Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekipman montajında bir bilene muhtaç olmak!!!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Değerli arkadaşlar, bisikletin ekipmanlarını sökmek ve yeniden takmak konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Hatta bu konuda video ile de desteklenmiş bir arşiv oluştursak çoğumuzun işine yarayacaktır diye düşünüyorum. Sevgili Ferhat' ın birkaç videosu vardı, bakım, onarım ile ilgili, bu tür videolar da olabilir.
    Neden böyle bir gereksinimim var, çünkü;
    Öncelikle tarifle iş olmuyor. Eğer bisiklet literatürüne hakim değilsek zaten bazı şeyleri anlamıyor bir de bu kelimelerin anlamını öğrenmekle uğraşıyoruz.
    İkincisi, bu konuda yardım edecek arkadaşlar her zaman müsait olamıyorlar. Bu durumda da sizin işiniz aksıyor.
    Çok meşakkatli ve güç bir iş olmadığını biliyorum, bazı noktalara kadar oldukça basit işlemler ancak bir noktadan sonra, hassasiyet gerektiren parçalarda ciddi anlamda yardıma ihtiyaç duyuluyor.
    Görsel olarak, aynakol (octalink veya hallowtech) nasıl sökülür, fren- vites sökümü ve montajı nasıl yapılır, ayarlar nasıl yapılır vb konularda kendi arşivlerinden ya da link olarak yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Eminim youtube gibi sitelerde de vardır bu tarz konular ama, malum sebeplerden bu özgürlüğümüz de kısıtlanmış durumda.

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tamamı Türkçe olan görüntülü bir anlatım arşivi cidden bir ihtiyaç. Bilen bilmeyen herkese faydalı olacaktır. Gönül ister ki bir bisiklet teknik servisinde çalışan ve ister istemez önüne bir sürü sebepten dolayı gelen ve değişim/bakım gereken parçalar bulunan bir arkadaş oturup tek tek anlatımını yapsın ve tek seferde paylaşsın. Ama ne kimse böyle meşakkatli bir işe girişir, ne de istese de müsait olabilir. Bu işi yapabilecek en uygun kişiler, düzenli iş zorunluluğu olmayan, hayatı bisiklet olan, teknolojiyi seven ve kullanmayı bilen, en önemlisi de paylaşım duygusu kendisinde olmazsa olmaz olan kişilerdir. Bu kişiler de bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az ne yazık ki...

3. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aslında bu tür kişiler var ama ben ve benim durumumda olanların şanssızlığı yaşadığım yerde olmamaları. Bir değerli arkadaşım var, kendisi aynı zamanda bisiklet mekanikeri ancak haftada bir gün izni var ve ben yardım isteyemiyorum. Normalde evime geldiği zaman yardımcı oluyor fakat para almıyor mahcup oluyorum. Çalıştığı yere gitsem 100 TL para isteyecek belki işyeri sahibi, o da haklı. Bir başka arkadaşım, farklı bir şehirden ama o da Mühendislik öğrencisi, yoğun ders çalışıyor, foruma dahi giremiyor. Forumdan çok değerli dostlarım var, ne zaman yardım istesem ellerinden geleni yapıyorlar ancak tarifle bir yere kadar. İş başa düşüyor bu durumda. Zamanım olsa, bu işin çıraklığını zevkle yapardım ama mesai dahilinde zaman da yok. Artık eksik bilgilerimizi tamamlayacağız bir şekilde, bu başlık da ben ve benim durumumda olanların bir yardım talebi olmuş olsun. İlgilenenlere teşekkürler tekrar.

4. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şuan elimde bisiklet olsa hiç üşenmez hemen video çekimine başlardım. Allah izin verirse en kısa zamanda alınca video çekimlerine başlarım.

MehmetAliB. ve Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  5. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bilgisini (link ya da kendi çekimi) paylaşıp yardımcı olabilecek arkadaşlar aranıyor :)

6. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Youtube yasak, o yasak, bu yasak! Isin kötü tarafi, göz nuru döküp yapilan izahatler okunmuyor ve kaale alinmiyor, video linkleri veriliyor, acip bakmaya üseniyorlar. Gecenlerde sele konusunda bilmem kacinci defa yorumlar yaptim, bu tip seyler iyi degildir... seklinde , hala o tip seyleri öneren insanlarin yorumlariyla karsilastim. Sanki bizleri yildirmaya calisiyorlar gibi! :) Bu konularda video linkleri hemen hemen her dilde var! Türkce tabii ki cok özel. :)
    Videolari anlayabilmek icin mutlaka yabanci dil gerekmez! Isteyen istedigi konuda video linki sorabilir, 2 dakika da bulup verebilirim. Am 2 gün sonra forumu arstirmadan ayni konuda yine link isterker diye cekiniyorum acikcasi!. Oturup kendimde video cekebilirim, ama sadece video cekmek icin bisikletlerimi dagitmaya niyetim yok! :(

MehmetAliB. ve Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  7. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bülent Abi teşekkürler yorumun için, haklısın da...bazen zaman o kadar kısıtlı oluyor ki, bu durumda mecburen biraz işgüzarlık oluyor. Tatilde olsak, bırak netten araştırmayı, karın tokluğuna bu işin çıraklığını yapacağım zevkle ama mesai dönemi oldukça zor.

8. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yeniden çekim yapmak bence pek gerekli olmayabilir. Youtube üzerinde bisikletle ilgili Gerçekten çok kaliteli çok emek verilmiş ayar, montaj vs uygulamaları öğretmeyi hedefleyen videolar var. Türkçe alt yazı eklemek yeterli olacaktır. Konuşmaları kelime kelime değil anlaşılır özet şeklinde yazmak bile yapılan işlemi öğrenmek için yeterli olur sanırım. Tamir montaj işlerini gerçekten de bilen bir kişinin çeviriyi yapması önemli . Genede Vakit ayırmak, uğraşmak kolay değil tabi.