Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elazığ | Şahinkaya | Surp Kevork Manastırı

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Hakan Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Özcan

Hakan Özcan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tarihi yerleri gezmeyi, fotoğraflamayı ve önünde oturup hayal kurmayı severim. Zamanında orada yaşamış insanları gözümün önünde canlandırır, aynı havayı solumaya çalışırım. Eğer bir mahalleli canlanmışsa gözümün önünde, sessizce yanaşır oradakileri dinlerim. Sokaktan geçen seyyar satıcıları izler, top oynayan çocuklarla koştururum.

İşte böyle bir ruh haliyle bu sefer bir manastırın önündeydim. Kapıdan giren öğrencileri izlerken, içeriden gelen ilahi sesleriyle artık başka bir dünyadaydım. İçinde yaşadığım bu dünya maalesef benim ruhumun bir parçası. Onu buraya getiremezdim ama yaşadığım mekanı sizlere sunabilirdim.

Neresi mi? Surp Kevork Manastırı!

Manastıra giden yolun üzerinde 1936 yılında yaptırılmış bir çeşme bulunuyor.

sam_0513.jpg

Çeşmenin kitabesi tahrip olsa da üzerinde ki yazılar hâla okunabiliyor. Kitabenin sol üst köşesinde ay-yıldızlı motif bulunmakla birlikte; çeşmeyi yaptıranlardan birisinin ismi, yapım yılı ve ufak bir yazı da okunabilecek durumda.

sam_0512.jpg

Çeşme üzerindeki yazılar:

” SELVİ SAYAR, BU AKARDAN İÇENLERE SAĞLIK DİLER ; 1-8-1936 “

Sade bir yapısı olan bu çeşme kesme taşlardan yapılmış. Sadeliğe biraz renk katmak içinse de, çeşmenin her iki kolonuna zarif motifler işlenmiş.

sam_0510.jpg

Bu çeşmeden sağa doğru dönüp, patika yolu takip ederseniz Manastır kendisini size gösterecektir.

Şahinkaya Köyünde bulunan ve Ermeniler için önemli olan Surp Kevork Manastırı 1065 yılından yapılmış. Harabe haline gelmiş olan bu manastır en az bin yıllık bir tarihe sahip.

sam_0556.jpg

Buna rağmen yetkililer bu tarihi manastırın restoresi için her hangi bir adım bile atmamış. Meydanı boş bulan define avcıları ise manastırda kazmadık yer bırakmamışlar.

sam_0538.jpg

sam_0532.jpg

sam_0544.jpg

Köy kahvesinde konuştuğum kişiler, eskiden manastırın bakımlı olduğundan bahsettiler. Zaman içerisinde bakımsızlıktan ve insanların tahribatından dolayı artık yıkılmaya yüz tutmuş bir yer olarak anıyorlar. Manastırın restoresi için birçok girişimde bulunmalarına rağmen hiç bir karşılıkta alamamışlar.

sam_0554.jpg

Coğrafyamızda bulunan tarihi yapılara sahip çıkmazsak, ileriki nesillere hiçbir şey kalmayacaktır!

2. dincer_colak

dincer_colak Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Hakan Özcan anlatımınızı ve paylaşımlarınızı yenı kesfettım ve hemen takıbe aldım cok guzel fotoğraflar cekıyor ve anlatım yapıyorsunuz tesekkurler

3. Hakan Özcan

Hakan Özcan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @dincer_colak Teşekkür ederim. Hem gezmek hem de biraz olsun farkındalık yaratmak güzel bir şey olsa gerek.

dincer_colak bunu beğendi.
  4. dincer_colak

dincer_colak Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    valla guzel baya guzel norrmalde bu tarz yıkık yerlere hıc dıkkat etmem ılgımı bıle cekmez suan anlatımlarınıza bakarak bıl ılgı cogunlugunu okumaya calısıyorum farkındalık yarattıgınız kesın

Hakan Özcan bunu beğendi.