Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekran Kartı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ekran kartı almak için doların biraz daha düşmesini bekleyemeyecek kadar sabırsızım artık; piyasada seçimi ve kafayı karman çorban edecek kadar çok model kart var.
    Seçimim giriş seviyesi olacak,128 bit ve paylaşımsız. Saat hızı vs. onlara da dikkat edeceğim.
    Asıl sorun şu ki bellek;256 mı 512 mi? Bir forumda 512 nin gereksiz olduğu çünkü 512 yi gerektiren oyunların varlığının bile bulunmadığıa dair bil bilgi kalmış aklımda ama emin değilim. 256 fazlasıyla yetermiş gibi geliyor bana.
    Paylaşımlı alsam o da sisteme ekstra yük bindirir..

Acaba hangisi olmalı?

2. bebeto_6149

bebeto_6149 Forum Demirbaşı

Seviye:
    o forum tarihi geride kalmıştır sen ileriyi düşünerek biraz daha vererek 512 lik al paylaşımlı paylaşımsızsız bence o kadar farketmiyor

3. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ayrıca 128 bit alma, 256 bit var artık. Tavsiyem hesaplı ve performanslı olarak nvidia 9600 GT falan olabilir. 15-20 TL fazla vererek OC li alabilirsin. Zodac tavsiye ederim.

kivanckaplan ve stratus bunu beğendi.
  4. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Paylaşımlı paylaşımsız farketmez demek biraz uçuk bir yorum olmuş tabi ki fakeder. Pci-e kanalını kullanarak kontrolör üzerinden rami kullanmakla kartın kendi pcbsi üzerinde direk GPU-Memory ilişkisi arasında dağlar kadar hız faarkı vardır.

Zotac içinse fazladan para ödemeyin, onların fabrika çıkışında yaptığını siz evde 1 dk nızı ayırıp yapabilirsiniz ki paranızda cebinizde kalmış olur. Fiyat politikası olarak çok beğendiğim bir marka değil.

256bit giriş seviyesi değil ne yazık ki. Ama biraz daha verme imkanınız varsa alt-orta seviyeden 3850 alabilirsiniz.

stratus bunu beğendi.
  5. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Şöyle bir tavsiyem olur,

anakart modeli ve anakart chıp setinin ne olduğunu bildirirsen uygun bir ekran kartı seçebiliriz..

dikkat etmen gereken husus,ekran kartının drr3 olması,128 bit aşağısı olmaması.. SAPPHIRE,GIGABYTE modellerine bakmanı tavsiye ederim..

stratus bunu beğendi.
  6. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    (bebeto,sana yanlışlıkla fazladan teşekkür gönderdim)

anakart:MSI MS-7255
    Chipset:p4M890
    İşlemci: P4 3,00GHZ

Bu arada 256 bit liği elbetteki ben de isterim ama fiyatları bana göre çok tuzlu; açıkçası bi ekran kartına o kadar fiyat vermek vicdanımı rahatsız ettiği için giriş seviyeleriyle idare ediyorum..

7. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zaten Pentium mimarisindeki bir işlemciyle iyi bir ekran kartı alsanız dahi iyi bir performans yakalayamazsınız işlemci size köstek olacak ve ekran kartınında gerektiği performansı yakalamasına mani olacaktır.

2. el 7800gt-gtx bulabilirseniz cüzzi bir fiyata iyi bir performans yakalayabilirsiniz.

http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=2254 7600Gs oldukça uygun bir fiyata burada var. Sistem değiştirmeyi düşünmüyorsanız size yetecektir.

stratus bunu beğendi.
  8. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yani işlemciyi çift çekirdek mi yapayım diyorsunuz?

9. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Chıpset via olması ve msı en sıkıntılı anakartı sebebi ile çok fazla performans beklemeyin derim,ısınma sorunu özellikle (kuzey köprüsü) dediğimiz soğutucu kısım aşırı ısınma sebebi ile bayağı eksi puan aldığı söyleyebiliriz.

Ekran kartı seçimize gelince tavsiye edebileceğim iki ürün olur,

GIGABYTE ATI HD2600XT(128Bit) 256MB DDR3 AVIVO 16X

101-120 $ civarı..

SAPPHIRE ATI X1650(128Bit)512MB AVIVO 16X

45-55$ civarı..

Çok fazla seçeneklerle kafanızı karıştırmayın,bu gibi durumların çok farklı kombinasyonlarını çıkartabiliriz,size önerdiğim ve yönlendirdiğim üzere ilgilenirseniz çabuk netice alırsınız,şimdiden kolay gelsin..

Süleyman Onur Dülger ve stratus bunu beğendi.
  10. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Acaba tek işlemciyle bu kartlardan iyi performans alabilir miiyim?

Araştırdım; önümde 4 seçenek var; ben burada aynı özelliklere sahip olmakla beraber diğerlerinden çok daha ucuz olan powercolor u seçmek üzreyim...
    Sizlerin yorum ve görüşleri nelerdir?

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=204&productid=bd50083

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=204&productid=bd48437

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=204&productid=bd49073

http://www.hizlial.com/UrunInceleme.aspx?UrunID=30.013.1196.0063

11. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
  12. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Verdiğiniz kartlar arasında x1650 diğerlerinin hepsinden daha iyi. Tabi bir üst mesajdaki 2600 de ciddiye alınabilecek bir alternatif.

Ben size uygun fiyatlı bu ürünü de önerebilirim. DDRII kullanmasına rağmen 1000mhz lik hafıza hızıyyla fiyatına göre iyi bir ürün.

Sapphire HD3650 512 MB 128Bit DDR2 16X--67,00 USD +KDV
    http://www.exa.com.tr/shop/product.asp?caid=334&pid=4452

Önder beyin de dediği gibi anakartınız da giriş seviyesi olduğu için çok yüksek bir performans beklemeyin . Düşündüğünüz aralıktaki kartlarla işlemci sıkıntısı çekmezsiniz, şu anda değiştirmenize gerek yok. Daha çok orta-üst sınıf ve üst sınıf için söylemiştim.

Yalnız verdiğiniz resimle ilgili biraz açıklama yapmak gerekeirse işaretlediğiniz iki yer de chipsettir. Intel de kuzey ve güney olarak iki adet bulunur , henüz ram kontrolörlerini işlemci içerisine alamadığı için (Yeni nesil Nehalemlerde bekleniyor ) kuzey köprüsüne RAM - işlemci ve pci-e x16<->AGP arasında köprülemeyi yapar. Güneydeki ise pci-ide ve sata denetçisi olarak görev yapar. AMD de ise birleştirilmiş tek chiptir.
    Bu anakartın kuzey köprüsünün biraz ısınığı doğru olabilir ama asıl performansının düşük olmasının sebebi giriş seviesi olması ve VIA nın Intel tarafından çok da ciddiye alınan bir partner olmamasıdır.

stratus bunu beğendi.
  13. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    gurkan arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum [​IMG]
    3650de diğerlerine göre f/p açısından iyi ve yeni nesil bir kart ;)

stratus bunu beğendi.
  14. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kısa bir gezinti sonrası verdiğiniz linkteki fiyatın piyasadaki en düşük fiyat olduğunu tahmin ediyorum...Bir de bu var,DDR3 http://www.exa.com.tr/shop/product.asp?caid=334&pid=4451
    Üstelik bir de directx 10..
    Bu aynı zaman da geleceğe de bi yatırım demek..

Şimdi, işler biraz karıştı sanırım...
    Directx 10 almalı mıyım,çünkü microsoft xp den desteğini çekene kadar vistaya geçmicem.. desteği de 2012 biitiyor..

Bir de ekran kartından sonuna kadar istifade için anakartı değiştirmeli miyim?

15. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    XP kullanacağım diye illa sadece DX9.0c destekli kart almana gerek yok Xp de de kullanabileceğin uygun ve performanslı bir kart zaten 3650, ama geleceğe yatırım sayılmaz zaten giriş seviyesi ve de vista altında dx10 destekli oyunlarda tatmin edici bir performans alamazsın.
    Bunun yanında XP ve de elindeki sistemi düşünerek en makul çözümlerden teki duruyor :) sistemini değiştirmezsen...

stratus bunu beğendi.
  16. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben 8800gts le dahi XP kullanıyorum, vista için hala çok erken.
    ATI 2xxx dx10, 3xxx dx10.1
    Nvidia 8xxx 9xxx serisi dx 10 desteklidir. Hepsinin geri uyumlulukları var bunun yanında.

256mb lık ddr3 lü versionu biraz daha hızlı olur bu modele göre ama arada fiyatta da kayda değer bir fark var tabi ki. Seçim sizin.

stratus bunu beğendi.
  17. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Başlığı yeni gördüm ve bazı noktalara biraz açıklık getirelim :)

İlk olarak P4'ün eskimiş olduğu bir gerçek, onun yerine AMD Athlon olsaydı pek şikayetçi olmayabilirdin. Şu an için en temizi Core 2 Duo uygun bir işlemci almak.

Şimdi, eğer bütçe komple sistem değişimine yetmiyorsa, tek çözüm ekran kartı almak olacak ama gürkan'ın dediği gibi çok performans beklemen doğru değil.

Anakartın oyun performansına neredeyse hiçbir etkisi yoktur arkadaşlar, 1fps'yi ya bulur ya bulmaz, anakart ya sorunludur ya düzgün çalışır düşük performanslısı olmaz, bunun dışındaki tek avantajı da overclock kapasitesidir ki P4 işlemciyi oc etmek neredeyse hiç etkilemiyor oyun performansını, denedim gördüm..

Oyun için kimse ram'den bahsetmemiş ama ram 1gb değil ise ekran kartından çok daha önce gelir. Kesinlikle en az 1gb olmalıdır oyun oynayanlar için. Ekran kartı olarak P4 sisteme 6600gt idealdir diyorum ben. AGP8x mi PCI Express mi ona göre tercihler yapılmalı tabi ki.

Son olarak ekran kartı değerlendirmesi kaç GHz olduğuna, kaç MB olduğuna bakılarak asla yapılamaz! Bunu tek kriteri deneyerek görmektir, kısacası internetten test sonucu incelemektir. Tavsiyem http://www.thgtr.com/graphic/charts/index.html sitesinden bakmanız. Neredeyse piyasada tutulan her çeşit oyundan her çözünürlükte test sonuçları alabilirsiniz, gayet güzel bir değerlendirme imkanı tanıyor..

18. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Anakartın performansa etkisi şu şekilde olur. Bazı anakartlar bazı teknolojileri doğal (native) olarak desteklerken bazıları bunu , çeşitli kodlarla çözerler. Özellikle Assrock un hybrid anakartlarında bunu görebilirsiniz. Kullandığınız anakart bildiğim kadarıyla pci-e 1a destekli , ve şu anda 3. nesil pci-e teknolojisi kullanılıyor. Nvidia kartlarda dediğiniz gibi tamamen sorun yaratırken ATI nin geri uyumluluğu daha fazla olmasına rağmen yine de veriyolu sıkıntı yaratacak ve performansı düşürür. Bunun yanında kaç mhz ram desteklediği ya da işlemci front side bus ı chipsetten desteklemesi veya bios la siz farkında olmadan yükseltilmiş olması da performansı etkileyen faktörlerdir. Sonuçta aynı chipsette anakartları karşılaştırırken bahsettiğiniz gibi %1 olan fark, farklı chipsetlerde ve özellikle VIA gibi 3. parti destek sağlayan firma ürünlerinde açılır, açılmıştır , açılacaktır.Bu konuyu kestirip atmamak da fayda var anakart , bilgisayarınız üzerinde alırken belki de en fazla kafa yormanız gereken bileşendir.

Ekran kartı değerlendirmesi ciddi anlamda karışık bir iştir , kağıt üzerinde yapılması imkansızdır. ATI nin zamanın ötesinde çıkardığı 2xxx serisi yazılım desteği, mimarinin verimli kullanılamaması nedenleriyle ciddi anlamda firma için bir fiyasko olmuştur. Yalnız kağıt üzerinde bakarsanız günümüzde çıkan kartlara göre bile üstün özellikler taşır. Özellikle 512bit ring memory interface teknolojisi o günlerde ağızları sulandırmıştı.

Tek bir incelemeye bağlı kalmadan (toms özellikle bazı zamanlardaki taraflı incelemeleriyle zaman zaman güvenirliğini kaybetmiştir.)

Tomshardware
    Guru3d
    Hardocp
    Firingsquad

Gibi birkaç yerden test sonuçları (test sistemlerinin eşdeğer olmasına dikkat etmekte fayda var.) karşılaştırılarak sağlıklı sonuçlara ulaşılabilir. Ciddi olarak karşılaştırma yapmak istiyorsanız biraz emek sarfetmelisiniz.

Ram miktarını atlamışız haklısınız, şu anda oyundan oyuna değişiklik göstermekle beraber(Strateji-fps-adventure-tps vs) , 1 gb minimum olmak üzere 2 gb optimumdur. En azından yayınladığımız haberlerdeki min-recom. sys. req. bölümlerini dikkate aldığımızda sonuç bu. Fazlası şu anda 32bit sistemlerde etkin olarak kullanılmıyor. Kernelin uygulamalar için koyduğu limitler ve 32bit sistemin getirdiği kısıtlar nedeniyle.

19. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Evet 32bit'de sınır 3GB, ama 2GB gayet yeterli ve güzel.

İncelemeler konusunda tek site verdim hiç bakmayacak arkadaşların en azından bir incelemeye bakması için, ama ben de birçok incelemeye bakarak karar veriyorum tek siteye bağlı kalmam.

Anakart ileri dönük olması açısından ve bios seçenekleri bakmından dikkatli seçilmeli ancak hala performansı artırmayacağını düşünüyorum çünkü bu şekilde onlarca test var internette, aralarında dağlar kadar fark olan anakartlar bile 100fps'de ancak 2-3 değiştirebiliyorlar, oyunun akıcılığını 30fps'nin altında kaybettiğini düşünürsek 30'da 1fps artması da hiçbir katkı sağlamaz..

20. mekatronik

mekatronik Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşım sana tavsiyem nvidia geforce go 8000 altındakileri alma ayrıca paylaşımsız 512 mb ın altındakilere bakma bile çünkü seni ileride yarı yolda bırakabilir ve performasının düşükolmasından sinir olabilirsin