Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekşili Göleti gezisinde yaşadığımız köpek korkusu

Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında solen tarafından paylaşıldı.

1. solen

solen Yeni Üye

Seviye:
    Köpekler bisiklet sevmez!

"Köpekler insanın en iyi dostudur" tezinin her ortamda doğruyu yansıtmadığını, bisiklete binenler çok iyi bilirler.
    Köpekler, bisikletçiler için trafikten sonra gelen, nereden ve ne zaman ortaya çıkacağı belirsiz en büyük tehlikedir.

Nedir bu hayvanın derdi...

Köpekler size ve altınızdaki gösterişli bisiklete, "çekici bir oyun aracı" veya "potansiyel yiyecek" gözüyle bakarlar.
    Yanlarından geçerken kendilerine ait bölgeyi istila ettiğinize ve mutlaka incelenmeniz veya kovalanmanız gerektiğine inanırlar.
    Bazıları sadece meraklıdır. Tuhaf bir aletin üzerine binmiş, garip giysiler içindeki yabancıyı keşfetmek isterler ve sizinle tanıştıktan sonra bir daha rahatsız etmezler.
    En tehlikeli köpekler, kovalamak ve hatta saldırmak üzere eğitilenlerdir. Sahipleri, kimi zaman zevk olsun diye, bir işaret vererek onları bisikletlilerin üzerine salarlar.
    Bir de intikam peşinde olanlar vardır. Geçmişte bisiklet sürücüleri ile tatsız deneyimleri bulunan bu köpekler, yaşadıkları olayın acısını sizden çıkartmaya çalışırlar.

Nelere hazırlıklı olmalısınız

İşin kovalama ve saldırı kısmında, köpeklerin değişik tarzları vardır. Kimileri sadece havlar ve hiçbir harekette bulunmaz. Bazıları, kendi dolaşım sınırlarını geçtiğinizde takibi sona erdirirler. Belirli bir mesafe bırakıp havlayarak izleyenler; etrafınızda dolaşarak koşanlar da vardır. Direkt bisiklete odaklanıp sürücüyü düşürmeyi hedefleyen, bisikletin önüne geçerek sizi durdurmaya çalışan, çalıların arasına usulca saklanıp aniden ön tekerleğinize doğru zıplayan ve ne yapacağını kendi de bilmeyen köpek karakterleri ile karşılaşmak da mümkündür.
    Köpek saldırılarında uygulanacak en basit strateji, pedallara yüklenip, kaçmaktır. Tabii formda ve antrenmanlıysanız
    Köpekler çoğunlukla sesli komutlara tepki verirler. Abartılı bir "Hoşt!" çığlığı, size kaçmak için zaman kazandırabilir. Yumuşak bir ses tonuyla "gel kuçu kuçu" veya "ooo cici köpek" diyerek yaklaşmak, kafalarını karıştır çoğu zaman. Bu tavrınız onlardan ürkmediğinizi, oyuna katılmayacağınızı gösterir ve kovalama işinin zevkini kaçırır. Bir de "Otur!" komutunu denemelisiniz. Köpek eğitimli ise bu komutu mutlaka anlayacaktır.
    Güzergahınızda her zaman karşılaştığınız bir köpek varsa, durup onu yakından tanımak ve dost olmak da iyi bir yöntemdir. Su matarası bazen mucizeler yaratabilir. Mataranızı sıkarak suratına fışkırtacağınız su, hedefe kilitlenmiş bir köpeğin geri çekilmesini sağlar.

Birkaç tedbir daha...

Köpekler yüksek sesten nefret ederler. Tecrübeli bisikletçiler yanlarında yüksek ses çıkaran aletler veya "ultrasonik köpek caydırıcısı" taşırlar. Yüksek ses çıkaran aletlere bir süre sonra alışabilen köpekler, caydırıcıdan ise her zaman rahatsız olurlar. Gelişmiş ultrasonik teknolojisini kullanan bu cihaz, sadece köpekler tarafından duyulabilen, rahatsız edici, güçlendirilmiş yüksek ses üretir.

Ne yaparsanız yapın, ama sakın bisikletinizi köpeğin üzerine sürerek ondan kurtulmayı denemeyin. Mutlaka dengenizi kaybedip düşersiniz ve oyunu rakibiniz kazanır.
    Farz edelim yere kapaklandınız ve saldırgan köpeğin size doğru taarruza geçtiğini gördünüz. Hemen bisikletinizi kavrayıp, ayağa kalkın ve onu kendinizle köpek arasında bir set oluşturacak şekilde tutun. Bu hareket, mütecaviz çomarın size ulaşmasını engelleyecektir.

Tesadüfen bu yazı karşıma çıkınca sizlerle paylaşmak istedim.Herkese sevgiler...

Şölen

d.berkay bunu beğendi.
  2. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler, benimde bazı tecrübelerim var. Pedala yüklenip kaçmaya çalışmak yerine, frenleyip durmak köpeğin ha bu oynamak istemiyor demesine ve sizden uzaklaşmasına yetiyor, hala üzerinize geliyor ise, bisikletten inip yerden birşey alırmış gibi(taş yane) yapmak yine sizden uzaklaşması için yetiyor, en azından bende bunlar hep işe yaradı, ama önünüze hızlı bir şekilde atlayan bir köpek görürseniz ki sahil yolunda bu çok oluyor, hızlı manevra ile geldiği yönün tersine kaçmak(yol müsait ise) ve yavaşlamak en doğru çözüm bence.

3. pelo-selo

pelo-selo Üye

Seviye:
    Şölencim köpeklerle ilgili yazın çok güzel paylaştığın içinde ayrıca teşekkürler. Bende hayvanları çok seviyorum korkmuyorum ama işte güle oynaya gidiyorsun aniden beklemediğin bir anda çıkıp üzerine saldırması o an ben hiç bir şey yapamıyorum sadece köpeğin dişlerini görüyorum. Bir iki kez de dişlerin arasından saniyeyle kurtuldum diyebilirim. Bisikletteyken hemen çok çevik hareketle inmek gerekiyor bence, selam ve sevgilerimle hoşçakal.

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  4. bigblue

bigblue Yeni Üye

yazdıklarını dikkatlice okudum. çünkü bende buna benzer 4 vaka yaşadım ve 3tanesinde pedala basıp kaçmayı başarabildim. Ama o 1 tanesi:)çok samimi olduk içli dışlı...bence kaçamayıp yakalanınca yapılması gerekenleride paylaş.sevgiler

5. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler. Köpeklerle fazla karşılaşmamak dileğimle

Hoşçakalın.

6. solen

solen Yeni Üye

Seviye:
    Aslında ben de çok tecrübeli değilim bu konuda.Sadece nette surf yaparken yazıyı buldum ve paylaşmak istedim.Ekşili göleti gezisinde Ersin arkadaşımızın yaşadıklarından sonra bize de temkinli,dikkatli olmak gerektiği tecrübeleri kaldı.Dolayısıyla yakalanınca neler yapılabileceği hakkında pek fazla fikrim yok sanırım yakalanmamak için dua etmekten başka çare kalmıyor:D