Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

El Fenerini Küçültme - Bisiklet Feneri Yapımı - Pil, Batarya Bağlamak [BOL RESIMLI]

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Hakan Can Onrat tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    VIDEO EKLENDI

[video=youtube_share;HYTv7Yz7T-I]http://youtu.be/HYTv7Yz7T-I[/video]

Merhaba arkadaşlar :D
    Öncelikle projeden bahsetmek ve yapma nedenimi anlatarak konuya gireyim
    Şu tarz bir feneriniz varsa önceden almışsanız ve bisiklet için çok büyük duruyorsa,
    veya bisiklet için hoşunuza gitmiş ve nasıl olsa bağlarım deyip aldıysanız,
    Elinizde sadece led varsa ve değerlendirmek istiyorsanız,
    Fenerinizin sunduğu batarya kapasitesi site yetmiyor yarı yolda bırakıyorsa yapmak isteyebilirsiniz :D

Kendi yolumdan anlatıyorum yukarıda bahsettiğim her neden için yeterli anlatım var, bol bol resim çektim yine de takılan olursa yardım edebilirim.

Öncelikle El fenerinden led'i nasıl sökeceğim kısmını anlatıcam bunu başka bir fener üstünde gösterdim.

1- Çevirerek baş kısmını çıkarıyoruz ve çekiyoruz

2- Çevirerek merceği çıkarıyoruz ve çekiyoruz

3- Arkadan ledi ittirip çıkartıyoruz ve artık elimizde.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Lazım olan veya benim kullandığım malzemeler

1- Kablo
    2- Makas
    3- Elektrik bandı
    4- Devre anahtarı
    5- Mercek (ben led ışığı çok yayıyor diye kullandım her fenerde gerek olmayabilir 1/1/4-1/1/32 gibi ölçüleri var istediğinizi alıp kullanabilirsiniz)
    6- LED (Cree XML-T6 benim kullandığım 10-20W olması lazım
    7- Pil veya batarya (Ben 3xAAA çıkan 26650 Batarya boyutunda pil kutusu kullandım piller seri bağlı)
    8- Devre anahtarı için lazım olucak yıldız tornavida

Yapmaya başlıyoruz adım adım gidicem

1- Pilin - kısmına kabloyu bağlıyoruz ve elektrik bandıyla yapıştırıyoruz. Ben güzel görünmesi için tamamını kapadım

2- Pilin + kısmını ise ledin arkasındaki yaya bağlıyoruz (yay olmasına gerek yok orta kısma da bağlayabilirsiniz genelde bağlanıcak kısım siyah çemberle işaret edilir)

3- Devre anahtarını bağlıyoruz

4- 1. adımda pile bağladığımız kablonun diğer ucunu lambanın yanına yanı - kısmından akımı vericeğimiz yere bantlıyoruz

5- Merceği yapıştırıyorum dediğim gibi buna gerek yok siz karar vereceksiniz ayrıca devre anahtarını da sağlam olması ve çıkmaması için bantladım

Ve hazır arkadaşlar :D Aslında çok kolay Fen Bilgisinde öğrenilen bilgilerle bile yapılabilir

Bisiklet üzerinde göstermek istiyorum

Ben ek olarak bu lambayı halihazırda olan lamba tutacağının üstüne koydum bu sayede yukarı aşağı ve sağa sola hareket ettirebiliyorum. Devre anahtarı ise sol tarafta bolca bant kullandım gidon ve boğazım siyah olduğundan sorun olmadı.

Pil bu şekilde gidon boğazının altında ilerki zamanlarda 2x18650 pille değiştiricem kapasite iyice artmış olucak.
    Ayrıca bu şekilde şarj bittiğinde takmak zor gelen arkadaşlar direk o küçük helikopterlerde kullanılan tarz bataryalardan alabilirler. Onlarda sökmeye gerek kalmadan küçük bir adaptör ile şarj edebiliyorsunuz benim için ise gece sadece Perşembe akşamı bisikletçileri ve onun dışında en fazla 1-2 saat sürdüğüm için sorun olmaz zaten duracell pil kullandım turlarda hep karanlık yerleri tercih etmiyoruz ve değiştirmek 2 dakikadan uzun sürmez :D

Birkaç link ekliyim malzemeler için

LED e burdan ulaşabilirsiniz

http://www.ebay.com/itm/400559075910?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648

benim kullandığım biraz daha iyisi ama görenler şaşırıyor dediğim gibi resimler pek açıklayıcı olmadı

U2 ile T6 arasında aynı koşullarda %7 lik bir fark var diyorlar şuna da bakabilirsiniz

http://www.ebay.com/itm/10W-CREE-Si...361?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item5d41e8d0c1

Malesef yüksek lümenliler sadece led olarak bulmanız zor

Direk bisiklet feneri almak isterseniz el fenerinden ayrılan bu tarz fenerler için

http://www.ebay.com/itm/CREE-LED-XM...882?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4618b6a5ba

bunu önerebilirim

batarya için her yerde bulabileceğiniz 4v yeticektik
    bunda 4v 4000mAh batarya 15 tl (Kutlu Elektronik Eskişehir)
    Mercek ise bulmanız biraz zor ben fenerden çıktığı için kullandım

Anlatımım bu kadar :D Daha fazla resmi akşam ki PAB turundan sonra ekleyebilirim :D Okuduğunuz için çok teşekkürler yorum veya mesaj kısmından bana ulaşabilirsiniz yardımcı olduysam beğeni butonuna tıklayarsanız yorum yazmanıza gerek kalmaz beğenen beğenmeyen herkese teşekkürler

[video=youtube_share;HYTv7Yz7T-I]http://youtu.be/HYTv7Yz7T-I[/video]

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
  3. Hakan Can Onrat

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Mercek ile karıştırmışım bulunması zor yazıcaktım her ikisinede ancak nedense bulunmuyor yazmışım. Düzelttim yazımı bilgilendirdiğiniz için saolun

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Ben de merak ettim kat kat daha üzeri lümenlerde de var mı acaba diye. Bu arada mercekler konusunda kısa bir bilgilendirilmeye ihtiyacım var. Yardımcı olabilecek varsa "mercek açısının artması, ışığın yayılma çapını arttırır mı yoksa azaltır mı?" sorusunun cevabına talibim. :)
    Mesela 16 derecelik bir mercekle nasıl bir yol aydınlatması ortaya çıkar? Bunu 45 derecelik mercekle değiştirirsek ne olur? Ön far için hangisi daha iyi olur? Konu hakkında pek aydınlatıcı bilgiye ulaşamadım baktığım yerlerde.

5. Hakan Can Onrat

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Lümen aslında çin malı ürünlerde çok yanlış veriliyor hesaplanma yöntemi bildiğimiz yöntemden tamamen farklı :D

Mercek açısının artması daha çok yayılması demektir sadece açı değil kırılma sayısı da önemlidir.

Açı ve aydınlatma ile ilgili şöyle bir tablo buldum

ve bunu araştırırken şuan böyle bir site buldum pek gezinmedim ancak bir hayli bilgi var gibi duruyor

http://www.led-tech.de/en/High-Powe...rie/CREE-XM-L-T6-Emitter-LT-1731_120_170.html

Ayrıca dediklerimde bir çok yanlış bilgi olabilir bende çok kısıtlıyım bu konuda oldukça az bir zamandır ilgileniyorum, bildiklerim ve mantık çerçevesinde bulduklarımı söylüyorum yanlış bilgi varsa alıntılayıp düzeltmekten çekinmeyin.

Serden Us bunu beğendi.
  6. Hakan Can Onrat

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yapıcak arkadaşlar varsa kabloları lehimlemelerini öneriyorum. Çok sağlam bi elektrik bandı kullandım tura marka iyi sardım ancak yine temassızlık olduğu durumlar oldu şuan lehimledim memnunum

7. aydın kara

aydın kara Yeni Üye

Merhaba

Bu şekilde hoby aydınlatmalar için en parlak ve güçlü aydınlatma sst-90 power led ler dir. uygun bir mercekle de ışığı ister odaklar ister daha geniş alanı aydınlatırsınız.

8. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bence gayet başarılı bir işlem olmuş. Maliyeti düşük sonuçta ama ne kadar işe yarıyor? Ankara' da bir mağazada görmüştüm orijinal fener ve CE belgeli Lümen derecesi 300 Lümen ışık gücü vardı ve çok küçük bir yapıdaydı. 120TL fiyatı vardı. Keşke alsaydım o zaman. Şimdi çok lazım oluyor.. :)

9. Seyfullah Mehmet Süer

Seyfullah Mehmet Süer Üye

Seviye:
    Burada bilgili arkadaşlar var sanırım

bnm için geniş alan önemli parlaklığın yanında
    yarış bisikleti kullandığım için malum gece çukurlardan kurtarmam lazım

şöyle birşey buldum sizce nasıl

http://www.ebay.com/itm/261530764302

10. Seyfullah Mehmet Süer

Seyfullah Mehmet Süer Üye

Seviye:
    Burada bilgili arkadaşlar var sanırım