elektrik hibrit 28 jant bisikletim.

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında dgncsk tarafından paylaşıldı.

1. dgncsk

dgncsk Aktif Üye

Adı:
    Dogan
    Bisiklet:
    Ümit
    Seviye:
    Bisiklet 2009 model bir Ümit bisiklet. V frenli, standart 21 vitesli ve yol tekeri haliyle geldiğinde yaklaşık 11 kilo idi. Zaman içinde pek binmemiştim. Bisikleti oluşturan komponentler çok iyi değildi. Kısa süreli kullanımdan sonra çoğunu değiştirmek zorunda kaldım. Bu sene yaz başından beri hem spor yaparım hemde küçük kardeşini kıskanan ilk kızımı da gezdiririm diye çıktım yollara.

Önce vites sistemini iyileştirdim. Acera ile donattım. Ancak beklediğim sonucu alamayınca ve uzun süredir merak ettiğim elektrik motor fantazisini de gerçekleştirince bisiklet de komple iyileştirilmiş oldu.

Arka göbek Sram Automatix 2 hızlı. belli hıza ulaşınca vites büyütüyor. Üzerinde 21 li dişli var. Bu şekilde standart 28 38 48 lu pedal ile 6 vites oranına sahip oluyorum, elektrikli yada elektriksiz maksimum hız düz zeminde yaklaşık 35 km kadar. Zaten 30 km civarına çıkınca 250w motorun gücü yetersiz kalıyor. 36 volt bir sistem. 1 Şarj ile pedal destekli 60 km kadar gezilebiliyor. 4 kullnılabilir asist ayarı var. Ben motoru yarım güxünde çalıştırıyorum. Sadece dik yokuşlarda olmayan ağır devir dişlisi nedeniyle tam gücün %20 üzerinde anlık olarak takviye amaçlı kullanıyorum. Acera arka değiştiriciyi zincir gergisi olarak kurdum. Yeri sabit. Soldaki vites kolunu ters çevirip sağa aldım. Bu şekilde sağ elimin altında 3 vites oldu. Sol tarafa elektrik motorunun gaz kolunu monte ettim. Ortada sistemin ana kontrol ünitesi LCD ve onun yanında da pedal destek ayarının ve LCD nin kontrol butonunu koydum. Arka fren V fren. Ön ise mekanik disk. Maşa standart bir suntour. Ancak işini yapıyor. Sele yumuşak türde bir sele. Lastiklerim Rubena nın gripper modeli. Yumuşak ve tırtıklı. Son fotoda gidona barendleri takmamıştım.

Şu anda ağırlık 18 kg civarı olmalı. Çünkü pil paketi ve motor 7 kg geliyor.

Tek eksiğim iyi arka bir port bagaj. Üzerine bir çocuk koltuğu daha takmam lazım.

3lu orta disliyi suntour markali 24 34 42 ile degistirdim. Disliler birbirine daha yakin konumlanmis. Vites gecisi daha keskin oldu. Cok da ucuz birsey. Vites oranlari daha iyi oldu. 1. Kademe elektrik destegi 40watt kadar destek sagliyor. 1. Viteste giderken de hafif egimlerin tamaminda gayet rahat bir cekis elde ediyorum.

Ekli Dosyalar:

2. mariokaldato

mariokaldato Hasretinden yün donlar eskittim

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Cok guzel olmus

3. Aazam

Aazam Aazam

Adı:
    Aazam
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    60 km iyi bence.

4. dgncsk

dgncsk Aktif Üye

Adı:
    Dogan
    Bisiklet:
    Ümit
    Seviye:
    Bisikleti komple söktüm, kadroya iki büyük delik delip elektrik aksamının kablolarını içine gizledim. Boyadım. Rulmanları yeniledim. Bisiklete yapıştıracağım siyah renkli yazılar, yeni yeni fren teli/ ve siyah kablolar haricinde tamam oldu. Arka göbeği Shimano Nexus 7 yaptım. Kontra pedal olan göbeği söküp modifiye ederek normal bir göbek gibi frensiz ve geri dönebilir hale getirdim. Arka dişli, 21 dişli. Aynakol dişlilerinden büyük olanı söktüm. 32 diş olan dişliye kullandım. Ön fren aynı disk. Arka aynı V fren. Tekerler Rubena gripper. Yeni bir sele almam lazım yada kılıf geçireceğim. Hazır sökmüşken de selenin girdiği borunun uzantısını kestim ve 50 cm kadroyu 48 cm ye düşürdüm. Bence hoş oldu. Renk yarı mat Ral 1019, ön maşa kendi renginde. İyi ve sağlam bir orta ayak taktımmı tamamdır.

Ekli Dosyalar:

ahmtbag, SerkanH, Togursamsun ve 1 kişi daha bunu beğendi.