Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elazığ - İzmir (Temmuz 2014)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Mustafa Tufan tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Merhabalar

Direkt konuya giriyorum. Fırat Üniversitesi Bahar Dönemi bütünleme sınavlarının son tarihi 29 Haziran 2014. 1 Temmuz gibi yola çıkmak üzere bir yolculuk düşündük. Ben ve arkadaşım Hüseyin Tunç memleketimiz İzmir'e, Elazığ'dan bisikletle döneceğiz.

Sağlıklı iletişim için bir Facebook grubu oluşturduk: https://www.facebook.com/groups/240092569515899

Aynı rotayı takip edecekler,
    Bizden önce Elazığ'ın arkasından başlayıp Elazığ'da bizle buluşup İzmir'e veya yol üzerindeki bir başka yere yolculuk edecekler,
    Yolda bize katılıp İzmir'e veya yol üzerindeki bir başka yere yolculuk edecekler,
    Yolda size kalacak yer sağlayabilirim diyenler,
    Lütfen grubumuza katılsınlar.

En kısa yoldan gideceğiz diye zaruret yok. Örnek olarak Elazığ'dan Antalya'ya gidecek biri çıkarsa Elazığ - Antalya - İzmir şeklinde olacak güzergah. 1300 km giden 1500-1600 de gider.

Aşağıda çok kaba bir hesap yapacağım.

Strava Route Builder'a göre Fırat Üniversitesi lise kapısından Alsancak Vapur İskelesi'ne kadar tam olarak 1300 km. Her gün 8'de kalksak, 9'da yola koyulsak; 9, 10, 11, 12; 4 saat sürüş. Ardından 1 saat mola. 2'de tekrar yola koyulsak; 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 7.5; 6.5 saat, bu 6.5 saat içinde yarım saatlik bir başka mola olsa 6 saat, toplamda 10 saat sürüş günde. Ortalama hızımız 15 olursa yaklaşık 9, 20 olursa yaklaşık 7 günde varıyoruz.

Tabi çok yokuş çıkmamız gereken yerler olup yavaşlayabilir veya tam tersi olup oldukça hızlanabiliriz. Ki 1000 rakımdan 0 rakıma ineceğimiz için bu durumu gözardı etmekte sakınca yok. sportrouteplanner.com'a rota verisini yükleyince toplamda 12300 metre rakım ineceğimizi, 11600 metre rakım çıkacağımızı söylüyor. Gideceğimiz yolun yokuşlarını ve inişlerini uzunluk bilgisi olarak veren bir sistem bulamadım. Hali hazırda rakımları başka başka veriyorlarken o veri de pek sağlıklı olmaz herhalde. Yine de bilen varsa yazabilirse güzel olur.

Sonuç olarak hazırlık için dolu dolu 2 ayımız var. Olmuşken güzel olsun istiyoruz. Tavsiyesi olan buradan yazabilir.

2. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  3. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kondüsyondan önce inanç ve direncinize kuvvet. kalacak yer vb için https://www.couchsurfing.org/ tarzı siteler var. forumda bir konu içinde bu ve türevleri siteler paylaşıldı.
    ha Türkiyede kullanım nasıldır bilemem. buralardanda kalacak yer için faydalanabilirsiniz. ama siz yinede çadırınızı halledin

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Sıkıcı olabilir. Eğlenceli de olabilir. Ne bileyim.

5. mahmut krt

mahmut krt Aktif Üye

Seviye:
    hocam bende elezığdayım ama hiç sizi görmedim izmirli hakan diye bir arkadaş var o da elazığ izmir düşünüyordu görüştünüz mü arada fübitle turlara gelinde tanışalım

6. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Öneri için teşekkürler.

Çadırsız ve tulumsuz yola çıkmayacağız elbet. Hani olur da yol üzerinde kafamıza yatan bir yer olur, konaklarız diye düşündüm.

Şimdi yapmazsak sabah 8 akşam 5 çalışmaya başlayınca asla yapamayacağız. :)

Ben Elazığ'da hiç bisiklet sürmedim. İlk kez bir hafta sonra bisikleti de yanıma alarak geliyorum Elazığ'a. Tüm turlara gelirim.

mahmut krt bunu beğendi.