Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekran kartı konusunda yardım...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeni bir ekran kartı almak üzreyim; bu konuda acemi plduğum için yanlış birşey de yapmak istemiyorum.. Bu kartlar "bit" in en önemli faktör olduğu söyleniyor; gerçekten öyle mi? Çok pahalı olduğu için 256 yerine 128 bit düşünüyorum. PCI EXP. olacak. 256 Mb ın bana fazklasıyla yeteceğini zannediyorum. DDR2 veya DDR3 gerçekten oyunlarda çok farkediyor mu? Tavsiyelerinizi bekliyorum, bir de RAM leri OEM olarak mı almalı yoksa illa marka mı tercih edilmeli?

2. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Benim bildiğim kadarıyla yongası en yüksek olanı tercih etmelisin . Yani fx 6200 der , fx 6700 falan varya bu sayısal değerin en yükseğini almalısın diye biliyorum ben .. 256 ve 128 liklerde de böyle mesela 128 liğin 5700 lüğü 256 lığın 5500 lüğünden daha iyi .

Ben bi ara araştırırken eski bilgisayarıma birçok kişiden böyle duymustum .

3. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu konuda bilgi sahibiyim yanlız ayıracağınız bütçe çok önemli,ayrıca kaliteyide karttaki işlemci sağlar size şöyle bir örnek vereyim 128 bit 256 mb fx 5200 kart 256 bit 128 mb ati 9800 pro yanında hikayedir,bit olayı önemli tabi ama en önce yongadaki işlemci siz ne kadar para ayıracağınızı söyleyin yardım etmeye çalışayım

4. Servan

Servan Kıdemli Üye

Seviye:
    veriyolu ekran kartında en önemli faktörlerden biri. ama 256 bit veriyoluna sahip bir ekran kartına verdiğin ekstra ücretle kalmayabilir yapacağın masraf. güç kaynağının da yetersiz gelme riski var. ben şu anda 128 bit veriyoluna sahip sapphire radeon x1650 pro ekran kartı kullanıyorum. piyasadaki bütün oyunları oldukça iyi konfigürasyonlarda oynuyorum. 128 bitlik x1600pro da işini oldukça iyi görür. fiyatları kdv dahil 150 ytl nin altında. daha fazla bütçe ayırabilirim diyorsan bu kartı alıp kalanı ram yükseltmeye harca derim. 2GB ram kullanıyorum ve oyunlarda oldukça iyi performans alıyorum. ayrıca diğer uygulamalarda da farkediyor. aynı anda 30-35 internet penceresini hiçbi kasılma olmadan açabiliyorum. (daha fazla da olabilir denemedim) ha bi de bu kartların fanı biraz fazla bağırıyo. fansız modellerini de düşünebilirsin... ram almanın da tam zamanı ddr3 ler çıktığı için ddr ve ddr2 ramler olduça düşük fiyatlarda satılmaya başladı.
    anakartını bilmiyorum ama elindeki rami satıp 2 tane 1 er GB ram alıp bilgisayarını uçurmanın tam zamanı... ister oem ister marka al, farketmez. ama ikisi de aynı marka aynı model olursa daha iyi olur. overclock delisi değilsen (ki olma; hiç tavsiye etmem) oem ramler işini görür. aldığın yer bildik ve güvenilir bi yer olsun yeter...

5. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    En fazla 70$...

6. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ekran kartının şimdiki fiyatı nedir acaba?

7. Servan

Servan Kıdemli Üye

Seviye:
    yazdığım gibi x1600 pro 150 ytl dolayında şu anda. piyasanın en iyi fiyat/performans kartlarından... gözün kapalı alabilirsin.

8. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Teşekkürler..

9. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    Sakın 128 almak gibi bir hataya düşmeyin, şu an bende 256 lık ekran kartı var fakat yetmiyor 512 ye geçmeyi düşünüyorum.

10. Shark

Shark Yeni Üye

Seviye:
    Ekran kartının da kendi rami yani Geçici hafıza depolama ünitesi bulunur. Bu değer ne kadar yuksekse ekran kartının yaptığı işlemleri de o kadar hızlı yapmasu daha geniş alan olması demektir. Anlayacağın o rakam ne kadar buyukse ekran kartı o kadar pahalı olur .Ayrıca oyun oynayan birisi isen mutlaka yuksekdeğerli bir ekran kartı almanı tavsiye ederim çünkü oyun piyasası cok hızlı. Aldığın ekran kartı 1528 mb olursa 1 sene sona cıkan oyunları zor calıştırmaya başlar h2 sene sonunda ise bişiye yaramaz hale gelebilir.oyun acısından bakıyorum sadece.
    Ama ekonominde önemli bu kartı alırken.

11. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aslında evet, fakat bir ekran kartına bir b. sayar parası verirsem vicdan azabı duyarım, bu sefer de bu beni rahatsız eder. 128 bitliğiin iyi performans göstereceği oyunları oynamaya dikkat ederim. Evet, burada ekonomi de önemli...

12. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    valla maddi durumun çok iyiyse ekran kartına 1 milyar vermende sakınca yok :D ama değilse enayilikten başka bişey değildir. çünkü oyun oynarken ram, işlemci, harddisk, monitörde önemlidir.

düşünsenize 1 milyarlık ekran kartı fakat 64 mb ram, pentium 2 işlemci, 10 gb harddisk, 14 ekran monitör ne kadar saçma dimi...

13. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hepsini gözönüne aldım; hepsi ayarlandı da,tek eksik sadece o...