Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

el yapımı aydınlatmam

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Deniz Dikilitaş tarafından paylaşıldı.

1. Deniz Dikilitaş

Deniz Dikilitaş Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar sizinde bildiğiniz gibi gece sürüşlerinde aydınlatmanın önemi büyük. Bu nedenle minik bir proje yaptım ''arka ve ön aydınlatma'' :) işte malzemeler

ön far: 5 adet 10mm'lik beyaz led

arka far: yansıtıcı arkasına yerleştirilmiş 3 adet mantar (geniş açılı) led

kaplama:gördüğünüz dış kaplamalar çöp şiş çubuklarıyla yapılmıştır ve siyaha boyanacaktır.

pil: pil ise emmm... ne desem laptop pili kullandım desemmi :D evet arkadaşlar gerçektende laptop pili kullandım ''pahalı olmadı mı'' diye soracaksanız hemen cevaplayim pilleri bit pazarından aldım (5tl) :D laptop pilinin içinden altı adet batarya çıkıyor ve bu bataryaların özellikleri şöyle :2200 mAh 3.6 volt
    buda demek oluyorki tek bir batarya bütün aydınlatma için yeterli vede hesaplarıma göre 8 saat civarı kullanılabilirim:eek: bunu deneme amaçlı eski bisikletime taktım yeni bisikletim cumartesi geliyoorr :D fazla uzatmadan resimleri takdim edim:

bu arada toplam 6.5 lira harcadım

Uploaded with ImageShack.us

resimlerde görünen kablolarıda gizledim ama tekrar çekim yapmaya üşendim:D
    herkese hayırlı akşamlar dilerim!

felis911, Serden Us ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  2. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Takdire şayan
    peki şarj olayını nasıl hallediyorsunuz(pil şarjını yani)
    birde malzeme listesi ve yapılışını yazabilirseniz sizin gibi yapmak isteyecek arkadaşlar olabilir.Teşekkür ederim.

3. Osman Şen

Osman Şen Kıdemli Üye

Seviye:
    Birde Sigorta koysaymışın iyi olurmış :)))

4. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Güzel bir çalışma.Tebrikler.

5. Deniz Dikilitaş

Deniz Dikilitaş Üye

Seviye:
    öncelikle mesajlarınız için teşekkür ederim şarj işlemini gözetim altında 5 volt vererek yapıyorum 4.2-4.3 volta gelince enerjiyi kesiyorum
    yapımını şöyle anlatim:arka aydınlatma için ilk önce lazım olan şey bir kırmızı yansıtıcı, delikli plaket ve 3 adet parlak beyaz led. ledler delikli plaket üzerine paralel bağlanarak lehimlenir + uca 1 ohm'luk bir direnç atılır + ve - uçlar ismini unuttuğum küçük klemense bağlanılır kolaylık olması bakımından soket daha uygun olur kaplama içinse daha güzel görünmesi için hazır plastik kutuya yerleştirilebilir ben çubukları sıcak silikonla birleştirip yaptım.
    ön aydınlatmadada pek de bir fark yok delikli plaket üzerine yerletirilen 5 adet led (istenirse artırılabilir yada azaltılabilir) paralel bağlanarak klemense yada sokete lehimlenir.
    aslında bunu bu şekilde anlamak ve anlatmak zor resimlerle anlatabilirdim ama ne yazıkki sıcak silikonla yapıldığı için içini gösteremiyorum :(
    sigorta koymaya gerek duymadım çünkü sadece 3.6 volt artı düğmeden kapatınca zaten aydınlatmanın pille ilişiği tamamen kesiliyor

6. alkankoca

alkankoca Aktif Üye

Seviye:
    bisikletler açık ortamda kullanılır hertürlü koşulda çalışabilecek aletler olması önemlidir bende bir elktronikciyim aldım her elktirikli aleti yapabilme kapasitem olmasına rağen dışardan almak zorunda olduğumuz parçalar vardır 1-2 günlük çalışacak sonra bozulacak şeyler yapmak boşa zaman gecirmektir ama sizin yaptıgınız güzel birşey eğer bozulmuyosa birde tavsiyede bulunayım 10mm ledler çok amper çeker bunun yerine power ledler vardır hem daha az aperle çalışır hemde daha fazla aydınlatır bunları kullanabilirsiniz

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle emek ve paylaşımınız için teşekkürler. Güzel bir alet diyebilirim. Fakat bunları tek bir kutuda toplamak ve İzolasyonu’nu sağlamak daha mantıklı olmaz mı?
    Yağmur veya dış etkenlerden korumak amaçlı.Tabi görsellik olar akta fena olmaz..
    Başarılar.

sadana bunu beğendi.
  8. Serkan Yalnız

Serkan Yalnız Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Değişik olmuş^^

9. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Güzel bir icat olmuş.. :) Özellikle Laptop pili olması ayrıca 8 saat gibi bir sürede kullanılması çok güzel..Uzun yolda en çok sıkıntı,pillerin Süresi’nin kısa olması..Tebrikler..

10. Deniz Dikilitaş

Deniz Dikilitaş Üye

Seviye:
    dışardan öyle gözükmese de kötü kava koşullarına dayanıklı yaptım bugün burda yağmur yağdı hala taş gibi sapasağlam :) ledler 1 watlık watlı ledle aynı oranda çekiyor 260 mAh;)

11. hanifisari

hanifisari Aktif Üye

Seviye:
    guzel olmuş
    emegine saglık kardeş