Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

El Yapımı Far İçin Bİlgiler Lazım

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Samet Saglam tarafından paylaşıldı.

1. Samet Saglam

Samet Saglam Bisikletkolik

Seviye:
    El yapımı bir far yapacagım power led kullanmak istiyorum. Kullanacagım power ledler 3 volt ve 3 watt olarak üç adettir ve 10 24 38 derece lensler kullacagım. Aklıma takılan soru ise aydınlatmayı ne belirliyor. Eger watt bir ölçütse yüksek wattlı halojen lamba kullansam daha mı iyi olur. Güç kaynagı olarak li-on pil kullanacagım elimde saglam 4 adet pil var. Toplamda boltu ve watt yüksek bir güç kaynagı oluyor. Kuru akülerden çok hafif ve daha iyi.

Ve aslında en önemli sorunum lambalar için kasa nereden bulacagım. Elinde bozuk ama kasası saglam far olan varmı. En kötü ihtimalde 5-10 liralık bir far alıp onun kasasını kullanmak ama biraz geniş birşey lazım 3 adet lens içine nasıl sıgacak. Her türlü bilgiye açıgım.

temucin90 bunu beğendi.
  2. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    öncelikle iyi çalışmalar

aydınlatmayı ne belirliyor demişsiniz.
    aydınlatma yani parlaklık giriş voltajıyla belirlenir. bende kendime iki power ledli bir far yaptım. tabi önce araştırmalarım ve deneylerim oldu ve şu sonuca vardım.

4 adet şarjlı pille denediğimde (1.2V-2700mah) led biraz parlaklığı azaldı.
    yine 4 adet sony marka pille denedim(1.5v-???mah) led parlak yandı.
    ama bu sonuç şarlı pil kullanmamı engelleyemedi.
    çünkü : süreklilik için bu gerekli. normal bir pille ör.2 saat yanıyorsa, şarjlı pille 8 saat yanacaktır.*
    *note: normal pil 600mah ise 6X0.6=3.6 Watt
    şarjlı pil 2700mah:in: yani 4.8X2.7=12.96 Watt çıkar ki bu fark yanma süresinin uzunluğunu belirtir.

bir önemli nokta daha soğutma işlemidir. çaılşan led ısınır. önerim yıldız tipli power led kullanmanız ve mutlaka soğutucu. bu bir pentium 1-2 soğtucusu olabilir.

benim kullandığım sürücü devresi bu: http://www.instructables.com/id/Power-LED_s---simplest-light-with-constant-current/

Halojen konusunda çalışmam henüz olmadı. bilgileri olanlar paylaşırsa sevinirim.

teşekkürler.

Samet Saglam bunu beğendi.
  3. Samet Saglam

Seviye:
    Soğutma açsından kolaylık olsun diye yıldız tipliyi düşündüm bende.
    Ben şarjlı pil yerine li-on pil kullanmayı düşünüyorum elimde 4-5 adet 3.7 volt 2,7 Amper pil var. 4 ünü seri baglasam 14,8 voltluk bir gerilim elde edebilirim.

Ama bu pillerin amperleri arasında farklılıklar var. 2600 mAh de var 800 mAh de. Acaba bu amper farklılıkları bi sorun yaratırmı. Seri baglantıda devre amperi amperler toplamına mı eşit oluyor.

Yanılmıyorsam kullanacagım power ledlerin tanesi 3 voltluk gerilimle çalışıyordu. 3 adeti 9 voltluk gerilime ihtiyaç duyacak. Bendek kaynak ise 14,8 volt olacak. Direnç ile bu gerilimi düşürmek mi iyidir yoksa devreden pil çıkarmakmı. Ayrıca direnç kullanırsam kullanımdan dolayı zamanda pil gerilmesi düşecek o zaman otomatik olarak direnç devreden çıksa böyle birşey mümkünmüdür. Koydugum direnç amper gerilimini düşürücü yönde etki yaparmı yoksa aynımı kalır. Kulanacagım kaynak ortalama 5 amperlik bir gerilim üretiyor buda bana 14,8*5=74 watt(volt*amper=watt) bir egerilim olarak geri dönüyor.
    Bununla 74/9=8 saatlik bir aydınlatma saglıyor. Bu teorik olarak. Ama ısınmadan ve dirençten dolayı kayıp olacak. En ötü ihtimal %50 lik bir kayıp olsa bana 4 saat olarak geri döner ve bu benim işimi fazlasıyla görür.

Kullandıgın devrele lens olarak kaç derece seçtin. Ayrıca birkaç yazı okumuştum power led ile ilgili sürücü kartı kullanılması gerekmektedir diyordu.
    Ben gerilmeyi direk lede uygulasam bir sorun çıkarmı yoksa senin verdigin linkteki gibi bir devre yapmak gerekmektemidir.

Sogutucu olarak alüminyum dan ziyada havalandırması iyi bir bakır blok bile yapabilirim tornada. En kötü ihtimal işlemci blogunu kullanırım.
    Yardımların için sağol

4. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kasa olarak aslında powerledleri koyabileceğin bir fener alarak yapabilirsin.Bende düşündüm aslında bir dönem :) ..bir fener alıp onu boydan kesip power led yerleştirmekti düşüncem.pilleride ufak suluklar var onlara koymayı düşündüm.Karaköyde çok firma var hatta bir iş hanında 4 tane powerled koyabilecek bi yuva gibi birşey gördüm ama sadece toptan satış yapıyorlardı az sayıda istek olunca pek ilgilenmiyorlar :))

Not : powerled satan yerlerden biri uyarıda bulunmuştu powerledleri statik havya ile lehimleyin yoksa yakarsın falan demişti.

5. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    öncelikle şarjlı veya li-on fark etmez, yeterki amper'i yüksek olsun.
    kullandığım lens'e gelince açısını bilmiyorum:(

power ledlerin sürücüyle kullanıldığında çok uzun ömürlü ve verimli olduğunu biliyorum. direkt olarak gerilim uygulaman ledin sıcaklığını çok fazla arttırır.
    ben 4.5v 800mah adaptörle sürücüsüz denemelerimde 1 dakika içinde led dokunulmaz:boese157: hale geliyordu.

bir grafik var elimde bu garfik 3.6v-700mah uygulana ledlerin sıcaklığa bağlı ömür grafiği :

soğutucuyu istediğin gibi seç ama mutlaka kullan.

6. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    beni bu konuda uyaran olmadı. ben normal havyayla zar zor lehimledim ama led'de bir sorun olmadı sağlam hala:in:

7. Samet Saglam

Seviye:
    Bu firma hangi pasajda hatırlıyormusun. Perakende satmasına ikna edebilirim belki olmasa bile nereden temin edebilecegim hakkında bilgi alırım.

Aslında kasa olarak resimdekine benzer eni büyük boyu küçük birşey istiyorum.

8. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bankalar Caddesinin baya bi ilerisinde sol tarafta bi iş hanı ama ismini hatırlamıyorum.5-6 katlı biyerdi.Çok firma var oralarda zaten..Adamlar direk kaç adet istiyorsun diye soruyor :)

9. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    menevşe han olabilir. o değilse zaten o yol üzerinde bir sürü aydınlatma ürünleri satan dükkanlar.

10. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    iki adet beyaz power led ve iki adet sürücü devresi. daha dış kaplamasını bitirmedim ama böyle olacak.
    pil bağlantılarını telefon ahizesi bağlantısıyla aynı.:) bunu yapmam çok güzel oldu kablo spiral şeklinde olduğu için istediğim uzunlukta kullanabiliyorum.
    piller 8 adet 2700mah şarjlı.

işte benim farım :

By temu90

İlker Gök bunu beğendi.
  11. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sanırım ikisininde lens açıları aynı..nasıl aydınlatma sağlıyor peki ? aslında resimdeki halojen far üzerinde bu lensler takılırsa çok güzel durur bence..

12. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ve bir öneri daha yazıcıoğlunda resimdeki gibi spot için powerledli ışıklar satılıyor tekli veya 3lü

13. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    evet iki lens de aynı açıya sahip fakat kaç derece bilmiyorum:(
    aydınlatması güzel yeterli mesafeyi aydınlatıyor. iki tane led kullandığım için aynı bölgeyi iki kat daha iyi aydınlatıyor.

14. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    kaç ytl acaba ben yazıcıoğlunun oradaki beir dükkana sormuştum 3,4 ay önce 1x3wattlık modeline 65 ytlmi ne (belkide daha fazla hatırlamıyorum) demişti...

15. Samet Saglam

Seviye:
    1*3 watt olan model degilde
    3 wattlık power ledin fiyatı 7,5 lira
    1 wattlık olanın fiyatı 3,5 lira
    Lenslern fiyatı adeti 1,3 lira

Bana toplamda 3 tane 3 wattlık 22 lira ve sürücü devresi içinde 3-5 lira dersek kasa hariç 25-28 liraya gelecek. El işçiligini saymazsak 30 liraya 3 ledli mükemmel bir aydınlatma çıkacak ortaya.

16. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    3W'lık piyasada hiç bulamadım ben sadece bikaç toptancıda vardı.

17. Samet Saglam

Seviye:
    Bu tip power led lensi mevcuttur ama pek tavsiye etmiyorum bunların üçününde açıları aynı. Ben 3 adet lensi yan yana koyup ortadakini 10 derece(uzak nokta için), yanları ise 45 ve 30 derecelik koyacagım (30 derece neredeyse tam önümü 45 derece ise birazdaha uzak mesafeyi aydınlatacak

18. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Peki lensleri nerden alıyorsun..ben dolaştığımda pek çeşit bulamadım arkadaşın koyduğu ikili farda olan lens dışında lens bulamadım..onlarda sanırım 30 luktu

19. Samet Saglam

Seviye:
    Karaköyde selanik pasajının tam karşısındaki pasaj(adını bilmiyorum) manavın yanındna girebilirsin. Orada kolaylıklar bulabilirsin hatta hemen girdikten sonra sagdaki ilk dükkanda var. Eger daha yüksek güçte istersen kozan elektronik ve galata elektronikte 5 wattlık modelleri var ama onunda lensleri yok

20. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye: