Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekonomik vites yenileme

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Mustafa Kocabaş tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet elimde basınca gitmeyen beni deli eden bir salcano excel bisikletim var. yeni bisiklet almayı erteledim, ilerde iyi bir şey almak için. ama şimdilik bunu kullanmam lazım o yüzden yenilemek istiyorum. yenilemeye çekiş gücünü arttırmakla başlacağım. bunun için ekonomik vites parçalarından önerilerinize ihtiyacım var. mesela shimano altus, tourney, acera, sora alivio falan var. bunlar iyi midir, almam durumunda iyi bir performans artışı sağlayabilir miyim sizce? hangisine ne kadar a önem vermem gerekir parçalardan rumble, ön, arka, zincir,? tekerin ortasında ki şey, adını bilmiyorum değişiyor sanırım. benimki paslanmış bu parçanın da değişmesi iyi olur mu? toplamda 200 lira bütçe ayırdım. çifti 35 den jant alıyorum. piramit jant dedi arkadaş bir bilgim yok ama 95 kilo, kullanıyorum sağlam dedi. buna silik lastik takılcak. bu durumda iyi bir performans için nerelere ne kadar yatırmak lazım yardımlarınızı bekliyorum. 1 hafta içinde hizmete başlaması lazım bisikletin

2. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    kaçlı sisteme geçeceksin (8'li mi 9'lu mu)

elimde 9'lu sistem KMC zincir ve HG-50 9'lu (11-34) ruble var...

ikisi 50TL haberin olsun...

3. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    vites sistemini değiştirince (arızalı değilse) performans nasıl artacak ? bence hiçbir şey değişmez gibi...

performansı arttırmak için gereksiz tüm ağırlıkları çıkar (ayaklık ıvır zıvır çamurluk vs.)

düz yol lastiği al 26x1.50 falan olabilir cts nin var.

kilitli pedal al daha iyi basarsın daha doğrusu hem basar hem çekersin... hem bunu ilerdeki bisikletine de kullanırsın boşa gitmez paran.

sadece lastik değiştir bence... hızlı gitmek istiyorsan hybrid veya yol bisikleti almalısın...

Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  4. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok teşekkürler. tavsiyenizi dikkate alıp sadece lastik alacağım.killitli pedalı da düşünüyorum ama trafikte sıkıntı oluşturmaz mı?

5. Erhan Erdoğan

Erhan Erdoğan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Emrah Bey' in vites sistemi konusundaki yorumuna kısmen de olsa katılıyorum.
    Katılıyorum çünkü; vites sisteminden önce sporcunun performansı önemlidir.
    Katılmıyorum çünkü; Performansı yüksek bir binici için 7li sistemlerin genel olarak sahip olduğu 14 dişli 7. ruble dişlisi ve genel olarak ayna kollarında bulunan 42 dişli 3. ayna dişlisi yetersiz olacaktır.

Yani kısaca çekiş sistemi bisikletçi kullana bildiği kadar iyidir. Ancak sürekli olarak kullanan bir kişi zaman içinde hız için daha fazla dişli ihtiyacı duyacaktır. Hafta sonu veya şehir içi kullanıcısı iseniz, kısaca hız ihtiyacı yok ise, 7li yeterlidir. Bence diyeyim bari :)

Öte yandan Salcano excel' in dropoutlarına Shimano' nun sadece TZ 18, TZ 50 gibi Tourney serisi vitesleri uygun ki bunlarda sadece 6lı veya 7li sistem destekliyor. Acera veya üstü bir model takmak için uygun hanger (kanca, kanca diyorum zira kadro kulağı değil bu) Türkiye' de bulunmuyor ben 7-8 fakrlı ilde yaklaşık 15 farklı bisikletçide aradım. (İşim gereği çok geziyorum da :) ) Ancak yurt dışı birkaç sitede tespit ettim ancak gereksiz derecede pahalı, 20 dolar civarı.

Alman gereken aktarıcı burada mevcut

http://derailleurhanger.com/dh301.php

Belki e-bay' de daha ucuz bulunur.

8 veya 9 lu siteme geçmedeki bir başka engel ise arka çatal genişliğinin buna uygun olup olmadığı.

Sonuç; Değiştirmek yerine vites bakımını düzenli yapın ve sürekli kullanacağım, daha hızlı olmak istiyorum diyorsanız ilk fırsatta yeni bir bisiklet almaya çalışın. Yeni bisiklet alamam ama biraz daha hızlı olmak ve biraz daha iyi bir çekiş sistemine sahip olmak istiyorum ama ucuza istiyorum diyorsanız;

Menü:
    1. Shimano Tourney MegaRange 14-34 T 7li Ruble 25 TL civarı
    2. Shimano Tourney MegaRange Arka aktarıcı 18-20 TL civarı
    3. SR Sun Tour 48-38-28 T Ayna kol 35 TL civarı (Fiyat performans dengesi yüksek olduğu için yazdım ben bisikletlerimin birinde kullanıyorum)
    4. OEM kaplı rulman kare mil orta göbek 10 - 15 TL civarı.
    5. Tourney ön aktarıcı 15 TL civarı.
    6. İhtiyacınız varsa ST EF 60 fren vites kolu 3x7 ben 35 TL ye almıştım 6-7 ay önce.

Yani vites kolu hariç yaklaşık 120 TL civarı. Değer mi? Karar sizin

Umarım faydam dokunmuştur.

6. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    valla arka aktarıcı filan bilmemde hızlı gitmek istiyorsan öndeki aynakolu ve rubleyi değiştireceksin,21.viteste çarşıya 10 dakika normal hızda giderdim,bugün abandım 6,5 dakikada indim arka ruble ve aynakolu yarış bisikletlerinkinden yapsam demekki 3 4 dakkada çarşıya inerim:)