Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ege sahilleri ve bisiklet seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında oğuzhan asıllıoğlu tarafından paylaşıldı.

1. oğuzhan asıllıoğlu

oğuzhan asıllıoğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar bisiklet konusunda yeni sayılırım, küçüklüğümden beri bisiklete severek binerim ancak hiç şimdi anlatıcağım çapta bi hayalim olmamıştı. 3-4 arkadaşımla beraber ege sahillerinde 200-300 kmlik bir tur planlıyoruz zamanımız bol dinlene dinlene günde 1-2 saatlik turlarla gezmeyi planlıyoruz.Sizden ricam çeşitli rotalar önerebilir misiniz? Ayrıca 8-9 yaşında bir bisan bisikletim var özelliklerini bilmiyorum, bisikletin çokca bir önemi varmı acaba fazla para harcamak istemiyorum eğer gerekliyse çok pahalı olmayacak şekilde ne önerebilirsiniz

2. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Genç aramıza Hoş geldin.Nasıl bir Bisiklet (Dağ,Tur) düşünüyorsun ve kaç liralık bir bütçe ile bisiklet almak istiyorsun.Tabiki yeni bir bisiklet imkan meselesi, bisikletini görmüş değilim,üstteki belirttiğim konuyu dikkate alarak arkadaşlar yardımcı olacaktır..Şimdiden Hayırlı Turlar...

oğuzhan asıllıoğlu bunu beğendi.
  3. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    açıkası çok büyük bir bütçem yok 200-300 civari düşünüyorum maximum 500liraya çıkabilirim ama zor. Dağ bisikleti ile tur bisikleti arasındaki farkı bilmiyorum açıkçası yazımda belirttiğim gibi uzun bir yol planlıyorum her zaman asfalt yolda da gitmem diye düşünüyorum ne almam gerektiğini siz söylerseniz memnun olurum.Benim bisikletim yıllar önce türkiye gaztesinin verdiği bisan bisiklet belki bilirsiniz.internetten fotosunu buldum

4. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    sedona 301 bulup alabilirsin peşin 500 lira civarına aşağısını tavsiye etmem.

5. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bilmediğimden soruyorum bisikletler arasında ne fark oluyorki biz o bisikleti seçelim?ayrıca dağ mı tur bisikleti öneriyorsunuz.sedona tur bisikleti sanırım

6. Murat.T

Murat.T Yeni Üye

Seviye:
    Tamamen subjektif bir konu ama bence bu 200-300 km.lik turu elindeki bisikletle yap. Ufak bir bakımla yola çıkabilirsin. Bu tur seni sararsa zaten tekrar ve daha uzunlarını yapmak isteyeceksin. Baktın dahasını istiyorsun o zaman yeni bisiklet bakarsın :)

7. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ok. teşekkürler bisikleti iyi bi bakımdan geçirip yola çıkıyım ozaman :)

8. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    mrb,öncelikle şuan sendeki bisikletin nasıl birşey olduğunu iyi biliyorum,yani kalite anlamında çok düşük,konforsuz,seni bisikletten soğutur da diyebilirim,tabi bunları söylerken uzun tura çıkacağını bildiğim için söylüyorum,yoksa şehir içinde kullanacaksan o başka..ancak uzun yolda sana daha hafif daha sağlam daha kaliteli bir bisiklet gerekir,frenleri pedalları,selesi,gidonu,jantları vb. bunlar uzun mesafelerde önemi artan donanımlar,,,500 tl ye çıkabileceğini yazmışsın ancak o miktar sana tur bisikleti almanda yetmeyecektir,moralin bozulmasın biraz daha sabret bütçeni yukarı çek..sevgiler...!

9. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    hmm öyle mi kafam karıştı açıkçası şimdi.yeni bir bisiklet almak yerine sele vs benzeri donanımları yenilemeyi düşünüyordum açıkçası

10. bülent samsunlu

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    kafan karışması,300 km'lik tura o bisikletle çıkılmaz,şehirlerarası biryere giderken bile bindiğimiz otobüsün modeline bakıyoruz,seni üstünde götürecek bisiklet nasıl olmalı..!bu bisikletle tura çıkarsın birdaha uzun tura çıkacağını tahmin etmiyorum,çünkü zaten bir nevi eziyet olacaktır,bütçen çok elverişli değilse 2. el daha yüksek bir modek bak derim..

11. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    peki dağ bisikleti mi tur bisikletimi buna nasıl karar vericem uzun bir yolculuk sonuçta sürekli düzgün yollardan gidemeyebilirim

12. bülent samsunlu

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    şöyle düşün % olarak,yani yolun ne kadarı arazi ne kadarı asfalt veya stabilize...bana göre tur bisikleti almalısın...

13. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    açıkçası bu olayı sürekli hale getirecekmiyim bilmiyorum 1ay kullanacağım bir bisiket için bu kadar para vermek de istemiyorum

14. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence biraz para verip iyi bir bisikletle rahatça gezmek. Sonuçta dönüşte bisikleti artık kullanmayacaksan satabilirsin.

15. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bisiklet kiralama gibi bir sistem varmı acaba

16. Elif Şengül

Elif Şengül Yeni Üye

Seviye:
    2012 yazında iki kişi izmirden kuşadasına kadar sürdük. İkimizin bisikleti de dağ bisikletiydi. Bir yol bisikleti kadar hızlı yol aldırmadılar elbette ama biz zaten tatil amaçlı gittik. Yavaş yavaş, bazen günde 30 bazen günde 60-70 km yaptık. Siz de tatil amaçlı gidecekseniz dağ bisikleti tavsiye ederim. Oldukça konforlu. Fakat bu şekilde uzun bir yola eski ve seni yolda bırakma ihtimali olan bir bisikletle çıkmanı tavsiye etmiyorum. Arkadaşımın tekeri şansımıza tam Kuşadasına vardığımızda patladı. 10 - 15 km önce patlasa değiştirir yamardık belki ama keyfimizi kaçırırdı o yorgunlukla :)
    İkinci el bir dağ bisikleti bulabilirsin uygun fiyata. Biz de yola çıkarken çok acemiydik, forumları çok kurcaladık. Merak ettiğin, soracağın birşey olursa seve seve cevaplarım :)

17. oğuzhan asıllıoğlu

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bizimde sizin durumunuza benzer bir durumumuz var sanıırm bizde acemiyiz sadece biraz daha uzun bir tur planlıyoruz şu an ne alacağımı bilmiyorum biraz daha düşünmem lazım açıkçası farklı yorumlar geldi

18. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Kesinlikle dağ bisikleti tavsiye etmiyorum. Uzun zaman dağ bisikleti kullandıktan sonra tur bisikletine geçince aradaki farkı çok net gördüm. Şimdi arada arkadaşların mtbsine binince mtblerin ne kadar hantal kaldığını çok net görüyorum. Benim anlayamadığım nokta, elindeki bisiklet ile 2-3 tur yap eğer seversen yenisini alırsın sözüdür. Arkadaş, zaten turu keyifli yapan altındaki bisiklettir. O bisikletle yolda lastiğin patlasa jantı sökmesi bir dert takması bir dert. 2 tarafta 15 anahtarı tak sök takarken aradaki mesafeyi iyi ayarla gerçekten adamı bisikletten soğutur. Ayrıca bisiklet üzerindeki oturuş pozisyonunda çok önemli. Mtb ile tur bisikleti arasındaki fark sadece jantlar ve lastikler değil. Tur bisikleti konfora yöneliktir. Araziye girmeyi planlıyorsan ( kastım stabilize yollar değil ) amartisörlü bir tur bisikleti eğer asfalt ve stabilize yollarda kullanacaksan düz maşalı bir tur bisikleti almanı tavsiye ederim. 500 lirayı kesinlikle geçemem diyorsanız sedona 301, bütçemi yükseltebilirim diyorsanız sedona 321 alın derim. Bu bisikletle tura çıkayım demeyin sakın, bu arada masraf da yapmayın zarar edersiniz. En azından bi sedona 321 alsanız istediğinizde minimum zararla elden çıkarmak mümkündür.

19. egetamay

egetamay Yeni Üye

Seviye:
    Samet Bey'e katılıyorum...

İlk önce bir tur bisikletinin "size olacak" ayrıcalıklarını yazayım...
    Tur bisikletlerinin dağ bisikletlerine nazaran daha ince lastikleri vardır.
    Örnek:
    http://www.aktifpedal.com/bisiklet-...700c-dis-lastik/borough-xc-sport#.UQEuaB3omSo

Ha o lastikler ile araziye giremem diyorsanız kesinlikle hayır.
    O lastikler ile DH (Downhill) yapamazsınız ama çok rahat XC (Cross Country) yapabilirsiniz.
    Ayrıca tur bisikletlerinin jantları "çoğunlukla" 700c yani 28" olur bu da size yokuş çıkarken avantaj sağlayacaktır.

Modeline göre değişir ama "çoğunlukla" tur bisikletleri daha hafiftir.
    Mesela bir dağ bisikleti 14.50 kg iken bir tur bisikleti 13.00 kg'dir.

Samet Bey'in dediği gibi tur bisikletlerinin amortisörlü ve amortisörsüz modelleri vardır.
    Amortisör olayını seçmek size kalmıştır.
    Ama "amortisörlü alacaksanız" bunu okuyun derim. :)
    Tur bisikletlerinin amortisörlerinin milimetresi daha azdır.
    Misal bir dağ bisikletinin amortisörü 80mm iken bir tur bisikletinin 60mm'dir.
    Ayrıca amortisörlü bir bisiklet daha konforludur.
    Ama öyle dağa taşa girmeyeceğim, daha hafif arazide kullanacağım diyorsanız ben size amortisörsüz bir tur bisikleti almanızı öneririm.

Eğer bir dağ bisikleti alıp onu tur bisikletine çeviririm diyorsanız o da olur ama %80'lik bir tur bisikleti olur eğer öyle yapacaksanız kilitlenebilen bir amortisör almanızı öneririm.

Ayrıca tur bisikletleri uzun yol ve tur yapmak için tasarlandığı için dağ bisikletlerine nazaran daha dik bir oturuşları vardır bu yüzden sizi yormaz.

Bence bir tur bisikleti size daha uygun olacaktır.

20. mehmet kendir

mehmet kendir Forum Bağımlısı

Seviye:
    bisikleti anlamak için çevrendeki bisiklet gruplarıyla beraber bisiklete bin
    ne istiyorsun,ne için biniyorsun bunu anla..
    buradan sana faydalı bilgiler veren arkadaşlar olacaktır.
    sakın yanlış anlama ama senin ne anladığın daha önemli..
    istersen gel katıl aramıza bizde dediğin bütün bisikletler mevcut
    ve sakın acele etme daha yolun çok başındasın..
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=95638&page=352
    bizimle binmek istersen buradan bizi takip edebilirsin