşüp kolunu bacağını kırdığına şahit oldum.

50-60km/saat hızlara ulaşan modelleri var. İlerleyen yıllarda çok kişinin başını yakacak ve devletimiz kanunu çıkarana kadar ne yazık ki çok ocaklar sönecek . Herşey de olduğu gibi

Allah kazadan beladan korusun

Buğra Celayir ve Furkan köleoğlu bunu beğendi.
  3. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Çoğu da Çin malı.Ayrıca biz bisikletimize hidrolik disk almayı çabalarken bunlarda kampana var.

4. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar yazdıklarınıza aynen katılıyorum çok ucuza satılan elektrikli bisikletler artık ufacık çocuklara karne hediyesi olarak alınıyor.Yaşları çok küçük,kask vs. yok ve bu makineler çok sessiz ,hiç fark edilmiyorlar. Bu sene bir sürü çocuğu ikaz etmek zorunda kaldım.

Buğra Celayir bunu beğendi.
  5. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Zamanında şöyle bir konu açmıştım. O da yaklaşık 16 gün önce. ;)

6. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    İşin enteresan yanlarından diğeri de belirli bir süreden sonra sürekli sorun çıkarıyormuş sanırsam.
    Birde 20-30 için elektrikli almaya ne gerek var ki zaten kendi gücünle düz yolda o hızı rahat buluyorsun...
    Milletin maksatı hava atmak. Pantolon olmadı gömlek verelim hesabı. motor alamadık elektrikli bisiklet alalım...

7. berkay iriyarı

berkay iriyarı Kıdemli Üye

Seviye:
    tabi rica etse çok çok dandik bir araç yokuşları çıkamıyor yokuş aşağı bisiklette gider hatta daha hızlı gider çünkü hava sürtünmesi az elektrikli bisiklette yokuş yukarı kalıyor hiç güzel değil :(

8. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet hatta ilk cevabı da ben yazmıştım:) İsteyen oraya da baksın orda da bu konu baya konuşulmuştu..

9. Harun Salcı

Seviye:
    Adam bununla yokuş çok rahat çıkılır diyordu dedi 80'lik akü bilmem ne.Gel abi deneyelim dedim sustu gitti.

10. berkay iriyarı

berkay iriyarı Kıdemli Üye

Seviye:
    benim arkadaşta var az bir yokuş geliyor hemen yavaşlıyor hatta pedal çevirmek zorunda bırakıyor pedalda güzel değil zaten birde bu arkadaşım baya yüksek fiyata almıştı ama işe yaramaz kendisi bile beğenmiyor :(

11. Harun Salcı

Seviye:
    Pedal hikaye.60 kg bisiklet pedalla çevrilir mi ya. :D

12. Buğra Celayir

Seviye:
    Hasan Bey kusura bakmayın forumda yeterince araştırma yapmadan açmışım konuyu siz söyleyince farkettim. Daha çok internette araştırma yaptım birşey bulamayınca böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim. Bir yandan da bu konular bir iki değil 5 tane 10 tane birden açılsın ki insanlarında gözü açılsın. Çünkü bu elektrikli bisiklet denilen dandik icat cidden yakın zamanda çok daha baş ağrıtıcı şeyler çıkaracak karşımıza.

Arkadaşımın dediği gibi kampana fren kullanmışlar kaç kg lık alet. Hadi 50 cc lik scooter larda da kampana var ama bu elektrikli bisikletler çok adi bir şekilde üretiliyor. Yarın bugün artık o kampanalar görevini yerine getiremez hale gelecek ve çocuk yaşta kullanıcılarda bunu dikkate almayacak. İşte ondan sonra iş çığırından çıkmaya başlayacak iyice

RAHMİ bunu beğendi.
  13. snnemr

snnemr Üye

Seviye:
    ona bakarsanız normal bisikletle bile kaza yapanlar oluyor :) elektrikli elektriksiz o işin cıvığı. çoğu kimse normal bisiklet sürerken bile kask takmıyorken elektriklide mi taksın...

14. Buğra Celayir

Seviye:
    Kask daima zorunluluktur daima takılmalıdır deniyor ama işte ' takan ' yok. Canını seven takıyor canını sevmeyene de zorla taktıracak değiliz :) Elektrikli bisiklet normal bisiklete göre çok daha ağır bir şey olduğu için yapılan kazanın şiddetide bu ağırlığa bağlı olarak kat kat yüksek olacaktır bunu demek istiyorum. 30 km/h hızla giden bir araba mı çarpışma anında daha çok zarar verir yoksa aynı hızda giden bir bisiklet mi? Bu yüzden elektrikli bisikletle bir kaza anında çıkabilecek sonuçlar düşünülüp bunlara özel bir kaç yasa, kural, yasak ya da herneyse bir an önce getirilmeli diye düşünüyorum.

15. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu araçlarda kullanılan 1 tane hız sınırlandırcısı var, adamlar onu deaktif ettiklerinde maksimum 40km/s lik hıza ulaşıyor. Gerekli modifiyeleri yapıp 50km/s e kadar ulaşabileceğini düşünüyorum. Çünkü bisiklet sürerken bazıları bana daha çabuk yaklaşırklen bazıları daha geç yaklaşıyor, üzerinde oynandığı kesin oalrak belli ve bunu bilen herkes yapıyor.

Videoyu izleyip karar verin
    http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/hizlanma-video/#more-1608

16. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Utanmadan küçük birine verdiğinizde diyor, demiyor ki küçülere kullandırtmayın:boese157:

17. Buğra Celayir

Seviye:
    Linkte alttaki yorumlarıda okudum. Daha bisikleti satarken hız kilidini açıp veriyorlarmış gelen şikayetlerden dolayı. Yok yok bu elektrikli bisikletlerin sonu cidden hiç iyi değil. Umarım bir hal yoluna konur zamanla kuralları, gereklilikleri

18. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Avrupada bu tür şeyleri yaşlı insanlar için üretiyorlar fakat bizim türkiyeye geldiği zaman bunları küçük yaşta temel apaçilik dersi verilen çocuklar kullanıyor.

Furkan köleoğlu ve Buğra Celayir bunu beğendi.
  19. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    bu zamanlarda nefret ettiğim aletlerden birisi bu elektiriklimotosikletler.bu aletlerin hiçde sesi çıkmıyor,11-12 yaşında ilkokul çocukları bile kullanıyorya.sesi çıkmadığı için ayrı bi tehlikesi var zaten...:(

20. Buğra Celayir

Seviye:
    İşte buna tamamen katılıyorum nep net bir toplum özeti :)

Tamamen haklısınız Murat Bey