Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eksoz dumanı solumak!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında semihcelikoglu tarafından paylaşıldı.

1. semihcelikoglu

semihcelikoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selam arkadaşlar hemen hemen hergün İzmir Şehir içinde 32km yol yapıyorum özellikle belediye otobüslerinin arkasına denk geldiğim zaman müthiş sinirim bozuluyor.Eksoz dumanları kara trenleri aratmayacak şekilde tabi sadece onlar değil bu pis havayı solumamıza neden daha pek çok araç var trafikte.Siz bu konu da ne düşünüyorsunuz?Bazen acaba işe bisiklet ile gidip gelmekten vaz mı geçsem ?diye düşünüyorum gerçekten.Çünkü faydasından çok daha fazla zarar getiriyor da olabilir bu durum sağlığım açısından;Ciğerler tam kapasite çalışır ve bronşlar açılmış durumdayken o iğrenç havayı tenessüf etmek bilemiyorum:boese157: .Siz ne dersiniz?

2. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    haklısın istanbulda okadar külüstür dumana boğan otobüsler kalmadı ama normal egzost dumanlarda dediğin gibi ciğerler yüksek kapasite çalışırken zarar veriyodur.
    ama bisiklete binmekten vazgeçmemize neden olacak kadar değildir.
    sonuçta bisikletin faydalarıyla yuttuğumuz gazı oranlarsak böyle düşünüyorum.

protesto amacıyla gaz maskesi takıpmı binsek bisiklete ses getirirmi sizce :D

3. semihcelikoglu

Seviye:
    Dostum bu aklıma geldi aslında gerçekten güzel olur ama nereden temin edilir bu gaz maskeleri ne kadardır araştırmak lazım :in:

4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Ben de aynı konuyu gündeme getirmek istiyordum.

Spor yapıp, ciğerleri açalım derken, bronşcuklarımızı egzos dumanıyla mı dolduruyoruz acaba!

Herhalde en güzeli sahilde veya şehir dışında sürmek sanırım...

5. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    bir ihtimal av malzemeleri satan yerlerde var sankıi bu tarz maskeler

soneryen bunu beğendi.
  6. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ne yazık ki eksoz dumanına bende Şirinevler civarında E-5'e çıktığım zaman çok maruz kalıyorum ama yapacak birşey bulamıyorum. Bir yandan otobüsler, bir yandan hatlı minübüsler, normal araçlar, taksiler, dolmuşlar vs. Şirinevler'i bilirsiniz. :(

Diğer bir konu:
    Günde 30 km. gittikten sonra işyerinde duş almak gerekmez mi? İnsan işe çok yorgun gider diye düşünüyorum. Bu konuda da tecrübelerini yazarsan memnun olurum. Kan - ter içinde nasıl çalışacaksın, yedek elbise almak lazım. Duş yapmak lazım. Ne bileyim şöyle bir düşündümde çok zor olurdu diye düşünüyorum.

tekteker bunu beğendi.
  7. semihcelikoglu

Seviye:
    Diğer bir konu:
    Günde 30 km. gittikten sonra işyerinde duş almak gerekmez mi? İnsan işe çok yorgun gider diye düşünüyorum. Bu konuda da tecrübelerini yazarsan memnun olurum. Kan - ter içinde nasıl çalışacaksın, yedek elbise almak lazım. Duş yapmak lazım. Ne bileyim şöyle bir düşündümde çok zor olurdu diye düşünüyorum.[/QUOTE]

Benim yaptığım 32km yol bir günde gidiş dönüşte toplamda katettiğim mesafe yani sadece işe gelmek 16 km ve ya eve gitmekte aynı şekilde.Duş almam tabi ki gerekiyor işe gelince de eve gidincede hemen 5 dk duşumu alıp tertemiz kıyafetlerimi ya da üniformamı giyiyorum.Yoksa dediğin gibi yaklaşık 30 km ortalama sürat ile yol aldıktan sonra vardığım yerdeki halimi görmen lazım kafamdan aşağı 1 kova su dökülmüş gibi oluyorum:D Neyseki kendi işyerimiz duş sorun değil kesinlikle.Sabah sporumu da yapmış olarak canavar gibi başlıyorum güne anlayacağın:in:Bünyem alıştı gerçekten herhangi bir yorgunluk hissetmiyorum

8. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Benim yaptığım 32km yol bir günde gidiş dönüşte toplamda katettiğim mesafe yani sadece işe gelmek 16 km ve ya eve gitmekte aynı şekilde.Duş almam tabi ki gerekiyor işe gelince de eve gidincede hemen 5 dk duşumu alıp tertemiz kıyafetlerimi ya da üniformamı giyiyorum.Yoksa dediğin gibi yaklaşık 30 km ortalama sürat ile yol aldıktan sonra vardığım yerdeki halimi görmen lazım kafamdan aşağı 1 kova su dökülmüş gibi oluyorum:D Neyseki kendi işyerimiz duş sorun değil kesinlikle.Sabah sporumu da yapmış olarak canavar gibi başlıyorum güne anlayacağın:in:Bünyem alıştı gerçekten herhangi bir yorgunluk hissetmiyorum[/QUOTE]

Anladım, tabi insanın kendi işi olunca kolay oluyor. El işinde çalışınca birde çalıştığın yerde duş olayı yoksa çok problem olur. Yorgunluk olayına gelince sadece tek yön 16 km. sırf yokuş değilse insanı pek yormaz, hele birde alıştın mı çok basit gelir. Neyse paylaşım için sağol. :in:

9. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Egsozu içimize çekmemeliyiz.

Bende sıkça trafikte kullanıyorum ve olabildiğince havası temiz yolları seçmeye çalışıyorum.

Eğer bir otobüs minibüs geliyorsa egsozun gelmediği tarafa geçiyorum, mümkün değilse duruyorum veya tempoyu iyice düşürüyorum. Hatta nefesimi tutuyorum. Böyle durumlarda performanslı sürüş yapmaya çalışmıyorum.

Medeni bir ülkede fabrika bacası gibi bir egsozla trafiğe çıktığınız anda sizi durdurmalı ve aracı trafikten çekmeliler. Umarım bizde de böyle sıkı denetimler olur.

semihcelikoglu bunu beğendi.
  10. semihcelikoglu

Seviye:
    Anladım, tabi insanın kendi işi olunca kolay oluyor. El işinde çalışınca birde çalıştığın yerde duş olayı yoksa çok problem olur. Yorgunluk olayına gelince sadece tek yön 16 km. sırf yokuş değilse insanı pek yormaz, hele birde alıştın mı çok basit gelir. Neyse paylaşım için sağol. :in:

Yaklaşık 3 senedir başkalarının yanında çalıştım bende ama artık kendi kliniğimizi açma zamanı gelmişti.Açalı 1 ayı yeni geçti .Şu an herşey tıkırında gerçekten .Gerçi ben daha önce çalıştığım yerde de duş imkanı bulabilmiştim.Biraz şanslıyım heralde.:D

11. semihcelikoglu

Seviye:
    Dediğin gibi bende eksoz dumanına maruz kaldığım vakit nefes almamaya hatta nefes vererek kaza ile de olsa kaçan gazı dışarı atmaya çalışıyorum.Daha başka yapabileceğimiz birşey de yok sanırım.

12. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bence bütün arabalar akülü olsun :D en güzeli valla ama sadece bir hayalden ibaret bu :(

13. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Hastalandırıcı egsoz gazlarının etkisinden fazla etkilenmemek için motorlu taşıtların kullandığı bir yoldan en az 10 metre uzakta pedal çevirmelisiniz.
    Yoksa Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olma, benzetmesine döner yaptığımız.
    not: Bu 10 metre kuralı İngilterede yapılan bir bilimsel araştırma sonucunda elde edilmiştir.
    Selam ve sevgiler.

semihcelikoglu ve imhoteb bunu beğendi.
  14. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Bunun için teknik hiç bir engel yok. Benim de hayalim bu.
    Tamamen petrol ve otomobil üreticisi şirketlerin işini bozacağı için yapılmadığına inanıyorum.

www.teslamotors.com da tam da hayal ettiğim gibi bir araba yapmışlar. (Ben güneş pilleri de eklerdim) Henüz satılmıyor galiba ama ümit verici.

(Kullanmak da inanılmaz zevkli ve rahat olurdu. Sıfır ses. Yağ yok, su yok, bakım neredeyse yok.)

15. semihcelikoglu

Seviye:
    Başar gönderdiğin bağlantıda ki araba gerçekte müthiş seninle aynı fikirdeyim sadece petrol babalarının işine gelmediğinden şu an için uzak duruyor.Ama kısa mesafeler için en güzeli tabi ki bisiklet hem spor oluyor:D

16. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Lanet bir durum...Başkalarının tembelliğinin pisliğini biz çekiyoruz...Aslında büyük bir şehirde yaşamak,sigara içmekten beter gibi...Hele dediğiniz gibi ulaşımı bisikletle sağlıyorsanız....

kalkmazdüşmez bunu beğendi.
  17. fiestahmet

fiestahmet Kıdemli Üye

Seviye:
    toplu taşıma araçlarının falan egzozunu eski amerikan tırlarındaki gibi tavanın üstüne vermeleri gerekir vede direk bağlamaları gerekir bu araçları çekilir gibi değil ya o kokular :(