Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Egomuz yeteneğimizden büyük mü?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Darth Sirrus tarafından paylaşıldı.

1. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba,

Birazdan okuyacağınız yazı öncelikle benim kendi kendime karşı bir sorgulama niteliği taşımaktadır.'' profesyonel yarışçıları ayrı tutuyorum''

Uzun süredir foruma girmiyordum. Biraz yazılanları, çizilenleri, istenenleri, projeleri okudum baktım. Aslında pek değişen bir şey yok. Değişmeyen tek şey daha fazlasını istiyor oluşumuz. Tamamen xtr setler , dura ace setler, fox maşalar, karbon kadrolar.

Evet çok güzel, çok şık görünüyorlar. Sonuçta öyle olmaları da gerekiyor o kadar para karşılığında ne vadettiği çok önemli. İşin hafiflik ve dayanıklılık kısmı da var tabi ki fakat kullanıcı genelinde bitmek tükenmek bilmeyen bir yükseltme çabası görüyorum.

Peki asıl soru şu. Buna gerçekten ihtiyacın var mı? Mutlaka iyi parçalarla toplanmış bir bütünün vermiş olduğu deneyim daha fazladır ama sen bu farkı gerçekten hissedebiliyor musun ya da daha farklı bir açıdan yaklaşırsak sen bu donanımda bir bisikleti hak ediyor musun? (ekonomik güç değil, yetenek olarak) yoksa iş sadece kırmızıyla siyahın uyumunu sevmenden xo armasını, xtr'nin yazı karakterlerini sevmenden ibaret mi? Bu donanımı hakkıyla kaç kez kullanacaksın? Yoksa olaya koleksiyoner mantığıyla mı yaklaşıyorsun.

Bisikletin halı üzerinde parçalara ayrılmış vaziyette yeni parçalarını beklerken, yağmurda çamurda yıllardır aynı ucuz bisikletine binen kilometrelerce yol yapmış tamir etmekten tamirci olmuş bir kullanıcıdan daha iyi bisikletçi olarak mı hissediyorsun kendini.

Altus donanımı beğenmiyorsun fakat xt yi eskitecek kadar dağ gezip pedal çeviriyor musun ya da tamamı ultegra olan bir yarış bisikleti ile nispeten dik rampaları dakikalar boyunca tırmanıp arkasından gelen eğimli yolu adeta yutarcasına yol yapabiliyor musun?

Sonuç olarak egomuz yeteneğimizden büyük mü?

kobalamin, necatidur, Hrii3y ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. tuna ünüvar

tuna ünüvar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bravo hocam her cümlenize katılıyorum.

Engin er. ve Deniz bunu beğendi.
  3. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Deniz bunu beğendi.
  4. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Dediklerinizde tamamen haklısınız.Ancak her şeyin ihtiyaç olmasına gerek yok.Neden yaptın dendiği zaman ihtiyacım vardı yerine canım istedi, beni mutlu etti diyorsanız tamamdır.Boşa mal canın yongası denmiyor sonuçta.Umarım nasip olur da full super record eps + bora ultra two'lu bi C60ım olur.Ihtiyacım var mı? Yoo hiç yok.Ama alırsam mutlu olacağım daha sonuçta.Period.Bence bu yeterli bir sebep olmalı sizin için de.

Darth Sirrus ve Yağız Gökmen bunu beğendi.
  5. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Her seyin ihtiyac olmasi tabi ki gerekmiyor. :) Fakat mutluluklarimizin onune bu sekilde hedefler koymak bana garip geliyor. Daha yenisi daha iyisi surekli olacak ve biz oltayla yakalanan baliklar gibi hareket ediyoruz. Maksat harcama kismak degil bisiklete bu kadar yatirim yapmak yerine kendin icin neler yapiyorsun. Her seyi tum kaliteyi ekipamdan beklemekten bahsediyorum daha iyi fren yapmaya calisiyor muyuz daha iyi viraj aliyor muyuz daha uzun sure ayni tempoda gidebiliyor muyuz. Yani benim demek istedigim elimizdeki bisikletin bize yetmedigini gercekten hissediyorsak o ayri ama ya aslinda biz daha o bisiklete yetemiyorsak.

Dedigim gibi bu elestirel yazi oncelikle kendime yonelik ama genele de hitap ettigi kanisindayim :)

I am the Uptown R. bunu beğendi.
  6. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Kendimden örnek vereyim. Yol bisikletine sora sistemle başladım, bisikleti sattım 105 setli aldım ve sattım. Yeniden yol bisikleti alma ihtiyacı duydum araştırırken, firmalarla görüşürken, sanki pro. Yarışçı edalarıyla ultegra olsun, en kötü 105 derken, kendimi tiagra donanımlı bir bisikletin üzerinde buldum ve bu pazar günü güzel güzel vakit geçirdik kendisiyle. Tabi bol bol düşünme fırsatı doğdu. 105 ve tiagra arasındaki farkı anlamaya çalıştım ama yok olmadı anlayamadım. 105 vites geçişleri çok güzeldi evet ama tiagrada öyle? 105 çok sessizdi evet doğruda gğzel kardeşim tiagrada sessiz? Vs. Vs. Dene babam dene, hiç bir sorunla karşılaşmadım. Tek farkettiğim frenler idi, 105 çok daha iyiydi.
    Benim gibi ileri amatör düzeyde kullanıcılar için inananın geçtim tiagrayı sora bile çok çok yeterli ama işte nefis bu istiyorda istiyor.

Darth Sirrus ve I am the Uptown R. bunu beğendi.
  7. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Mesela siz ful 105 yerine sadece 105 fren alsaniz gayet mutlu rahat olacaksiniz demekki gitmekle ilgili sikinti yok durmakla ilgili var :)

8. Morningstar

Morningstar Forum Demirbaşı

Adı:
    Oğuz T.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @ibrahim artun Bisikletin halı üzerinde parçalara ayrılmış vaziyette yeni parçalarını beklerken, yağmurda çamurda yıllardır aynı ucuz bisikletine binen kilometrelerce yol yapmış tamir etmekten tamirci olmuş bir kullanıcıdan daha iyi bisikletçi olarak mı hissediyorsun kendini. (Yazınıza ithafen ben bu sınıfdayım şöyle beni mutlu eden bisiklet beni mutlu eder gerek yok tiagralara,xtr'lara ama insanoğlu işte yaradılış. kendimi seviyorum ama!! ahh o egolar ,egolar ama sonunda olur legolar):D:D:D

Son düzenleme: 2 Şubat 2016
  9. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Konuyu biraz dağıtıyor gibiysem özür dilerim. Dövüş sanatları Sifum bana hep, "egon boyundan büyük olmasın" derdi. Ben de eğitimlerim boyunca (dayak yiye yiye) tevazuyu öğrendim sanırım. Deorede güzel, xt de, xtr de,zee de, saint de. Parası/ Gücü olan alsın ama cidden pro değilseniz bu işten bir para kazanmıyorsanız, kısa ömürlü/yüksek performanslı yarış setlerine para gömmeyin. Fakir bir bebeye bisiklet/laptop alın, benim elimden tamir geliyor 6000 konutluk oturduğum sitede belki ücretsiz 100 laptop 100 de bisiklet tamir/upgrade ettim. Kuzenle afrikada bir su kuyusu açtırma niyetimiz var. Git açtır gel 12.000 usd olacak yaklaşık. Dünyada insanlığa bir şekilde maddi/manevi yardımcı olun.Sokaktan eve bir kedi/ köpek alın, hayat kurtarın. Forumda Kullanmadığımız ürünleri ücretsiz olarak ihtiyacı olanlara verelim konusuna katkı yapın. Yol setlerinden hiç anlamam ultegra vs. Ama onları her zaman alırsınız. Sevgiyle, tevazuyla, insanca "gerçekten ihtiyacı" olanlara yardım edelim. Hepinize saygılar iyi geceler.

Dedekorkut bunu beğendi.
    Son düzenleme: 3 Şubat 2016