Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekranlarda Multitouch teknolojisi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

1. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Dokunmatik ekran, lcd v.b. kullandınız mı bilmiyorum bana dokunmatik lcd'li bilgisayar toplamak nasip olmuştu. Tabi ki satmak için. Mouse'a karşı müthiş bir alternatif. Bilgisayarlarda olmasa bile ATM'lerde mutlaka rastlamışsınızdır.

Mevcut dokunmatik sistemlerde aynı anda iki yere dokunduğunuzda sistem bunun tam ortasına dokunulmuş gibi algılıyor. Daha tekniğe girmeyelim bu kadar yeter.

Ancak aşağıdaki videoda göreceksiniz ki teknoloji aldı başını gitti... Dokun dokunabildiğin kadar. Müthiş birşey. Uygulamalar da harika... :eek:

http://link.brightcove.com/services/player/bcpid932579976?bclid=932553050&bc

2. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Eya bu çok acayip birşey...İnsanı korkutacak cinsten...:bayrak:
    Azınlık Raporu'ndaki gibi...;)

3. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Süper yapmışlar. Umarım bunu evimizde kullanacak kadar yaşarız :D

4. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Dokunmatik LCD'ler 700 ytl civarından başlıyor. Multi touch on bin dolarlar civarındadır şuan. Seri üretim de bildiğim kadarı ile yok. Ama çok yaşamanıza da gerek yok. Bir kaç yıla gelirler :D

5. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Şeytan monitörü bunlar :D :Skull-175

6. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    İyi bir dokunmatik LCD (Uzun süre idare edebilecek nitelikte) ne kadara gelir. 700 YTL ye olanlar çok iyi değildir sanırım ??

7. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Nec'in dokunmatik LCD'leri gayet idare edecek ve iş görecek cinsten. 17" olanı 529 USD Index'te görünen fiyatı. Bildiğimiz Nec 17" Lcd monitöre dünyada lider olan eco touch dokunmatik sistemi montajlamışlar. Bir müşterime almıştık, zor satmıştım için gitti :D

Bu modellerde Dokunma ömrü : tek noktada 5 milyon.

Elinizdeki lcd'yi ve hatta tüplü crt monitörü bile dokunmatik hale getirebiliyorsunuz, bilginiz olsun ;)

Dokunmatik sistemler konusunda novebilgisayar.com'dan epey bilgi alabilirsin. Çeşitleri v.s. Bir kaç farklı teknikle çalışanları var.

8. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Dokun dokun bir süre sonra ekran parmak izi lekelrinden görünmez hale gelip habire temizlik şeklinde kendinden bıktıracak hale getirir insanı ;)

9. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Mouse a o kadar alıstı ki laptopta bile mouse kullanıyorum .. Ekran dokunmatik olursa su sürükleme işlemi nasıl olcak :) mesela dosyayı sürükleyip birseyin içine atabiliyoruz .. Ya da geri dönüşüm kutusuna .. Moussuz biraz zor gibi .

10. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Abi bu çok harika bir şey .Telefonu monitörün üstüne koyup veri aktarıyor.Acayip:eek: :eek: :eek:

11. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben İngilizce çeviri yaparken bir yazıda okumuştum,son teknolojiyle donatılmış özel evlerin satışıyla alakalıydı, evdeki herşeyin bahsedilen dokunmatik bilgisayar sistemiyle idare edildiğine yönelik.oturduğunuz yerden dokunarak ısıyı,fırını,banyoyu,ışıkları,evin havasını vb.. sistemleri ayarlıyabiliyorsunuz.Üzerinden biraz zaman geçti hangiülkede hangi kaynaktı çok fazla hatırlayamıyorum ama dokunmatik ekranların hayatımıza girmeside çok fazla zaman almayacağa benziyor.

12. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    O bahsettiğin iş o dokunmatik sistemleride o kadar zevkli ki. Bizzat tattım o duyguyu. Parmağını taşımak istediğin şeyin üzerine koy, parmağını kaldırmadan sürükle parmağını istediğin yere, sonra bırak. Mouse'a göre müthiş pratik ve zevkli. :D