Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Egzersiz Alerjisi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında FatihC. tarafından paylaşıldı.

1. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

3 yıldır bisiklet sporu yapıyorum, sadece geçen yıl ara vermiştim sorunlarımdan dolayı, bu yıl şubat ayında tekrardan spora başladım, spora başlamam ile birlikte ara ara vücudumda kabarmalar oluşuyordu, ilk başlarda mevsimsel olarak düşünsem de 3 gün önce neredeyse ölümle sonuçlanacak şekilde ataklar geçirdim (vücudumun her yerinde kabarmalar, yüzde şişme, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme ve kusma) Bugün yapılan kontrollerimde doktorum egzersiz alerjimin olabileceğini, sporun var olan alerjini tetikleyebileceğini söyledi. 15 gün boyunca bisiklete binmemeliymişim. Kan sonuçlarına göre kesin tehşis konulacakmış.

Bu bahsettiğim sorunu aramızda yaşayan arkadaş var mı ? Varsa tedavisi nasıl yürümektedir.

2. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İlk defa duyuyorum araştırmak öğrenmek lazım. Sonuçlar çıktığında geri dönüş yaparsanız seviniriz.

FatihC. bunu beğendi.
  3. MeTaLioNs

MeTaLioNs Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Egzersiz alerjisi diye bir şey ilk kez duyuyorum. Demek ki varmış :(

FatihC. bunu beğendi.
  4. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @M.Burak KARADAĞ @MeTaLioNs

Son 1 yılda spor yapmasam da arada sırada alerji oluyordum. Özellikle az da olsa ( 1 - 2 Bira gibi) alkol aldığımın hemen ardından alerji tepkimesi başlayıp sona eriyordu. Bisiklete binmeye başladıktan sonra belirli belirsiz aralıklarla alerji olmaya devam ettim. Son geçirdiğim alerji tepkimesi oldukça şiddetli olmakla birlikte göz kararması, bayılma hissi, bulantı gibi sorunlar yaşamama sebep oldu. Doktorun demesine göre o an orada bayılsaymışım alerji sebebiyle bogazların şişmesi ve nefessiz kalma sebebiyle ölme riskim çok büyükmüş.
    Bende mevsimsel olmayıp bir şeye alerjim var, bu gıda, toz gibi şeylerden olabilir. Malesef bu alerjiyi spor tetikliyor. Doktor şu ande andrenalin iğnesi verdi, aynı olayı tekrar yaşarsam bu iğneyi kendi kendime yapacağım, bu bir çözüm değil sadece olay anında bayılmamak için bana zaman kazandırması için.

Alerji ile ilgili makale linkini aşağıda veriyorum.
    Egzersiz Alerjisi Belirtileri! | Medikal Tedavi

5. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Soğuğa yada kendi terine allerjisi olan duydumda haraket ettiği için allerji pek duymadım ama yine haraketle birlikte toz, laktik asit, endorfin yada başka açığa çıkan bir hormona allerji olabilirsin. Ama artık biraz tuzlu olmakla birlikte kan gönderiyorsun sana özel aşı yapıp gönderiyorlar Çözümü olmayan allerji yok gibi.

FatihC. bunu beğendi.
  6. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    geçmiş olsun.. umarım tedavi olumlu geçer.

FatihC. bunu beğendi.
  7. caner1405

caner1405 Aktif Üye

Adı:
    caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletle gezdiğin bölgelerdeki tozlara karşıda alerjin olabilir. Sürekli aynı rotada mı sürüyorsunuz?

8. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Zekeriya Çab bey, 6 tüp kan aldılar, 1 ay inceleme yapıp net bir şey söyleyebiliriz dediler. Zaten bir tek spor yaptığımda olmuyor olay, dediğim gibi alkol alımında bile başlıyor hemen alerji, sanırım vücut bir şeye dirençsiz ve kendini korumaya alıyor, alkol, spor gibi vücudu yorgun düşürdüğünde bu tepkime başlıyor.

@İbrahim Akgül bey teşekkür ederim.