Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Egzersizin zararları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cybernia tarafından paylaşıldı.

1. Cybernia

Cybernia Yeni Üye

Seviye:
    Bu bölümde fiziksel eforun hangi koşullarda insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini, yani egzersizin zararlı olduğu koşulları anlatmaya çalışacağız. Yapılan araştırmalarda, maksimal egzersizin, genç ve sağlıklı kişilerde herhangi zararı olmadığı bulgusuna rastlandı. Doğaldır, bunları söylerken temas sporlarının sonucunda ortaya çıkan yaralanmalardan bahsetmiyoruz. Sağlıklı, gençlerin dışındaki kişilerin egzersizinde bazı önlemler alınmalıdır. Orta yaşlı, sürekli sedanter(hareketsiz bir yaşam şekli, oturak hayatı) hayat yaşayan ve çoğunluğu şişman olan kişilerin jogging veya diğer egzersizleri yapmaya kalktıklarında öncelikle bir doktor kontrolundan geçmeli ve bir uzman tarafından verilecek program hafif egzersizle başlamalı ve tedricen egzersizin yükü arttırılmalıdır.

Özellikle miyokard infarktüsünün ardından yapılacak rehabilitasyonda hastalar için verilecek egzersizler dikkatli planlanmalı ve tıbbi kontrol altında uygulanmalıdır. Kalp dakika volümünde aynı artmayı gösteren bir işin kollar veya bacaklarla yapılmasında, kollarda kan basıncının daha fazla arttığı ortaya çıkmıştır. Bacaklarda yapılan işte daha büyük kas grubu çalışır, ama kollarda inaktif(aktif olmayan) kaslarda bir vazokontriksion(damarların daralması) oluşur. Ve kalp kanı bu daralmış damarlardan geçirmek için daha çok çalışmak zorunda kalır. Bu nedenle kollarda yapılan kürek çekme, kar küreme, ağır yük taşınması gibi ağır işler kondisyonu düşük olanlar, antrene olmayanlar ve kalp hastaları için zararlıdır.

Yukarıda görülen tehlikeler izometrik(kasların boyunun değişmediği kasılmalar) kas çalışmalarında da ortaya çıkar. Donald ve arkadaşları maksimal istemli kuvvetin %15’ ini geçen izometrik kasılmalara, yanıt olarak ortaya çıkan ve kan basıncını beklenmedik bir şekilde yükselten bir kardio-vasküler refleks olduğunu anlatırlar. Sonuç olarak, bu yazarlar kardio-vasküler hastalığa yakalanmış insanlar için izometrik egzersizlerin zararlarından bahsederler.

İzometrik kasılma, kas boyunun sabit kaldığı direncin arttığı kasılmadır. Yani duvar itme, kaldırılmayacak yükteki bir ağırlığı kaldırmaya çalışmak gibi.

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    76 'dan beri aktif bisiklet yaşamımda pek sağlık sorunu yaşamadım hastane yüzü görmedim desem doğru olur, hastaneye çek-up için giderim a-dan z ye kontrol yaptırırım,genç yaşımdan bu yaşıma kadar beslenme en önemli konumum olmuştur,tim noakes 'i yakın mercek altına aldım kendisi maratoncu 10 yıl karbonhidrat yüzde 70 yükleniyor ve 10 yıl sonra kilo almaya başlıyor ve eğim yukarı koşamıyor kesiliyor çünki kilo fazla var,ve yüzde 70 karbonhidratı keserek yüzde 70 yağa dönüyor ve yüzde 10 karbonhidrat yükleniyor ve yüzde 20 protein, peki tim dostumuzun metabolizması yavaşmı çalışıyor yoksa hızlımı,bu konuda bilgi yok, benim metabolizma babama çekmiş olduğu için babam iki adım yürüse yakar idi, o kadar yemek yer idi sporda yapmaz idi ama kilo alamaz idi çokta zayıf değil idi 1.82 boyda idi, bazı metabolizmalar yedikçe şişerde şişer yaşamlarında sporda yoksa aynen obezite olurlar, bu ağza dikkat edeceğiz.treynır üzerinde spor salonunda bir çalışma yapmış idim eğim 15 'e ayarladım kalbim çok yavaş atıyor idi ,bu bence önemli tabi bazılarının kalbi dehşet atar nefes nefese kalırda bende böyle bi durum asla olmadı 99 km üzerine 16 km eğim çıkar iken öyle acaip hızlı atmadı kalbim bu bence avantaj. 50 km eğimli güzergahta durmadan pek çok kez bastım kalp sorunu asla yaşamadım ,bunda senelerin bir birikimi olmuş olabilir nitekim lakabı 56 feridun olan feridun tezbaşaran eski bisiklet prosudur 60 ların ,benden 7 yaş büyüktür ama onu asla düz yolda yakalayamam ve hatta eğimde bile bunun nedeni yıllarca 56 ayna kol çevirmiş bi insanın kas gücü herhalde dehşet olur ,birikim meselesi..

mavinehir ve Edip Dinçer bunu beğendi.