Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eğim hesapları

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Yılmaz Uyar tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    Eğim antremanları önemli, bu nedenle eğimi doğru hesaplamak ve antreman verilerini doğru değerlendirmek gerekir. Antreman yaptığınız rotada anlık %15, hatta %20 olabilir. Fakat sadece yolun çok ufak bir bölümünü kapsar (belki birkaç metre) ve genel ölçüde baz alınmaz. Yol durumu genel ortalaması esas ölçüdür.

Görülen 2 nokta arasındaki eğim ölçüsü ile gidelen yolun ve mesafenin eğim ölçüsü farklıdır.

Bunu değerlendirmek için soru ile örnekleme yapalım.

A.noktasından B.noktasına yükselti farkı 1.500 metre ve aradaki mesafe 5 km.

Soru 1.
    A-B iki nokta arasındaki eğim yüzde kaçtır?

Soru 2.
    A.noktası ile B.noktası arasındaki bisiklet yolu mesafesi 12 km.
    A-B arasındaki bisiklet yolu eğim yüzde kaçtır?

egimkroki.gif

Furkan TK bunu beğendi.
  2. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    Uuvv!!??
    Tabii eğim hesapla sorusuna bu kadar ilgi beklemiyordum, bu nedenle ödülü; güzel eğimlere sahip Adriana ve Miranda arasında paylaştırmaya karar verdim.

Şimdi yeni nesile 6X9=? nedir diye sorsan 20 saniye panik atak oluşur. Çarpım tablosunu akıllı telefondan hesaplıyan var. Hal böyle olunca, ben de böyle soru ile ne yapmak istiyorum... Galiba saf tarafıma denk gelmiş :)

Eğer soruyu Adriana dağlarının en güzel antreman eğimleri neresi, yada Miranda'nın antreman yapılası eğimleri neresi diye sorsam, ilgi bambaşka yerlere gider!!!.

Soru 1 cevap: %30
    Soru 2 cevap: %12.5

Bu konudaki amaç digital veri kaynaklarında baz alınan eğim ile bisikletle gidilen yolun eğim farkını örneklemek idi. Benim ailenin deyimiyle; böyle kafa ütüleyen, matematiksel işlere niye kurcalıyon baba, sen zincirim paslandı ne yapayım diye sor?

MehmetAliB. bunu beğendi.
  3. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bisikletle %8 egimli yolda cikmaz mi? Duz hesap tanjant degil mi

1. cevapda hemfikirim