Ekli Fotoğraflara göre Bisiklet tipi konusunda yardım

Tepki
2
Herkese merhabalar,
Nereden hasıl olduğunu bilmemekle beraber bende bir bisiklet merakı oluştu, son 1 haftadır da forumda bir çok konuyu okudum.Özellikle bisiklet tipi seçimi konusunda karar vermekte zorlandığımı söyleyebilirim.Başlangıcı çeşitli gruplar olmak üzere, son bir yılı da kendi arkadaşlarımla oluşturduğum küçük gruplarla Ankara da günübirlik doğa yürüyüşleri yapmaktayım.Yürümüş olduğum bu güzergahlardaki yayla yollarında bisiklet kullanmak istiyorum.Forumdaki konulardan sonra erdoğanlar bisiklet de hibrid(Tur) ve dağ bisikletlerini inceleme şansım oldu, Scott marka hibrid bisiklet gerçekten ergonomik yapısı, teker çapının buyukluğu ve on dişlinin buyuk olması nedeni ile hemen göze çarptı.Dağ bisikleti görünüş itibarı ile sanki boşa pedal çevirecekmişim gibi bir izlenim bıraktı bende.
tecrübelerinizden yararlanarak ekte gondermiş olduğum fotoğraflardaki örnek yol tipinde, hibrid mi yada dağ bisikleti olmazsa olmazmıdır.Bu konuda fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.
Teşekkürler.
(link)

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle hoşgeldiniz.Kısa ve net anlatacağım.Dağ bayır,dere tepe demeden gezeceğim diyorsanız Kesinlikle MTB.Hayır,ben sadece düzgün yollarda süreceğim diyorsanız şehir tur bisikleti almalısınız.Tabi hem yol hem de çok abartmamak kaydıyla patikalarda da kullanabileceğiniz bisiklet modelleri de var.Burada asıl canalıcı soru "hangi bisiklet" değil "Hangi yol" buna karar verdiğinizde sonuca ulaşmak daha kolay olacaktır.Bütçe belirtmediğiniz için marka ve model önerisi yazamadım.Yol tercihinizi belirlerseniz daha da yardımcı olabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Omer Disdis
Tepki
2
Sn Derya,
işte bende tam bu konuda sizin fikirlerinize ihtiyaç duyarak, kullanacağım yol tipini " https://picasaweb.google.com/110230873564536890476/BisikletYolBLgS" ilgili linkte resimlerini koydum.Resimlerde gorduğunuz toprak yollarda dağ bisikleti olmazsa olmazmıdır.Yoksa ornek olması amacı ile Scott Sportster 60 tipi bir bisikleti bu yolda kullanabilirmiyim.Kısaca sizin arazi diye tabir ettiğiniz deyim benim eklediğim resimdeki yol tipimidir.Eğer derseniz hayır bu yolda kesinlikle dağ yada tur bisikleti ona gore model araştırmasına gireceğim.Teşekkürler.

Tepki
109
Malesef fotografi goremiyorum fakat fikir vermesi icin soyluyorum. Mutlaka ki koy yolu stabilize yol gormussunuzdur. Tur bisikletleri bu tip yollarda gidebilir yanliz agirlikli olarak bu tip yolda kullanacaksaniz on amortisore sahip bir tur bisikleti secmenizi oneririm. Forumda daha once acilan kpnulardada gormussunuzdur belki cok iyi bilinen markalarin bile tur bisikletleri bahsettigim stabilize yollarda ciddi sorunlar cikartabiliyor. Malum o yoldaki bozukluk titresimler halinde bisikletinizin masa, gidon, kadro gibi onemli bolgelerinde kendini hissettirip bisikletteki yukun agir olmasiylada catlayabiliyor. Gideceginiz yollari ve bisikletinizin killanim amacini iyi belirleyip oyle tercih yapin derim.

• Beğen
Tepki
2
Merhaba, Fotoğrafları başka linke daha kopyaladım
https://www.bisikletforum.com/g/11/isik94.jpg/

Kullanım amacımı şoyle ozetleyebilirim.
1- Hafta sonu araçla, kızılcahamam, aktaş, gerede, çerkes vb yerlere gidip (Çok parkur biliyorum buralarda) bisikletle buralarda ki yayla yolu ( toprak yol) bisiklet kullanmak.
2- İleriki zamanlarda aynı şekilde bisikletime bagaj yapıp bu bahze konu yerlerde 1 gecelik çadır kamp kurmak.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anladım Ömer bey;sorun şu ki,aldığınız bisiklete,kadraja sığan 250 metrekarelik bir alanda değil yüzlerce millik bir alanda bineceksiniz.Dolayısıyla kendinizi "Fotoğraftaki alan" ile sınırlamayın.Bisiklet bizzati sınırları aşmaktır.Doğaya düşkün olduğunuz ve yoğun araç egzost dumanı ve kalabalıktan uzak kalmak istediğinizi varsayarak MTB öneriyorum.Başlangıç seviyesinde ve orta-Hafif olmalı.Bütçe belitrmadiğinize göre bu sayfayı inceleyip karar verebilir,ya da daha değişik markalara yönelebilirsiniz.Kron xc 1000 ve üzeri modellerle Trek MTB modellerini inceleyiniz.

Tepki
2
Sn Derya teşekkürler.
Cevabımı almakla beraber bir şey sormak istiyorum.
Yukarıda ornekte verdiğim Scott Sportster tipi bir bisiklet, sadece yanyana goruntu itibarı ile bunu soyluyorum, bir MTB ye gore çok daha performanslı gorunuyor.Siz kullanıcılar olarak, aradaki farkı nasıl değerlendirebilirsiniz.Sağlamlık olarak Mtb ye diyecek yok ama ozellikle teker çapının buyuk olması buyuk avantaj sportster için

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elbette MTB le bildiğiniz üzere 26 '' janttır ve vites çarpanları da 28 '' jant bisikletlere göre de düşüktür.Bozuk yol,patika ve arazide MTB ne kadar etkiliyse Şehir-tur bisikletleri de yollarda o kadar etkilidir.Size şöyle somut bir örnek vereyim.Antrenman amaçlı,Trex fx 7.3 'ümle Ankara -Temelli (45 km) 1 saat 45 dk da alırken,aynı tempoyla MTB ile 2 saat 25 dk da gidebiliyorum.Malesef her ikisinin keyfini verebilen bir bisiklet yok.Bu sebeple bisiklete gönül veren bir çok arkadaş gibi zaman içinde hem 26'' hem de 28'' bisiklet kendiliğinden oluveriyor.Söylediğim gibi.Doğa ile daha çok iç içe olan ve bu tip parkurları seven arkadaşlara MTB öneriyorum.1.50 -1.75 lastik değişiklikleri ile MTB lerin yol gidişleri nispeten iyileşiyor.

• Beğen
Tepki
2
Arkadaşlar cevaplarınız ve ilginiz için teşekkürler.
Sanırım şimdi marka ve model belirlemeye geldi sıra.
Onceliklerim, teknik detaylarını bilmemekle beraber
1- 27 vites
2- Ön kilitlenebilir amortisör
3-V fren
4-L size kadro
5-600-750 arası fiyata bir bisiklet

Bu kriterlerde önerileriniz ne olabilir.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
600-700 kron xc 500 .Benim de kullandığım MTB dir.disk fren yoktur,olmasına gerek te yoktur tabii ciddi off-road yapmayacaksanız.Forumda MTB ile ilgili çok sayıda başlık var.Ben sadece küçük bir ışık tuttum.En güzeli Ankaradaysanız Delta bisiklet emek'te Levent,Güngörler bisiklette de Burak var.Derya Hoca'nın bir arkadaşıyım ,demeseniz bile sizinle yakından ilgilenirler.A dan Z ye istediğiniz her şeyi de sorarsınız.Bisikletleri de görmüş olursunuz.

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bu yollarda MTB kullanmanız gerekiyor denilemez. Tur bisikletleri ile de çok güzel geçebilirsiniz bu yollardan.
Fakat MTB ile daha rahat edersiniz.

• Beğen

tanerhosgor

Aktif Üye
Tepki
613
Bisiklet
Scott
büyük teker mtb alternatiflerine de bakabilirsiniz.
salcano nun iki 29er modeli var sitesinde.
ne kullandım ne gördüm ama ben de merak ediyorum.

http://pedalheadedm.com/news&productphotos/29-26.png

• Beğen

Samet Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
78
@Omer Disdis

bu verdiğiniz seçeneklere göre kesinlikle kron xc 1000 diyorum.bende yaklaşık 3 ay sonra kron alıcam.sizin seçeneklere bence en uygun bisiklet budur.tabii daha iyi bilen birilerine sormakta fayda var :)

• Beğen

özençekçen

Daimi Üye
Tepki
248
bu fiyat aralığında kron xc 1000 yada geotech ascent disc yada v brake moedellerine de bakmanızda fayda var diyorum acera donanım yerine en azından kullanım amacınıza uygun ve orta üst sınıf olan olan alivio fites sistemlerine sahip bisikletler.

• Beğen
Tepki
2
Arkadaşlar teşekkürler cevaplar için.Sanırım doğru tercih MTB olacak.Model bazında incelemelerimi yapıyorum.Belirlediğim modeller hakkında sizlerin teknik bilgilerinize ihtiyaç duyacağım.