Eldiven kullanımı ve önemi

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
http://www.mtbtr.com/uploads/1204H1.JPG
Merhaba arkadaşlar
Birkaç uzun tura eldivensiz çıkan biri olarak bu konuya kısaca değinmek istedim.
Özellikle arazide kullanımlarda [bir de maşanız yaylı değilse] alttan gelen tüm darbeler direkt olarak elinizde absorbe ediliyor. Asfalttaki kullanımlarda her ne kadar alttan rdarbeye maruz kalmasanız da gidonu uzun süre elinizde sıkıca tutmanız dahi ellerinizin parmaklarla birleştiği noktada aşınmaya sebep olabiliyor. Eldiven kullanımı ile bu aşınmaları ve ellerde ağrı oluşumunu engellemek işten bile değil.
Eldiven kullanımı bisiklet üzerinden düşüşlerde de oldukça önemli bir rol üstleniyor. Vücudumuz refleks bir hareketle olası düşme anında elleri ileri başı da geriye doğru çekiyor. Bu sebeple gerek eldivensiz bisiklet kullanımı gerek asfaltta gerekse arazide olası düşüş durumlarında kötü sonuçlar doğurabiliyor.
[Birkaç gün önceki gezimizde arazide düştükten sonra eldiven aldım ama biraz geç oldu sanırım. Bir musibet bin nasihatten iyidir demişler :)]
Piyasada 10 TL'den tutun da 100'lerce TL'ye kadar birçok eldiven mevcut. Sedona'nın uygun fiyatlı jelli yapıdaki eldivenleri günlük sürüşler için oldukça faydalılar.
Sevgi ile...
Mustafa ÖZKARA

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Güzel bir paylaşım, teşekkürler.

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Sedona gel eldivenini ben tavsiye etmiyorum. Yol bisikletçisi olmama rağmen eldiven yaklaşık 1 ay sonra sökülmeye başladı. Üstelik hiç düşmedim de.

• Beğen
Tepkiler: Güven Kıray

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Benim ellerim çok terliyor. Çoğu elciği (çeşit olarak) tutarken kayıyor dolayısıyla. Eldivenin, gidondan elin kayması gibi bir problemi olanlar için de faydası var.

tunermurat

Daimi Üye
Tepki
61
çok gerekli bir konuya değindiniz bencede eldiven kullanmak darbe emici ve manevra kabiliyetini bile artırıyor çok gerekli olduğunu düşünüyorum
iyi forumlar . . .

sebo

Üye
Tepki
39
Eldiven genelde ihmal ediir ama size sürüşlerde güven veriyor.Onun için "eldivensiz çıkmam abi..." diyorum.

A

Adrenaturex

Misafir
bende eldivensiz cıkmayı dusunmeyenlerdenim cunku dutugumde refleks olarak ellerimi uzatıyorum ilk darbeyi aldıklarından ve derinin cok yumusak olup parcalanmasını veya tas girmesini kimse istemez eldiven giymeyi destekliyorum

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Evet sevgili Ayberk, refleks olarak ellerimizi uzattığımız için ufak yaralamaları da önleyebiliyor eldiven.
Bir de barrend'iniz pek ergonomik bir yapıda değilse eldiven ile birlikte barrendleri de rahatça kullanabiliyorsunuz.

Kemal Faruk Doğan

Daimi Üye
Tepki
360
Eldiven bencede şart :) Arkadaşlar shimanonun kısa uzun değil yarım parmak eldiveni satın alabilceğim bir yer biliyormusunuz ?

A

Adrenaturex

Misafir
ben eldiven kullanmıyorum bileklik seklinde avucu plastik bir materyelle koruyan dizlik setim var fakat adını unuttum bilrklik burkulmalarıda engelliyor nede olsa bmx ciyiz ... :D

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Bencede eldiven kullanılması gereken bir aksesuardır. Çünkü düştüğümüz zaman genellikle ilk darbeyi ellerimiz alıyor. Eldiven elimize taş, cam gibi maddelerin elimize batmasını engelliyor. Ayrıca uzun sürüşlerde ellerimizin uyuşmasınıda engellemektedir. (tabi ki gelli olanlar)

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
Eldiven kimilerine göre (bisiklete ve sürene uzaktan bakanlar)sadece görüntü amaçlı kullanıldığı sanılıyor.Arkadaşlarında belirttiği gibi düşmelerde refleks olarak ellerimizi ilk önce uzatıyoruz zemine.Ben de işyerimin önündeki geniş kaldırımda kardeşimin bisikletini denemek istemiştim ama ilerdeki bi engeli farkedince ani bir refleksle frenlere asıldım ve resmen uçtum :) tabi ufak tefek ağrılar haricinde sol elimdeki derin yara 1 ayda zor iyileşti...Ucuz da olsa bir eldiven edinmek gerek,bana göre kasktan da önce gelir eldiven...

• Beğen
Tepkiler: mziyaeddin

sertel

Aktif Üye
Tepki
110
eldivenler önemli evet
ellerin kaymasını engeller
düşünce el ayalarının taştan parçalanmasını engeller
terlediğinizde azda olsa terinizi silebilirsiniz
her hangi bir kavga anında elin dış yüzeyinin ezilmesini engeller:)
üzerinde reflektörler olsa idi sola sağa dönerken geceleri işinmize yarardı;ama düşünülmemiş..
aklıma gelenler bunlar, konuyu beğendim teşekkürler...

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
valla bende eldiven yok ama en kısa zamanda elde edinmeyi düşünüyorum