Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

el ve ayak parmaklarında uyuşma

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ayanux tarafından paylaşıldı.

1. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    selamlar,

bisiklete binerken ve bindikten sonra sol el yüzük parmağımın ucunda ve sol ayak başparmağımda uyuşma oluyor.. sanırım birşeyleri yanlış yapıyorum. bu uyuşma problemini daha önce tecrübe etmiş ve üstesinden belmiş arkadaşlar varsa yardımlarını esirgemesin lütfen...

yardımı olur diye boy kilo vs. gibi özellikleri ve kullandığım malzemeleri yazıyorum.. belki yardımı olur.. şimdiden çok teşekkür ederim..

bisikletimin kadro boyu 17''
    boyum : 1,75
    kilom : 86
    haftada 200km civarı biniyorum..

uyuşma süresi : bisiklete bindikten itibaren, takribi 10 dakika içinde başlıyor. bisikletten indikten sonra ise çok çok uzun sürede geçiyor.. 3-4 gün ? civarı ?

ayak başparmağı uyuşmasını ilgilendiren malzemeler:
    *spd kullanıyorum. shimano pd-m 540 pedal ve sidi blaze ayakkabı

el yüzük parmağı uyuşmasını ilgilendiren mazlemeler:
    *eldiven kullanıyorum. delta'nın ürettiği standart jel takviyeli eldivenler.
    *barend kullanmıyorum. elciklerde corratec'in üzerinde gelen standart elcikler..

sevgi ve saygılar..

not : aslında forumda daha önce tartışılmış bir konu ama bir çok başlık altında değişik değişik şeyler yazıyor. bazılarına cevap bile verilmemiş..

2. ardakaan

ardakaan Yeni Üye

Seviye:
    Hocam selamlar,

İlgisi yoktur belki ama, benim de sele ayarını değiştirdikten (burnunu aşağı indirdikten) sonra bir süre ellerimde uyuşma (ve kollarımda ağrı) oldu, özellikle yokuş aşağı inişlerde arttı, selenin burnunu tekrar yukarı kaldıramla geçti.. Özellikle inişlerde bütün ağırlığım kollarıma biniyordu.

Geçmiş olsun...

ayanux bunu beğendi.
  3. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    evet bunu akşam deniyeceğim. bende selenin burnunu indirmiştim... belki el uyuşması için geçerli olabilir.. ancak ayak uyuşmasıyla pek alakası olduğunu sanmıyorum :( o ala muamma....
    .

4. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Sele yüksekliği uygun değilse ayaklarda uyuşmalar olabilir. Gene selenin yüksekliği uygun olup da ileri-geri pozisyonu uygun değilse, burnu uygunsuz biçimde yukarıda ya da aşağıdaysa ayakta ve bacakta uyuşmalar, kalça ekleminde rahatsızlıklar yapabilir.

Ayakkabının kalleri uygunsuz pozisyondaysa ayakta ve bacakta ağrı, kramp, uyuşukluk yapar. Kaller uygun pozisyonda olmalı.

SPD pedalın ayarı bozuksa, çıkarmak ve takmak normalden zor oluyorsa, çıkarmak için çok uğraşıyor, ayağınızı-bacağınızı fazla bükmek durumunda kalıyorsanız gene uyuşukluk ve ağrıya sebep olabilir.

Selenin burnu aşağı bakıyorsa, ağırlığınızı seleye yeteri kadar veremezsiniz, bu da ayaklara ve özellikle omuzlarla kollara fazladan yük binmesine sebep olur. Ellerde uyuşma yapar.

Corrateclerin üzerindeki elcikler epey sert, ince lastikten, daha rahat bir çift elcik de bir miktar rahatlatabilir.

Gidon boğazınız gidonu fazla aşağıda ve/veya ileride tutuyorsa ellerde-kollarda uyuşma ve ağrıya sebep olabilir.

Ayakta uyuşma selenin fazla yüksek olmasıyla ciddi şekilde ilişkilidir.

tuninger_haa ve ayanux bunu beğendi.