Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elde Uyuşma Acil Yardım Lütfen!.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Kadir Altuntaş tarafından paylaşıldı.

1. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :( Arkadaşlar 1-1.5 senedir Aktif olarak Bisiklet kullanıyorum böylesinide görmedim.Son çıktığım uzun kamplı Turumdan sonra sağ elimdeki uyuşma 1 haftadır geçmedi her yöntemi denedim.

Tabiki zorlama oldu ama bu kadarınıda beklemiyordum.Son çare Doktora gittim EMG Test sonucu sinir sıkışmasına bağlı olarak ilaç verdi % 50-60 hatta 70 diyerek ameliyat dedi.

Bunun başka bir yöntemi varmıdır.Nedir,ne yapmalıyım.Teşekkür ederim..

2. M. Mert Babayiğit

M. Mert Babayiğit Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Öncelikle şimdiden geçmiş olsun Kadir abi. Sorununuz karpal tünel sendromu olmalı. Uzun süreli bileği kullanımda oluşuyor bu sorun
    mesela şimdiki gençlik bilgisayar başında saatlerini harcadığı için mouse hareket ettirmekten bileklerinde oluşmaya başlıyor bu durum
    veya ev hanımları evde iş yapa yapa bileklerinde oluşuyor bu durum aynı şekilde marangoz işini yaparken olsun öğretmen yıllarca
    tahtaya yazı yazarken olsun oluşuyor bu durum.Önleme tedbirleri vs var ama sorun oluştuktan sonra geçirmesi profesyonel yardım
    gerektiriyor okuduğum kadarıyla.Sabah kalktığınızda elinizde uyuşma olabilir bunun için yatış tarzınıza bile önem vermeniz gerekir.
    Ellerin üstüne yatmamak hatta özel bileklikli eldivenlerini takmak gerekiyor, bileklere ağır iş vermemek gerekiyor.
    Bisiklet sporunda durum nedir tam bilmiyorum ama uzun süre bilekte baskı olursa bu sebeple de artabilir.
    İğne ile geçirme durumlarını biliyorum ama pek çok memnun olmayanını da duydum.Çözümü ameliyat olmalı ama tabiki
    doğru ellerde olmalı bu ameliyat.Ayrıca tek bir doktora görünmenizi de tavsiye etmem çünkü biri başka şey der diğeri
    tam zıttını der, burası Türkiye.Yeniden geçmiş olsun ama unutmadan söylediklerim bir geçerliliği yok çünkü doktor vs değilim:)
    Sadece araştırmayı severim, zamanında ilgilenmiştim.

Kadir Altuntaş bunu beğendi.
  3. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Geçen sene sol el serçe ve yüzük parmağım bir ay ara verdim anca geçti. Çok kötü üzerine yüklenince oluyor sanırım. Bu arada ilaç kullanmadım hiç. Büyük geçmiş olsun çok sinir bozucu ve ağrılı.

dgntkn ve Kadir Altuntaş bunu beğendi.
  4. Kadir Altuntaş

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :( Yardımlarınızı dikkate alacağım.Evet daha evvel bilgisayarın mouse'side etki edebilirmi diye düşündüm?.Teşekkür ederim.Bu ara başka Doktora gitmeyi ben de düşünmüştüm.
    Hayırlı Ramazanlar Kardeşim...

M. Mert Babayiğit bunu beğendi.
  5. Kerem Kekeç

Kerem Kekeç Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Belki komik gelebilir ama bilek ve parmak esnetme hareketlerini turlara başlamadan önce yapmanızı tavsiye ederim. En iyi görseli de bateri çalanların ısındırma videolarında görebilirsiniz.
    İyi pedallamalar

Kadir Altuntaş bunu beğendi.
  6. Kadir Altuntaş

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :( Zaten Ramazan Bisikletle tam aktif olunmuyor.Sizede geçmiş olsun.Demekki ara vermem lazım.

Allah Razı olsun Kardeşim...

Salih Eroğlu bunu beğendi.
  7. Kadir Altuntaş

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :( Hayır komik bulmuyorum bilakis çok teşekkür ediyorum.Akıl akıldan üstündür.Sağolun önerilerinizi uygulayacağım.Çok Teşekkür ederim..

8. oğuz çetinkaya

oğuz çetinkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Hayırlı geceler Kadir abi. Darıca farabi devlet hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanıyım. Yaşadığınız sorun arkadaşların da bahsettiği üzere büyük ihtimalle karpal tünel sendromu dediğimiz durum. Emg sonucunu tam bilmiyorum ama bisiklet sporunda en sık karşılaştığımız ortopedik sorunlardan biridir sinir sıkışma sendromları. İlk üç parmak ağırlıklı ise karpal tünel son iki parmak ağırlıklı ise kübitel tünel sendromu deriz. Birinde medial sinir el bileği seviyesinde diğerinde ulnar sinir daha çok dirsek az miktarda el bileği düzeyinde sıkışmaya uğrayabiliyor. Frenlerin pozisyonları, uygun elcikler ve eldivenler kısmi olarak baskıyı azaltsa da bisiklet sporunda bu tür sinir sıkışma sendromlarını bütünü ile engelleyemiyor. Sinir ne kadar uzun süre baskıya maruz kalırsa beslenmesi o oranda bozuluyor. Ve sinir kılıfında da oluşan değişikler ile uyuşma şikayetlerinin geri dönüş süresi artıyor. Bu durumda yapılması gereken siniri gevşetip güçlendirecek ilaç tedavileri. Sinir gevşemesi için klasik ağrı kesici ve kas gevşeticiler yeterli olurken güçlenmesi için b vitaminleri gerekiyor. Ve özellikle b vitamini preperatlarının uyuşma geçmemesi halinde 3 ay süre ile kullanılması gerekiyor. Şikayetleriniz kısa süreli olduğu için bence ilaç tedavisine yanıtı iyi olacaktır. Bisiklet kullanımında el bileğinin uzun süreli aynı pozisyonda kalmasından kaçınmalı. Frenlerin pozisyonunu ayarlayarak , baskıyı azaltan eldiven ve elcikler kullanarak, gerekirse barend takarak el ve el bileği pozisyonunun sürekli aynı durumda kalmasından sakınmak gerekiyor . Ameliyat için ilaca yanıtsız olması ve gece istirahatinde dahi yoğun ve rahatsız edici olan ısrarlı ağrıların olması gerekiyor. Emgde de ileri seviyede olması bizim için daha anlamlı. 1 haftalık uyuşma için ameliyat söyleminin çok uygun olmadığı kanaatindeyim . Saygılarımla...

9. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Aynı zamanda motorsiklet kullanıcısıyım. karpal tunel , motor kullanıcılarında çok daha sık görülen bir rahatsızlık.

Bisiklette drop bar kullananlarda sürüş karateristiği ile zaten gidonun tutulan alanı çok sık değişirtirimek zordunda olduğundan bu tür uyuşma ve bilek ağrılarına fazla rastlanmazken , flat Bar tarzı gidonlarda özellikle anı fren ihtimali üzerinde el fren manetleri üzerinede devamlı aynı pozisyonda tutulursa aynı motorsiklette olduğu gibi bu tür uyuşmaların yaşanması daha yüksek ihtimal.

Motorsiklet de benimde başıma geldiği için size bulduğum çözümü paylaşayım.

Elleriniz devamlı fren kollarında kalacak iekilde sürme huyunuz varsa , Seleye oturun , dik oturma pozisyonda fren manetlerini ( kollarını ) göremeyeceğiz kadar gidonun altına getirin. Yani dik oturduğunuz vakit fren kollarını görememeniz lazım. Dik oturarakta sürseniz , ileri gidona doğru yatarajkta sürseniz , Bu tutuş pozisyonunda bileklerinizi istem dışı olarak geriye doğru kıramazsınız. Aynıda çukur ve kötü araziden dolayı gidondan elinize alacağınız vibrasyon ön kol kaslarında sönümlenecektir. Dirseklerinizi yay gibi kullanıp çok daha kontrollü sürebilirsiniz.

Ayrıca ergonomik jelli elcik ve avuç içi jel takviyeli eldivenler sürüş konforunuzu daha da arttıracaktır.

dgntkn, gökhangenel ve Kadir Altuntaş bunu beğendi.
  10. Kadir Altuntaş

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Tekrar çok Teşekkür ederim.Allah Razı olsun Hepinizden Hayırlı Ramazanlar..

11. gökhangenel

gökhangenel Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    kesinlikle katılıyorum. turlarda sürüş pozisyonunu ara ara değiştirmek çok önemli. ben de çoğu zaman flat handle bar kullanıyorum ve bisikleti tur bisikletine dönüştürmek istiyorum. ilk yapacağım iş deneyerek, ergonomik bir gidon ve jel,tape,çeşitli aparatlarla max sürüş pozisyonunu sağlamak. 30-40 km den sonra el uyuşması muhakkak başlıyor sabit pozisyonda sürüşte.
    Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

dgntkn ve Kadir Altuntaş bunu beğendi.