Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elceklerle ılgılı kucuk ama rahatsız edıcı bır sorunum var.

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında ateze tarafından paylaşıldı.

1. ateze

ateze Misafir

Arkadaslar baslıktan da anlaşılacağı gibi sorunum elceklerle alakalı. :rolleyes:

Kullandıgım elceklerde avuc ıcı destegı amaclı gır kavıs var, gercekten tutusta konforlu bunun olması :in:

Lakin uzun sure bısıklete bındıgımde (3-6 saat) bunlarda kayma oluyor:(, avuc ıcıne denk gelmesı gereken yastık tam tersıne donup parmaklara gelıyor bu da rahatsız edıyor haliyle :River-102

Bu elcekleri sevıyorum ve degıstırmek de ıstemıyorum, bu sebeple acaba bu elcekleri nasıl gidona sabıtleyebılırım? İllaki barend mi takmam lazım? Yoksa bunun yapıstırıcısı falan var mı? Ya da buna uyacak bır kilidi nerden alabilirim?

Teşekkürler...

2. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Elcekler fazla birşey tutmayacagı için begendigin farklı bir elcegi almak için bir vesile olmus olur yani ben olsam yeni bir elçek alırdım ama sen bunları begeniyorum diyorsan kullanmaya devam et belki içine yag gibi bir sıvı kaçmış olabilir çıkarıp temizlersin. Sonra da ıslak birşekilde gidona takarsın sonra kuruduktan sonra tekrar bi bak dene kayma oluyor mu ;) diye..

3. ateze

ateze Misafir

Temız ıclerı, ama kayıyor ıste, belki de ben cok yuklenıyorum kollarıma bılmıyorum kı, sabıtlemek ıcın bır fıkrı olan var mı arkadaslar?

4. bachibouzouk

bachibouzouk Kıdemli Üye

Seviye:
    elcikleri (ukalalık olarak görmezseniz doğru telaffuzu bu, ) gidona sabitlemek için içine wd40 sıkıp kurumasını bekleyin, eğer wd40 bulamıyorsanız yada almak istemiyorsanız elciklerin içine saç spreyi veya benzin sıkabilirsiniz, kuruduktan sonra dönmeyi engeller, en iyi çözüm bulunabilirse odi gibi hem konforlu hemde kaliteli elcikler kullanmak bunlar 2 adet kelepçe ve alyan başlı vida sayesinde sabitleniyor, uzun süredir kullanıyorum çok memnunum.

5. ateze

ateze Misafir

Estafurullah ne ukalalığı,bır kac farklı soylemı var bu kelımenın elcık,elcek yahut bunların "ç" ile soylenen versıyonu ama genelde elcek olarak kullanıyorum ben ve fırmalarda da satısta genelde bu kullanılıyor her neyse, yanıtınız ıcın tesekkur ederım deneyecegım, ıyı forumlar...

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Wd40 ben de duydum ama ilk başta mantıksız gelmişti neden, çünkü yağlı kayganlaştırıcı çözücü bir yapısı var, yani bence son derece mantıksız wd40, daha kötü kaydırır kanımca.

Zeynep'çim elciklerin muhtemelen biraz bol geldiği için kayıyor, bazen benim de başıma geliyordu. Çözümü şu; elcikleri söküyorsun (sökmek için eczaneden şırında alıp kolonyalı su çekiyorsun ve elciklere batırıp dibine gelene kadar itiyorsun sonra biraz sıvı enjekte ediyorsun, kolayca çıkar elcikler) sonra yüzeyi kolonya ile ıslanmış kağıt havlu ile (hazır ıslak mendil olmaz, kremli onlar daha çok kaydırır) iyice temizle (elciklerin iç kısmını da biraz temizlemek iyi olur), sonra siyah elektrik bantı ile 2 kat boydan boya kaplayacak şekilde dolan düzgünce, böylece kalınlaştırmış oldun boruyu, üstüne elcikleri geri tak (kolay girsin diye içini suyla ıslat yine) , elciklerin kuruyana kadar biraz kayabilir, o arada ayarlarını yap , onun için akşam yapıp biraz saç kurutma makinesi sıkıp sabahı beklemek iyi olur.

Onur Kula, Bulunmaz ve lindemann bunu beğendi.
  7. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    demek bu durum baskalarinda da oluyormus. ayni dert bende de vardi. daha cok yokus cikarken cikintili kisimlar bana dogru donuyordu, yerine dondurerek kullaniyordum. bu onerileri deneyecegim.

8. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Cok yaşa tam da bunu (elektrik bantı) aklımdan geçiriyordum ben de...:in:

Hakan Yazman bunu beğendi.
  9. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Belki de bu bir işarettir ateze :) elcikleri değiştirme için bir sinyal yani :)

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sanmam yaa , bisikleti daha yeni, elcikler senelerce sorunsuz kullanılıyor, ama benim başıma geldi mesela yeni elcikler taktığımda bol oturduğu, oynadığı oldu, gıcık bir durum, bant operasyonuyla sorun hallolduydu ;)

lindemann bunu beğendi.
  11. evren1001

evren1001 Yeni Üye

Seviye:
    evet ben bi bisikletç,idede gördüm kayan elciği çıkraıp bezle iyice sildi sonra çift kat siyah bant attı,ve daha sonra kaymıyordu tabii

12. ateze

ateze Misafir

:D Eskısın de degıstırırım gercı yıne aynılarından alırım cok rahat bunlar cunku.

Bant olayını bugun uygulayayım bakalım, tesekkurler Hakan Bey.

13. bachibouzouk

bachibouzouk Kıdemli Üye

Seviye:
    wd40 çok kullanılan bir yöntem ve işe yarıyor, evde wd40 ınız varsa denemesi bedava, sadece kurumasını bekleyin (en iyi yöntem yatmadan wd40 kullanmak, sabah kalkınca elcikleriniz hazır) , sanırım tutmasını sağlayan o sizin dediğiniz yağsı bir görünüm veren wd40 ın koruyucu film tabakası, bu arada çıkmayan elcikler için de şırınga veya kendi pipeti ile elcik ve gidon arasına bir miktar wd 40 enjekte ederseniz tam tersi işlev görüp yapışmış elciklerin çıkmasını sağlar. konu ile ilgili
    http://www.bikeforums.net/archive/index.php/t-140328.html
    http://archive.mtbr.com/09/0EFB3F1A.php
    daha uzayıp giden bir dizi link verebilirim.

14. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Elcikleri çıkartmak için bisikleti yan yatırıp, elcikleri sıcak suya sokarak beş dakika beklemek, daha sonra çevire çevire çıkartmak da işe yarıyor.

15. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Teberus bey, inanın bana şırınga yöntemi çok daha kolay :)

16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Teşekkürler okudum ama yine de elciklerimi yağlamayı göze alamıyorum, açıkçası. Ama yazılana göre işe yarışyormuş, belki eski ıskarta elcikler ve eski bir gidonla denerim. Bir de tabş wd40 karbon gidona da zararlı olabilir, onu da hesaba katmak lazım ...