El yapımı bir tutucu yapacağım, titreşimi nasıl azaltabilirim?

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Herkese selamlar,

Bisikletim için bir kamera tutacağı (gidon monopodu) yapmak istiyorum. İnternette bazı tarifler okudum, aklıma yattı. Mesela pet şişe ağzını veya T şeklindeki plastik su borusu bağlantı parçasını kullanarak, bunları kesip biçerek bu tip şeyler yapanlar olmuş. Mantıklı, fakat böyle kabaca yapılmış bir aparata kamera/fotoğraf makinesi/telefon bağlarsam, sürekli titreşime maruz kalacağı için düzgün görüntü alabilmeme imkân yok.

Yapmak istediğim şey: Elimdeki dijital fotoğraf makinemi (boyutları 10 x 7 cm falan) gidona sabitleyip tur esnasında zaman zaman (sürekli değil) görüntü almak. Sadece kişisel arşivim için almak istiyorum bu görüntüleri. Sesin rüzgârdan ötürü berbat çıkacağını falan biliyorum. Benim için önemli olan titreşimi minimuma indirmek ve sesten ziyade görüntüyü önemsiyorum. Biraz titrese sorun yok, görüntüyü tamamen mahvetmesin yeter.

Çözüm için aklıma gelenler: Yapacağım tutucu aparatın içerisine (kamerayla tutucunun arasına) orta sertlikte bir süngerle bariyer oluşturmak.

Eğer doğru düzgün bir şey yapabilirsem kamera bedavaya gelecek, yani action cam almama gerek kalmayacak. Dediğim gibi, amacım aşırı profesyonel görüntüler elde etmek değil.

Siz ne dersiniz? Önerileriniz, tecrübeleriniz varsa, paylaşırsanız sevinirim.

Scudo

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
bunuda bir ara forumda paylaşmışlardı çokda güzel bir çözümdü ama bir tavuk lazım buda linki (link)

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@meseduzu,

Tavuk güzel bir çözümmüş ama daha gerçekçi şeylere ihtiyacım var. Yine de teşekkürler, akşam akşam güldürdünüz :)

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
Bazı kameraların titresim azaltma özelligi oluyor, eger öyle bir kameranız varsa süngerle falan ugraşmadan gidona bağlı rijit bir tutucu yapmanız yeterli olacaktır. Bence masraf etmeden önce bir deneyin görüntü kalitesi nasıl oluyor?