Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eklemde ses problemi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında çirkin tarafından paylaşıldı.

1. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Uzun zamandır sağ dizimin ekleminde dizimi yukarı aşağı oynatınca kıtırtı şeklinde (efektine kurban olayım:D ) bir ses geliyor. Bir müddet triflex kullandım ama fayda etmedi. Elbette doktor bu işin adresi ama yaşamış bilen biri varsa ön bir paylaşım olarak çok memnun olurum.

2. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    yıllardır iki ayak bileğimden de o kıtırtılardan geliyor. hatta boş ve uzun bi koridorda yalnız yürürken tık tık tık sesleri duyuyorum her adım attığımda :D

alıştım onlarla yaşamaya :rolleyes:

nükleer kedi bunu beğendi.
  3. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benimde sağ dizimden geliyor kıtırtı sesi. Ağrı yok. Ağrı yoksa sorun olmadığını kendi doktorumdan duymuştum. Yalnız yine de emin olmak için mr ve film çektirmem gerektiğini söylemişti. Bir kere bir şey olmaz cevabını aldım ya Türk'e bir şey olmaz tezinden yola çıkarak 3 yıldır ihmal edip duruyorum. İhmal etmemek lazım aslında yoksa sonunda bisiklet sevdasından vazgeçmeye kadar varabilir sonuçları.

4. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    O bilekteki bende de var, yürürken çok hoş oluyor bazen:D

emreden bunu beğendi.
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Eğer ağrı yoksa sorun yoktur genel olarak. Tıkırtıların çıtırtıların nedeni (benim ve bir çok alternatif tıpçının teorisine göre) günümüz sağlıksız beslenmesinde gıdalardan alınan bir çok katkı, toksik, inorganik, asidik maddelerinin vücut tarafından atılamayan ve etkisiz hale getirilemeyen kısmının vücüdun bir çok yerinde birikmesi gibi eklemlerde de birikmesinden nedeni olmasıdır. Bu arada benim de bazen dizimde otorurken hareket ettirirken gırç gırç şeklinde ses geliyordu

6. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    özel msjın var

7. blackuo

blackuo Üye

Seviye:
    Aynı gırş gırş ses bende de oluyor, hatta elimi koyduğumda hafif bir titreşim hissediyorum dizimde, ama beslenmeden dolayı olduğunu hiç düşünmemiştim . :eek:

8. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim de geçen yaz sağ dizimde kıkırdak erimesi ve kas zedelenmesi olmuştu.
    Bir ay kadar fizik tedavi gördüm, bir kaç ayda bisiklete çok az bindim.
    Aynı sesi bende duyuyordum yağsız çalışan makineden gelen sese benziyor.
    Öncelikle bisikletinin sele ayarını kontrol etmende fayda var ve pedala doğru şekilde
    bastığından emin olmalısın.

9. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zaman zaman eklemlerimizde sağlık sorunları olmaksızın çıtırdı seslerini duymamız biz normal yaşayan insanlar için gayet doğal. Sonuçta eklemlerimiz şekli çocukluluğumuzdan gelen aktif sporcu yapısına sahip değil. Yataktan kalkınca, uzun otobüs yolculukarın sonunda, sinemanın çıkışında bu tür çıtırtıları hissedebiliriz. Biraz ısınma hareketleri ile bunlar geçer, geçmelide.

Eklem tıbbı denildiğinde ortopedik dalın başka bir uzmanlık sahasına giren çok geniş bir konu akla gelir. Öyle herkesin ben dahil şunlar şunlar varsa bu böyledir Hasancım diye uzaktan kimse tuttuturamaz rahatsızlığını.:D Ancak belli başlı ana konular üzerinde fikir verilebilir.

Hasancım bahsettiğin triflex bildiğim kadarı ile ilaç olarak değilde eklem içi yapılarımızın ihtiyacı olan bir çeşit karma vitaminleri içeren ek besin tableti olarak reçetesizde satılan bir ürün. Vucüd geliştirmeye giden bir arkadaşımın elinde görmüştümde sormuştum ne iş diye:rolleyes:

Sonuç olarak diz eklemi biz pedalşörler için can alıcı nokta. Bende bel fıtığı, sol omuz kapsül yırdığı ve sol avucumun içinde platin var. (ne düşüşlerden sonra:D ) Ama ne olursa olsun ve ne şartlar içinde olursa olsun diz eklemime bisiklet kullanırken bir sorun oluşsa o an turu kesiyorum. Yani dizde nerde tırıs orada tırak. Bu kadar önemli işte. Lütfen bir doktora git. Profesyonel yardım al. O çıtırdı oraya oturmasın. Daha çok yol var yahu pedallayacak.

nükleer kedi bunu beğendi.
  10. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    benim her iki omzumda da o ses var yukarı kaldırınca kaat kut sesler geliyo :D

11. Kemal Faruk Doğan

Kemal Faruk Doğan Kıdemli Üye

Seviye:
    yaşın kaç bilmiyorum ama benimde bir ses problemi var senin gibi hatta birazda ağrı oldu bazı dönemler doktorlar profenid kullandırdı ve bacagımı hoplamaktan zıplamaktan baskete binmekten uzak durmamı söylemişleri düzenli olarak kontorollere gidiyorum.kıkırdak oluşması olmuş olabilir bana denildiğine göre diz kapağını yada o bölgeyi besleyen damarlardan biri çalışmadığında olabiliyormuş yada kemik başlarında gelişime bağlı olarak bir büyüme olabilir. pek bir sorun olacağını sanmıyorum ama yinede bir doktora görünmelisin.

12. Serhan Yıldırım

Serhan Yıldırım Üye

Seviye:
    kendimi bildim bileli sağ ayak bileğim tak tuk öter. bahsedilen koridorda yürürken tak tuk sesleri bende de var. millet soruyor ne bu diye bilmem diyorum :D

13. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    benim iki dizimde ve sağ ayak bileğimde aynı sorun var , abartı derecede değil ama zaman zaman kıtır kıtır sesler geliyor .

14. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    eklemde ses problemi :D:D:D:D

sanki gidon hareket edince gevşek vidaları tahmin edememek ve bunu forumda biraz isyankar bir dille paylaşmak gibi olmuş:D güldüm vallaa :D

ama şaka bi yana bu tarz sesler (özellikle dizden gelen tıkırtılar) menüsküs veya lif zedelenmesi başlangıcı olabiliyormuş. dikkatli olmak lazım.

senin tendomlar yağsız kalmış zedelenmiş birader değişmesi lazım. 10 kaada yaparım bugün bırak yarın alırsın :D:D:D:D:D:D(sadece espri amaçlı yazdım bunu)

benimkide iş yav menüsküs zaten dizde olur :D

15. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Emre kardeş bence sen çirkinden önce bir dr görün..Çok güldüm kardeş..tşk ler yorumun için İyi forumlar..

16. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dizin çevresindeki kıkırdak doku spora ya yeni başlayınca ya da uzun süre ara verip yeniden başlayınca zedelenebiliyor, tabi düzenli spor bile yapan birinin ısınmadan kendine aniden ve aşırı yüklenmeside buna sebep olabilir.
    uzman ve ya doktor değilim. Profesyonel de demiyim de bisiklet sporunu düzenli ciddi olarak yapmaya başlayalı 6 ay oluyor. tabi öncesindede çok binerdim ama antrenman olarak değil. İlk 2 3 gün arka bölgem (anladınız siz) ve dizlerim çok ağrı yaptı. Baya bir korktum neden böyle oldu diye. Sonra ufak bir araştırma. Bulgularım ve sonuçlarım. PEdli taytla ilk sorunum halloldu. Dizleri zamana bıraktım. Kıkırdak dokunun çevresindeki kaslar geliştikçe ağrı azalır diye bir bilgi okudum, gerçektende yavaş yavaş bacaklarım güçlendi ağrı ve rahatsız edici gacırdamalar ve çıtırtılar geçti. Fakat ısınmadan pedala yüklenmemek ve hızlanmak için vitesi en ağıra getirip 4 5 pedal ıkınarak (hatta ayakta ) hızlanmaya çalışmak çok yanlış bir alışkanlık. "Yüksek kadans her derde deva imiş" yazısını okuyun hayatınız değişsin... http://bisikletforum.com/showthread.php?t=13391

Yanlışım varsa düzeltin ltf.

Saygılar.

sonEr´´ bunu beğendi.