Eh insaf. Eh esnaf. Aynakol değişim için 50 TL işçilik

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
bakımı kendin yapcan yalnız ince ayarları var vidaların tork miktarı emin olmadıgım ıcın bisikletciye taktırıyorum ancak bazen pişman oluyorum

Scudo

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
50 tl istemeyi bilen bisikletçi olur da işlem sırasında bisiklete hasar verirse onu da düzeltmesini bilecek. bana soracak olursanız bu tipler öyle bir durumda kesin çamura yatar.

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
Zaten o paranin icine o risk de dahildir diye ummaktayim. Normalde öyle cünkü.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Konuya ilk reklamı ben yapayım. İstanbul Bostancı civarında olanlar için bisikletsepeti.com
Serkan da Halil de iyi arkadaşlar. Onlardan al alma, işini makul fiyatla hallederler.

• Beğen
Tepkiler: BARTHEZ ve SerkanH

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kaan.Özçelik

serkan gerçekten sağlam bir arkadaş ...deltadan davutuda severim

dobrasam

Üye
Tepki
31
İsim
doğan
Bisiklet
Sedona
İstanbul Pendik de yaşıyorum internet üzerinden tamamen zevkime göre ayrı ayrı satın almış olduğum sedona yol bisikletimin montajı için 150 TL ödedim. çok Evet ama Pendik'te 2 adet bisikletçi var ikiside aynı rakamı verdi anlaşmış gibi bende pek tecrübeli olmadığım ve zamanım olmadığı için içim acıyarak verdim o 150 TL yi ama artık hiçbir şey satın almıyorum bu bisikletçi dükkanlarından herşey internet den spariş veriyorum batan batsın acımak yok

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Bende şöyle bi takıntı var: Benim olan bir mekanik eşyamı benimsemek için onunla uğraşmam, bakımını ve tamirini kendim yapmam gerekir. Yoksa "benim" diyemiyorum. Bilmediğim bir konu da olsa araştırırım, denerim ( bazıları kötü sonuçlansa da.) . İşte bende böyle bi manyağım

19tunahan93

Daimi Üye
Tepki
485
İsim
Tunahan
Bisiklet
Fuji
İşçilik 30€'nun altında yurtdışından getirtebiliyor muyuz ? :) :) :)

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
göbek ve ruble için gerekli aletlerim eksik onlarıda bir kaç aya tamamlıyacam. Bisikletçi ile tek muhattap olacağım konu jant akortu olur oda bence ayrı bir sanat istiyor :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@dodurgalı_06

Aynı takıntı bendede var, benim olan herhangi birşeyi kendim tamir etmeyi, bakımını kendim yapmayı seviyorum.

Daha bugüne kadar tamir, bakım hiçbir bisikletçiye gitmedim.
Kendi işimin ustası oldum, yanıla yanılada olsa bir şekilde kendim hallederim. :)

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@Godzilla

Aynen öyle hocam. Ben yine uğraşacağım parçayla hiç tanışmışlığım yoksa eski bianchimden söküp biraz inceliyorum, sonra tamir ediyorum. İşi biraz daha sağlama alıyorum. Deneme yanılmadansa daha iyidir. Tabii işin proflarının da parçayla bi ilk buluşması vardır. :)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ömer İlker kardeşim geçmiş olsun.
Mevsim dışı yada ölü sezon olunca sinek avlayan esnafımız, üstüne döviz kuru da yüklenince acısını senden çıkartmış olmalı.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kuzey Ege
Bonlar hep Amarihanın koyunları :D

• Beğen
Tepkiler: Tunafish ve Atasoy

clk

Aktif Üye
Tepki
362
Bisiklet
Mosso
Bu problem her sektörde geçerli. Maalesef ki ülkemizde ticari ahlak yok denecek kadar az. Buna yüzlerce örnek verilebilir. aklınıza gelebilecek her sektörde müşteriyi aldatmak, yalan söylemek, eksik yada arızalı ürün satmak, işini tam yapmamak vs. Herkes tutturabildiğine mantığına bir şeyler yapıyor. Denetim yok, yaptırım yok, ceza hiç yok.. Haberlere konu olan kusurlu üretim vs yapan falanca firmaların aldığı cezalar komik.

Evet emeğin bir karşılığı olmalı, hiç kimse hayrına iş yapmıyor. Ama o emeğin karşılığı adil olmalı. HAK yememeli.
Bana kalırsa bu ülkenin en büyük problemlerinden biri " HİÇ KİMSENİN İŞİNİ DÜZGÜN YAPMAMASI"

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mariokaldato
acayip acayip işler. big brother hep tepemizde.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben nasıl düşündüklerine akıl erdiremiyorum öylelerinin. Pazarlık yapanı kışkışlayan, yarım işe tam para alan, kazık fiyatlar koyanlar nasıl düşünüyor ? Bilmiyor mu, müşteri dükkn seçer nerenin hizmeti ilgisi iyiyse oraya gider. Üstelik ilerde kendi çevresini de alır getirir sana, onlarda keni çevrelerini derken bi bakmışın dükkan harıl harıl. Eskisi gibi dükkanda dizi izleyecek kadar boş olmuyor dükkan.

Ama sen ne yaptın ? Daha ilk adımdan şansını kaybettin ?

altughansinan

Aktif Üye
Tepki
327
İsim
Altuğhan Sinan Aydınoğlu
Bisiklet
Salcano
Bisikletimi toplarken bütün parçaları aldım, koliye doldurdum ve bi arkadaşımla beraber oturduk bisikletin başına. Orasını sök bunu tak bunu kes bunu yapıştır derken sadece ruble ve aynakol kaldı onları da malzeme eksikliği nedeniyle bisikletçiye götürdüm. Malum küçük yerde yaşıyoruz-Manisa/Salihli-seçenek çok yok. Adam aldı taktı bi de 20-30 lira gibi para aldı benden. Jantlar centerlock ben de ilk kez bu teknolojiyle karşılaşıyorum çok bi bilgim yok, elimizle sıkmıştık yine anahtar olmadığı için onları da sık dedim sıktım zaten daha fazla sıkılmaz bunlar vidalılar gibi olmaz dedi. Ben de önceden vidalı kullandığım için demek böyle bi fark oluyormuş diye düşündüm. Frenleri sıkıyorum ileri geri oynatıyorum bisikleti tık tık bi hareket var. Neyse böyleymiş deyip binmeye başladım. Sonra bi fırsat oldu aldım İzmir'de Doruk Bisiklet'e götürdüö bisikletimi. Yarın alırsın dediler abi şehir dışından geldim dönüyorum akşam yetişmez mi deyince yetiştiririz o zaman kardeşim deyip iki saat sonra gelip alın bisikletinizi dediler. Fren hidroliklerini doldurmuşlar, bütün ayarları yapılmış, maşa temizlenmiş, en önemlisi rotorlar sıkılmış. Yani sıkılabiliyormuş diğer herif beni keklemiş ayak üstü bunlar böyle diye. Üstelik bunların hepsine de 30 lira almışlardı. Yarım yamalak iş yapan da aynı parayı istiyor işini iş olarak görüp özenerek yapan da. Birine 30 lira zıkkım olsun öbürüne değil 30, 130 lira feda helal hoş olsun. Ne yazık ki piyasada usta görünümlü insanlar fazlasıyla var. Ne iş bilirler ne insanlık. İyilerle karşılaştırsın Allah ne diyelim.

Tepki
28
İsim
duran
Bisiklet
Carraro
bir Esnaf olarak söyleyeceğim şudurki o esnaf kardeşim 2 yanlış yapmış,
1)50 lira aşırı,fahiş fiyat çekmiş,normali en fazla 20 tl dir onun,müşteri ile olan yakınlığın gelme gitme sıklığı,samimiyetin fiyatı dahada aşşağıya çekme durumu oluşturabilir.
2)Aynakol için İnternetteki fiyatından çok fazla fahiş fiyat vermesi,hadi 20 tl fazla söylersin gel arkadaş uğraşma internet minternet felan,gel bak benden al,internetdeki para baronlarını zengin etme,esnafı kalkındır,zengini dahada zengin etme ülkenin hatta dünyanın en ciddi sorunu bu zaten,internetteki adamdan aldıktan sonra birdaha onunla muhatap olma şansın yok diyip,aynı fiyattan benden al 20 tl de benim el emeğim olsun dersin bak biz burada esnafız ayak altı,bi sorunun derdin olur her zaman gelir gidersin,yaptığım işede garanti veririm dersin,adam 20 tl için belki yolundan çevirebilirsin,ama o aynakol için verilen rakam extra fahiş olmuş,votkalı extra bira gibi,basketboldaki gibi double,double,futboldaki hathrick gibi yapmış :)
zaten Esnaf her türlü şartarın adamıdır,suya yazı yazan adamdır,lastik gibi uzayıp kısalan adamdır,kurt gibidir duruma göre bi dağa çıkar bi köye iner,kim nerede ne fiyat veriyor internet ve yurt dışı fiyatlarını ayakta kalması için bilmek zorundadır,bazen banada oluyor fiyat aldıktan sonra bak DURAN usta internette şu fiyatmış diyip şak diye cep telefonunu yüzüme yapıştırıyor o fiyatı görünce tamam kardeş o fiyattan verelim diyoruz.Çünkü başka bir şansımız yok yoksa internetten alacak.
artık internet denen bişey var,kara lokomotifler kalktı artık,yeni dünya düzenine ayak uydurmak gerekiyor,dünya globalleşti,küçüldü,bir tıkla ürün ayağına kadar geliyor,herkez kim nerede ne fiyat veriyor biliyor,bu sistemle bir esnafın rekabet etmesi için fiyat konusunda rekabete girmesi lazım o internet fiyatı ile kendi satış rakamını sıfırlaması yani aynı seviyede tutması lazım,internetteki adam işçilik el emeği ile kazanmıyor,kapitalizm ile para kazanıyor,para ile para kazanıyor,Esnafın bu şartlarda kılı kırk yarmak tabiri ile hareket etmesi gerekir,Esnaf zaten internet kullanmak zorunda bu devirde internetteki fiyatları bilmesi lazım,müşteri o fiyatı bilipte esnaf bilmiyorsa veya internet ne,nasıl birşey,yeniyormu diyorsa,o esnafın sonu yakındır.internetteki şirketler büyük trilyonluk şirketler,Onlarla rekabet edemessin,çünkü onların dükkan kirası yok,fatura derdi yok,Esnafın tek bir şansı var,ilgi,alaka,güleryüz,dürüstlük ve samimiyet ve sosyalleşme artık böyle esnaflar ayakta kalabilir.bunuda anca bilinçli,eğitimli,mantığı ile hareket eden sisteme ayak uydurmuş,entellektüel,sosyalleşen,araştıran,öğrenen esnafların yapacağı bir iş artık.
Esnaf kardeşim eğer bu yazımı okuyorsan yanlış yapmışsın,hata yapmışsın,hemen o davranışından,mentalitenden,huyundan,suyundan,düşüncenden 360 derece dönmelisin.Hatta o müşteriyi bulup özür bile dilemelisin,yapma böyle şeyler,bu gidişin sonu iflastır.Zaten diken üzerindeyiz,korkutma,kaçırma,Zaten internet fiyatını versende zarar etmiyorsunki,Memleketin şartları dipteyken,zengin daha çok zengin olup,fakir dahada fakirleşirken,işsizlik almış başını gitmişken,ülkenin hali perişanken,polisi askeri,hakimi,savcısı terörist çıkıyorken,dolar fırlamış,euro fırlamış,hayat pahalılığı zirvede,bu kadar hırsızlık,uğursuzluk binbir türlü musibet,terör belası varken,bombalar patlayıp kan gövdeyi götürüyorken,kim dost kim düşman karışmışken,bisiklet en son para harcanan lüx tüketim sınıfında iken birde sen böyle fiyat verirsen oturur bütün gün evlilik programları seyredersin,ve birgün o kepengi hiç açamassın.

serkant yakıt

Daimi Üye
Tepki
309
Bisiklet
Lapierre
valla ben Sarıyer' deki Mesut bisiklete en ufak işimde gidiyorum. ancak ufak tefek işlerde hiç bir şekilde para almıyor ve hatta bir ara parçayı internetten aldım taktı parada almadı. istese yok dicekte değilim. en son katlanır bisikletimin ayarlarını yapması için rica ettim. akşam 8 e kadarda beni bekledi sağolsun. sonra sohbet muhabbet halletti. 1 kuruşta para almadı. bazen paradan puldan daha kıymetli değerlerin olduğunu esnafımızda anlamalı.
benim bu arkadaşlarla öğle çok yüklü alışverişim vs. de olmadı.