elektrikli bisiklete ve ATV ye plaka

kaan demir

Üye
Tepki
7
elektrikli bisikletler ve ATV ler plaka istiyormuş diye duydum.doğrumudur?bu ana kadar hiç bu araçlarda plaka görmedim...ayrıca ATV ler için A2 ehliyet şartı isteniyormuş diye duydum.

Scudo

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elektrikli bisiklet için istenmediğini biliyorum. Çünkü 50cc'den düşük motorlu araçlar için ehliyet istemiyorlar. Atv içinse zannetmiyorum ama emin değilim.

GokmenOzyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
703
Bisiklet
Cube
ben artık 50cc altı motorlar için de ehliyet isteniyor diye biliyorum

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
atv 3-4 yıl öncesine kadar ülkemizde trafiğe çıkış yasağı vardı, sonunda onunda bir motorsiklet olduğunu anlayıp, verigisi,plakası ve ehliyet zorunluluğu getirdiler.

Tepki
0
anladığım kadarı ile bu durum yasal bir boşluktan dolayı belirsizlik içerisinde bir serbestiye sahip. aşağıdaki linkte kimi bilgiler var mesela.
(link)
ama bunun dışında haberlere bakılacak olursa alacağın bisikletin bir süre sonra ehliyete tabi olması söz konusu olabilir.
Ama şimdilik genel olarak 250 watt altı serbest. Ne ehliyet ne de herhangi başka birşey gerekiyor.

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
Elektrikli bisikletlerde hiç görmedim plaka
eğer yeni bir uygulama ise
Devlet milletten vergi toplayacak yer bulamadı ozaman bisiklet ve bisikletgillere atıldı.
Yakında bisikletlerede plaka gelirse şaşırmayın arkadaşlar.
Önümüzdeki yıllar içerisinde bisiklet ile gezme vergisi toplayabilirler.
Bu devletin ve devletin kollarının halka ne yapmaya çalıştığı meçhul.
Eger başlıktakı gibi değişik abudik gubudik vergiler ardı arkası kesilmez ise orta doğu ülkeleri gibi Bizimde sonumuz hiç ayrı alamet değil

Tepki
28
Aslında ülkemizde her türlü araçtan fazlasıyla vergi alınmasının nedeni maddi olsa da bu vergiler trafikte atv ve elektrikli bisikletin tanındığı ve kabul edildiği anlamına geliyor.Aslında artık bu durumlara bile dua eder olduk vergi ödemeden bile her türlü aracımıza gerekli imkanlar sağlanması gerekirken biz sonuna kadar vergi ödetip hakkımız olan olanaklara sahip olamıyoruz.

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Bisiklet almadan önce elektrikli bisikletleri ciddi olarak incelemiştim. Sonra karar değiştirip bisiklet aldım. Umut kardeşimin dediği gibi sadece 250 Watt üzerindeki elektirikli bisikletlerde ehliyet isteniyor.
Sanki biraz da trafik polisinin insayitifine kalmış bir durum sanırım. :)