Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eğimölçer yapmayı denediniz mi?

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Erhan1 tarafından paylaşıldı.

1. Erhan1

Erhan1 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Pratik olarak eğimölçer bir cihaz yapılabilir mi?Küçük boyutlu Su terazisini kadro ya da gidona sabitleyerek denemiştim ancak sadece yaklaşık fikir alınabiliyor(4-5 farklı kademe)Geçenlerde buna çok benzer bir ürün incelemesi buldum,içindeki sıvı suya göre daha yoğun kıvamlı olduğu belirtilmiş 20+ 20- dereceleri gösteriyor.

http://bikemag.com/gear/021705_inclino/
    Buna benzer pratik bir yöntem deneyen varsa paylaşım yapın lütfen.

lindemann bunu beğendi.
  2. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    aslında güzel bişey insan yoldaki eğimi görünce hangi eğimdeki yolu hangi performansta çıktığını anlayabilir

3. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    klinometreli (eğim ölçer) bir pusula'yı yere paralel bisikletinize monte ederseniz yokus cıkarken egimi verecektir. ama pusula içindeki sıvı titreşimden etkilenebilecegi için olumsuz sonucta verebilir.
    bir baska sorun da pusulayı baglayacagınız yer olacaktır. gittiğiniz yone dogru bakması gerekecegi için gidona tutturamazsınız. gidon bogazında da yere paralel oldugu surece calışır. en makbul yer toptube düz ise oraya sabitlemek ama onda da okuma sorunu olacaktır.

paraya kıyıp suunto markalı bike pod almak gerekebilir onların yanlış hatırlamıyorsam oyle bir cihazları mevcuttu

4. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bu konu hakkında calışmalar yapıcam bi urun cıkartabilirsem fotoları yayınlarım burada

5. Erhan1

Erhan1 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba, bahsettiğiniz eğimölçerli pusula hangisidir,ve nerede bulabiliriz acaba?
    Benim bildiğim polar cs400 de bu özellik var, tabi eğime göre performans karşılaştırması yapma imkanı da var,ancak benim bahsettiğim pratik ve ucuz yoldan bize fikir verebilecek bir araç tasarlamak,Mesela basit bir su terazisine (keskin bir bıçakla iz yaparak) ortalayarak - 15 + 15 derece izler işaretlenir.
    İçindeki sıvının yoğun kıvamlı bir maddeyle değiştirilmesiyle de ( sözgelimi makine yağı,bal vb bir madde) pratik bir araç elde edilebilir.

6. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    silva expedition 15

7. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:

silindirik su terazisi ile böyle bir şey yapmak benimde aklıma gelmişti, fotoğraf makinesi, videokamera üçayaklarında kullanılan dairesel teraziler var bunlarda denenebilir. tabi bisiklet yanlara yattıkça sapıtacaktır sanıyorum

silindirik terazi ile daha iyi ölçüm yapmak için gidona dik değil pararel koyup, içindeki sıvı biraz eksiltip (amaç hava kabarcığının boyutunu büyütüp sağa sola kayması azaltmak) silindire boylamasına çizgiler çizip kullanılabilir, tabi kadran dar olacağından yine birkaç kademe ölçüm yapılabilir.

8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aslanda bir arkadaşta eğim ölçerli km saati vardı (vdo muydu neydi markası) Gerçekte sadece sabit maşalı ve tekerlek esnekliği fazla olmayan bir bisiklete takılmalı sanıyorum başarılı olması açısından. Benim de geçen gün aklıma geldi (hepimiz aynı şeyi mi düşünmüşüz ne :) ) su terazisini söküp kadorunun üstünde kalibre edip sabitlemek, aslında işe yararsa çok ucuz bir çözüm olabilir, onun dışında polar saatim bilgisayarda kazanan irtifayı falan grafiksel olarak gösterdiğinden evde offline olarak hesaplayabilirim eğimi sanıyorum...

9. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Verimli olurmu bilmiyorum ama şu yöntemle yapılabilir;

Şeffaf bir hortum gidon çevresi uzunluğunda kesilir.
    Bu boruya uygun, içine geçebilecek plastik kısa bir boru daha kesilir.
    Kesilen şeffaf hortum bu kısa parça ile bilezik haline getirilir.
    Gidon üzerinede ölçü kontrol edilir.
    Renklendirilmiş bir su hazırlanır.
    Hazırladığımız bileziğimiz bu renkli suyun içinde doldurulup iri bir hava kabarcığı kalacak şekilde kapatılır.
    Dışı kuruduktan sonra plastik yapıştırıcı yada daha iyisi silikon aracılığı ile sızdırmaz yapılır.
    Gidona monte edilir (tabi halka olduğundan vites ve fren kolunu sökmek lazım)
    Sabitledikte sonra düz bir yerde sıfır noktası işaretlenir
    Ölçebileceğimiz bir merdiven kullanılarak (tanjantını bilmek yeter) her iki yönde eğim işaretlenir.

Çalışır mı bilmem, ama en ucuza bu yapılır.
    İçindeki sıvı için araştırma yapmak lazım sudan daha elverişli sıvılar vardır elbet.

10. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Süper birsey ya. Cok da yararli ayni zamanda. Eger TR de böyle bir cihaz var ise, paraya kiyip mutlaka alirim. Hemen bir arastirma yapayim ben. Almanya"da var ise siparis edecegim. Arastirmamim sonuclarini buradan duyuracagim...

11. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Hemen aklima birkac soru geldi : Acaba Delta veya Erdoganlar`da var midir ?
    Bunun dijitial olani bulunur mu acaba ?

12. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
  13. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    almanyada olması lazım,çünkü bunu yapanlar da almanlar.tel numarası bu 970.282.1880 ulaşabilirsen bi siparişte benden olur ama öncelikle fiyat önemli kolay gelsin;)

14. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Hocam nerenin numarasi bu ? web adresi var mi, ön inceleme yapmak icin ?

selamlar..

15. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    web adresini tounela arkadaşımız konunun ilk mesajında verdi sanırım dikkatli okumuorsun konuyu.

16. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Su an Ablam Almanya`da. Maillesiyorum. Talimat verdim, eger bulursa bana getirecek. Önce bir fiyat tespiti yapalim, Uygun olursa sizlere de birkac tane getirtebilirim. Siparis icin lütfen siraya girelim :D
    Tam olarak Almanya`da nerede bulunur, ne tür dükkanlarda (bisikletcilerde?) bilen var ise, lütfen insanlik namina söylesin. Aratmasin bizi....

17. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Sevgili Elman,

o sayfaya girdim, inceledim... lakin;
    1. Almanya`ya ait bir web sitesi degil, .de ile degil .com ile bitiyor.
    2. verdigin tel no yine Almanya"ya ait degil. Ingiltere midir, USA midir nedir bilmiyom.

Selamlar:in:

18. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Elbette güzel bir araç. Hevesinizi krmak istemem ama şunu da eklemeliyim, belli bir süre sonra bir bakışta yaklaşık eğimi tahmin edebiliyorsunuz. Hızınızı, nabzınızı, kadansı, eğimi, herşeyi tahmin edebiliyorsunuz. Bir süre sonra bu göstergelerin hesi "yalan" oluyor.

Elman TEMEL bunu beğendi.
  19. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Konu ile ilgili somut bir cihaz bulan var mi ?